Skocz do zawartości
  • 0

Zobaczenie komety w ciemnym teleskopie.


Wojciech Mazur

Pytanie

Cześć, mam pytanie czy jest możliwe żebym zobaczył 67P/Churyumov-Gerasimenko na naświetlaniu 30 sekundowym teleskopem 90/1250, F/14 na niebie Bortle 4/5? Jeżeli nie to na jakiej przysłonie na tym samym niebie dałoby rade ją zlokalizować? Mogę jeszcze użyć obiektywu F/5.6 300mm i EOS 700D ale przy takim sprzęcie nie wiem jak będzie z rozmiarem komety w kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Teleskopy z długą ogniskową tylko się nazywa ciemnymi, nie mają właściwości, które uniemożliwiają użycie do słabszych obiektów. Można złapać, ale nie wiem czy 30s starczy. Zależy wiele od LP, apertury i czułości sensora. Możesz potrzebować wydłużyć czas naświetlania lub użyć filtra. Próbuj :) Mi się wczoraj nie udało 8" 2450mm, bo niebo miałem potwornie zanieczyszczone

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, lkosz napisał:

Teleskopy z długą ogniskową tylko się nazywa ciemnymi, nie mają właściwości, które uniemożliwiają użycie do słabszych obiektów. Można złapać, ale nie wiem czy 30s starczy. Zależy wiele od LP, apertury i czułości sensora. Możesz potrzebować wydłużyć czas naświetlania lub użyć filtra. Próbuj :) Mi się wczoraj nie udało 8" 2450mm, bo niebo miałem potwornie zanieczyszczone

Dzięki. Ty też próbowałeś zrobić ten obiekt? Jak tak to powiedz jeszcze Bortle Twojego nieba i kiedy robiłeś. Ja jak będę robił to na pewno stacka pewne 30 minutowego i wydłuże naświetlanie do minuty po dłużej już EQ3-2 pewnie nie utrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, lkosz napisał:

Wczoraj między 23 a północą. Bortle 9. W powietrzu wisiały jakieś aerozole i LP miałem bardzo silne na niskich elewacjach. Zwłaszcza w tym fragmencie nieba.

A na jakiej ekspozycji? Pytam, bo chce dzisiaj w nocy nie zmarnować czasu a jade poza miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, lkosz napisał:

Teleskopy z długą ogniskową tylko się nazywa ciemnymi, nie mają właściwości, które uniemożliwiają użycie do słabszych obiektów.

Poza tym, że trzeba użyć dłuższego czasu naświetlania, to nie, nie ma nic innego, co uniemożliwia użycie ich do słabszych obiektów ;) A jeśli ktoś ma do tego montaż bez guidingu, to na dłuższe czasy nie może sobie pozwolić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Wojciech Mazur napisał:

A na jakiej ekspozycji? Pytam, bo chce dzisiaj w nocy nie zmarnować czasu a jade poza miasto.

przy kilku sekundach. Dokładnie już nie pamiętam, bo wiele obiektów wczoraj zbierałem. Ale nie wiem czy Ci to cokolwiek powie, bo mamy kompletnie odmienne setupy. 10 magnitudo, bo tyle według skysafari ma 67P, to nie jest jakieś bardzo ciemne i powinieneś coś zobaczyć. Po pobawieniu się krzywymi jasności tym bardziej. Ja widziałem obiekty, tylko rozjarzało mi się niemiłosiernie tło. Mniej-więcej w tym samym czasie łapałem księżyce Urana, które mają po ok. 15 magnitudo. Bardzo wyraźne, ładne punkty, fajne tło bez filtrów w torze optycznym, czasy krótkie (kilka sekund bez filtrów do 10 minut w UV). No tylko planeta była na 30-40 stopniach elewacji w tym czasie i nie w kierunku starego miasta. Dzisiaj jeszcze raz spróbuję z tą kometą, tylko w poźniejszych godzinach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, lkosz napisał:

przy kilku sekundach. Dokładnie już nie pamiętam, bo wiele obiektów wczoraj zbierałem. Ale nie wiem czy Ci to cokolwiek powie, bo mamy kompletnie odmienne setupy. 10 magnitudo, bo tyle według skysafari ma 67P, to nie jest jakieś bardzo ciemne i powinieneś coś zobaczyć. Po pobawieniu się krzywymi jasności tym bardziej. Ja widziałem obiekty, tylko rozjarzało mi się niemiłosiernie tło. Mniej-więcej w tym samym czasie łapałem księżyce Urana, które mają po ok. 15 magnitudo. Bardzo wyraźne, ładne punkty, fajne tło bez filtrów w torze optycznym, czasy krótkie (kilka sekund bez filtrów do 10 minut w UV). No tylko planeta była na 30-40 stopniach elewacji w tym czasie i nie w kierunku starego miasta. Dzisiaj jeszcze raz spróbuję z tą kometą, tylko w poźniejszych godzinach.

Właśnie jestem na zdjęciach. Na razie zrobie kilka h plejad na 200mm canonem 1100D, a po 23:20 sprobuje komete zrobić moim Maksutovem. Dzięki wielkie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.