Skocz do zawartości

M42 z SCT 8"


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

On 10/15/2021 at 7:38 PM, Charon_X said:

SCT 8" z reduktorem ogniskowej na EQ3-2 + Canon 50D mod, ok 90 klatek po 20 sek.  + ok 40 klatek 4 sek na środek mgławicy.

Jestem zszokowany. To daje radę posadzić SCT 8" na EQ3-2 i jeszcze robić zdjęcia DSów przy 2000 mm ogniskowej? To trochę przeczy obiegowym opiniom na tym forum. Pytam, bo mam Mak127 na EQ3-2 (stalowe nogi) i właśnie w SCT 8" upatruję mój docelowy teleskop. Do tej pory zakładałem, że przy zakupie SCT 8" musiałbym od razu zmieniać montaż. Czy w takim razie móglbym nadal używać EQ3-2? Póki co od fotografii DSów staram się trzymać z daleka (slabe niebo nade mną), ale fotografię planetarną na SCT 8" chciałbym jak najbardziej robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć - używałem sct 6 na eq3-2 i robiłem czasy okolo 60 sekund pod dsy, jak widzisz kolega robi po 20 sekund na sct8, ja obecnie na eq5 pro na sct 6 robię jakieś dsy w czasach od 2 do 3 minut - nie wierz obiegowym opiniom 'że się nie da' - natomiast sct 8 waży 6 kg a nośność eq3-2 to 5kg więc dsy odpadają natomiast krótkie avi pod planety pewnie da rade...ale lepiej od razu wskoczyć na jakiś montaż o większym udzwigu, sa przejściowe montaże między eq3-2 a eq5

Edytowane przez lagata1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, twegier napisał:

Jestem zszokowany. To daje radę posadzić SCT 8" na EQ3-2 i jeszcze robić zdjęcia DSów przy 2000 mm ogniskowej? To trochę przeczy obiegowym opiniom na tym forum. Pytam, bo mam Mak127 na EQ3-2 (stalowe nogi) i właśnie w SCT 8" upatruję mój docelowy teleskop. Do tej pory zakładałem, że przy zakupie SCT 8" musiałbym od razu zmieniać montaż. Czy w takim razie móglbym nadal używać EQ3-2? Póki co od fotografii DSów staram się trzymać z daleka (slabe niebo nade mną), ale fotografię planetarną na SCT 8" chciałbym jak najbardziej robić...

 

2000mm to raczej ciężko, tu jest jest reduktor ogniskowej 0,63x czy 1260mm. Zdjęcia DSów tylko do 20 sek wychodzi, więc rejestrują się tylko te najjaśniejsze. Do fotografii planetarnej w ogóle nie masz potrzeby zmieniać montażu. Zwłaszcza, że masz statyw stalowy. Ja zaczynałem focić planety SCTkiem jeszcze na statywie aluminiowym, i tez się dało, chociaż przeszkadzały drgania przy ustawianiu ostrości. Jak zmieniłem statyw na stalowy już jest komfortowo. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.