Skocz do zawartości
  • 0

Początki sensownego guidingu


lagata1

Pytanie

Co mogę zrobić w celu poprawienia prowadzenia? zaznaczam że uruchomiłem pierwszy raz w życiu guiding, na razie chciałbym go korygować poprzez phd, widzę jakiś kolosalny błąd w RA, co daje przełaczanie w kolumnie 'y', jak ustawić agresywność ? jeśli szaleje błąd w RA to co tam ustawić w tej agresywności?  

255803337_431881485208625_7662502227367121977_n.jpg

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeżeli masz cały czas korekty w głównie w jedną stronę to sprawdź proszę ustawienie na Gwiazdę Polarną.

 

Oczywiście, upewnij się także, czy:

  • montaż jest stabilny, nie kołysze się, nie zapadają się nogi w gruncie (jak kiedyś u mnie :P )
  • wszystkie śruby są dociągnięte- te od teleskopu, od guidera, na obejmach, itd,
  • montaż jest dobrze wyważony- na razie celuj w neutralne wyważenie w obydwu osiach, później się zastanawiaj nad innymi opcjami,
  • sprzęgła montażu masz odpowiednio dociśnięte (to chyba SW?) - czyli nie za słabo ale i nie za mocno - to się robi na czuja.

Gdy będziesz miał z głowy kwestie stricte mechaniczne, weź się wtedy za soft.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A, jeszcze jedno. Jeżeli testujesz guiding, to staraj się to robić na czymś blisko zenitu. Wtedy wpływ atmosfery na dokładność prowadzenia będzie niewielki i łatwiej zauważysz problemy zestawu- mechaniczne czy programowe. Nie testuj guidingu za nisko bo problemy generowane przez atmosferę mogą ukryć problemy sprzętu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Herbert West napisał:

A, jeszcze jedno. Jeżeli testujesz guiding, to staraj się to robić na czymś blisko zenitu. Wtedy wpływ atmosfery na dokładność prowadzenia będzie niewielki i łatwiej zauważysz problemy zestawu- mechaniczne czy programowe. Nie testuj guidingu za nisko bo problemy generowane przez atmosferę mogą ukryć problemy sprzętu.

dzięki bo włączyłem guide na godzine czy dwie na m77 które jest nisko więc już widzę że test był kompletnie niemiarodajny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko częściowo niemiarodajny- zwróć uwagę na korekty w osi Ra- głównie w jedną stronę i dopracuj ustawienie na polarną. Złe ustawienie psuje test bardziej niż atmosfera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Herbert West napisał:

Jeżeli masz cały czas korekty w głównie w jedną stronę to sprawdź proszę ustawienie na Gwiazdę Polarną

Od tego jest asystent guidingu, a ten i tak zawsze warto zrobić przed sesją. 

Ogólnie tu się też pojawia pytanie jak kolega ustawia na biegun

4 minuty temu, Herbert West napisał:
  • montaż jest dobrze wyważony- na razie celuj w neutralne wyważenie w obydwu osiach, później się zastanawiaj nad innymi opcjami

Absolutnie się nie zgadzam. W tanich SW nie ma mowy żeby to dobrze działało gdy jest perfekcyjnie wyważone. Teleskop powonien być lekko niewyważony i szkoda w ogóle czasu na guidowanie z wyważonym teleskopem (szczególnie w deklinacji) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Just now, Patryk Sokol said:

Absolutnie się nie zgadzam. W tanich SW nie ma mowy żeby to dobrze działało gdy jest perfekcyjnie wyważone. Teleskop powonien być lekko niewyważony i szkoda w ogóle czasu na guidowanie z wyważonym teleskopem (szczególnie w deklinacji) 

Chyba zależy od indywidualnego montażu. Gdy usiłowałem opanować guiding robiłem za dużo rzeczy na raz, w tym różne stopnie niewyważenia. W końcu zacząłem robić po jednej rzeczy na raz i niesymetryczne wyważenie nie było pierwsze na liście.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lagata1 napisał:

lunetka biegunową

Nie działa to niestety. Sam już jej nawet nie używam, po prostu jest małp użyteczna. 

Zostaje Ci dryf, jeśli nie masz jak sterować aparatem z komputera. 

Względnie podpinać kamerkę guidingową do SharpCapa i używać jej do polar alignmentu. 

2 minuty temu, lagata1 napisał:

Od tego jest asystent guidingu - gdzie znajdę tego asystenta?

Instrukcja którą podlinkowałem ma to opisane

 

2 minuty temu, Herbert West napisał:

Chyba zależy od indywidualnego montażu. Gdy usiłowałem opanować guiding robiłem za dużo rzeczy na raz, w tym różne stopnie niewyważenia. W końcu zacząłem robić po jednej rzeczy na raz i niesymetryczne wyważenie nie było pierwsze na liście.

Dlatego lekko przeważyć trzeba i zapomnieć. Po prostu byle w którąś stronę ciągnęło i będzie git. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Zostaje Ci dryf, jeśli nie masz jak sterować aparatem z komputera. 

Względnie podpinać kamerkę guidingową do SharpCapa i używać jej do polar alignmentu. 

poszukam czegoś do fuji,niestety nie mam canona lub nikona, wersja darmowa sharpcapa posiada polar aligment? 

mont jest lekko przeważony i też myślę że to dobre rozwiązanie, zaniepokoil mnie duży błąd w RA i to muszę jakoś rozwiązać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, lagata1 napisał:

poszukam czegoś do fuji,niestety nie mam canona lub nikona, wersja darmowa sharpcapa posiada polar aligment? 

mont jest lekko przeważony i też myślę że to dobre rozwiązanie, zaniepokoil mnie duży błąd w RA i to muszę jakoś rozwiązać

Darmowa niestety nie. 

Na pociechę - płatna kosztuje grosze. 

Bardzo lubię polar alignment w Ninie (trzypunktowy, nie ten stary), ale on jest tylko w beta wersji i zdecydowanie więcej roboty byś miał z uruchomieniem tego, niż z Sharp Capem. 

Niemniek masz tutki do obu:

 

 

7 minut temu, lagata1 napisał:

co do ustawienia biegunu polarnego - bez guide śmigają mi klatki po 210 sekund, odrzut jest na poziomie 25/50% materiału więc czy to na pewno to? myślę na razie że problem leży gdzieś indziej ?

Jedyny powód dla którego możesz mieć taki odrzut to wybitnie wysoka tolerancja na pojechane gwiazdy. Zdziwie się jeśli z lunetką regularnie schodzisz poniżej 10minut kątowych błędu ustawienia na polarną. 

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.