Skocz do zawartości

Dark flaty


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, trzy szybkie pytania.

1. Czy jeśli zrobiłem flaty np 30x0,3s (skyflaty) to darki do nich jak rozumiem powinny również mieć 0,3s (na zasadzie analogii, darki do lightów - czas ekspozycji jak lighty). Temp chłodzenia kamery równiez taka sama. Poza tym pod każdym innym względem robimy je tak jak darki do lightów. Zgadza się ?

2 Druga sprawa, czy jeśli robię darki, flaty i dark flaty to biasów w przypadku cmos-a już nie robić (takie opinie spotkałem ale tez przeciwstawne im)?

3 Darków do lightów robię 50 (niezależnie czy lightów mam 100 czy więcej), ile powinienem robić darków do flatów jeśli flatów mam np 30 ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie robiłem dwa lata dark flaty i ostatnio zdecydowałem się spróbować. Nie widzę żadnej różnicy.

 

Ale jeśli już odpowiadać na pytania to:

  1. Ta sama temperatura (o ile to możliwe) co w momencie robienia flatów. Czas też ten sam. Więc zgadza się z tym co piszesz.
  2. Ja robię zawsze Kiedyś spotkałem się z problemem, że nie byłem w stanie prawidłowo skalibrować lightów flatem, jeśli nie miałem biasów, więc je dopaliłem i robie je zawsze. 100 lub 200.
  3. W zasadzie zasada jest ta sama, co w przypadku lightów. Im więcej, tym lepiej. Robienie 20 darków mija się z celem a wręcz więcej szkody ci zrobi. Ja ostatnio wypaliłem sobie po 70 darków i na razie tyle używam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

 Robienie 20 darków mija się z celem a wręcz więcej szkody ci zrobi. Ja ostatnio wypaliłem sobie po 70 darków i na razie tyle używam.

Ale jeśli flatów jest 30 to dak flatów mam robić więcej niż samych flatów?

 

3 minuty temu, JaLe napisał:

Dlaczego chcesz darki do tak krótkich flatów robić? 

Rozumiem, gdyby flat miał 10 sekund lub więcej, ale 0.3 sekundy?

 

Niby fakt, nie robiłem nigdy dark flatów jeszcze, zastanawiam się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Misza napisał:

Ale jeśli flatów jest 30 to dak flatów mam robić więcej niż samych flatów?

 

 

Niby fakt, nie robiłem nigdy dark flatów jeszcze, zastanawiam się....

Ja robiłem i odpuściłem. Trzeba mieć wyjątkowo niewdzięczna matrycę (nie wiem jakieś stare CCD), żeby dla 0.3 sekundy wykonywać darkflaty.

Ale sprawdź sam praktycznie i daj znać, czy mam rację, czy tez może nie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej kamery?

 

Ja do ASI1600MMP robię darki, rzecz jasna. Ale przygotowanie flatów wymaga odjęcia od nich dark flatów, zawierających szum elektroniczny/termiczny, aby uzyskać we flacie wyłącznie obraz toru optycznego.

 

Dark flaty powinny mieć identyczną długość ekspozycji jak flaty. Zwykle to jest w granicach 0.8-3s czy jakoś tak. Nie ma więc powodu zrobić mniej niż, powiedzmy 50 albo i 100. I tak robimy z nich jednego master dark flata.

 

Do tej kamery nie robi się biasów tylko dark flaty -> master dark flat -> kalibracja flatów master dark flatem -> master flat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark flaty wykonuje się dlatego, że mechanizm ważący szum i aplikujący odpowiedni współczynnik (mnożnik) do kalibracji darkiem nie jest w stanie zazwyczaj zważyć tak małych wartości jak dla np. 0,3sek.

Jeśli robimy master darka na 300s i skalujemy go do flata 0,3s, gdzie szum jest minimalny, to wartość mnożnika po skalowaniu jest uznawana przez algorytm za zbyt małą, znaczy błędną.

Traktujemy je jak każdego darka, tylko muszą być zbliżone czasem do flata, by program mógł je efektywnie skalować.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.