Skocz do zawartości

Iro

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Dla mnie największą magią tego zdjęcia jest fakt, że to tylko ~4h materiału 

Dla kadru z DSLR, gdzie pixel jest relatywne kątowo duży, to się jeszcze jakoś tłumaczy. @Piotrek Sadowski pokazywał mi kiedyś co można wyciągnąć z Namibi z 4 - 6 klatek na kanał - to są dopiero czary :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Iro napisał:

Dla kadru z DSLR, gdzie pixel jest relatywne kątowo duży, to się jeszcze jakoś tłumaczy.

Jedyne, czego mi brakuje, to informacji, jakie ISO miałeś ustawione.

Ja paliłem ten obszar (pyły w byku) z ISO 100 i musiałem wypalić ponad 14h, żeby efekt był zadowalający. Oczywiście zdaję sobie sprawę że F2 (o ile nie przymykałeś) to nie jest F/4,6, ale mimo wszystko, efekt z 2h paneli jest kapitalny :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam ISO1600. Co prawda unity iso dla D610 to ok. 400, ale nie udało mi się jak dotąd poprawnie skalibrować klatek zarówno w iso800 jak i w iso400.

 

Generalnie, z tego co wniskuję z załączonego artykułu i kilku innych, nie ma sensu używać iso niższych niż unity iso dla danego aparatu, bo traci się sygnał, używanie wyższych znowu doprowadza do marnotrastwa w drugą stronę 

https://www.photonstophotos.net/Charts/Sensor_Characteristics.htm

 

Edytowane przez Iro
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Iro napisał:

Generalnie, z tego co wniskuję z załączonego artykułu i kilku innych, nie ma sensu używać iso niższych niż unity iso dla danego aparatu, bo traci się sygnał, używanie wyższych znowu doprowadza do marnotrastwa w drugą stronę :)

https://www.photonstophotos.net/Charts/Sensor_Characteristics.htm

Dzięki za link, jeszcze niedawno nie było tam mojego Nikona D7500, ale widzę, że się pojawił.

Wychodzi na to, że dla mojego aparatu unity iso to 292.2. Widzę też, że Read Noice fajniutki, 3 najlepszy wynik ze wszystkich zaprezentowanych tam aparatów :)

 

Sorry, już nie zaśmiecam tematu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Iro napisał:

Super dane...

Unity ISO...domyslalem sie ze to wartosc ponizej ktorego nie warto schodzic na aparacie.

A jak rozumiec parametr ISO Invariant na tych wykresach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie jest to ISO,  do którego jakość zdjęć utrzymuje się  w tym samym poziomie - ale jak to oceniają - nie zgłębiałem

btw. zwróćcie uwagę na studnie potencjału w FF'ach. Trudno znaleźć kamerę astro, która ma np. takie parametry jak D750, czy D810.

Inna sprawa, że readout noise dla tych kamer najprawdopodobniej  uzyskuje się lekko grzebiąc w dołach histogramów, inaczej nie powstawałoby to:

http://astroimaging.ca/2016/11/11/nikon-true-dark-current-hack/

https://simeonpilgrim.com/nikon-patch/nikon-patch.html

 

Szkoda tylko, że true dark current używa się w sposób strasznie nieżyciowy (jest do ustawienia w sekcji sRGB Adobe RGB, ale za każdym razem, jak aparat wejdzie w stan uśpienia, ten feature od true dark current po cichutku się wyłącza, stąd boję się go używać, żeby pół sesji nie mieć w jednym i drugie pół w drugim trybie)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.