Skocz do zawartości

Bresser Messier 102L F/13.2


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Nadeszła chwila w której większość teleskopów jakich miałem lądowała na giełdzie. W pogoni za nowym sprzętem, żonglowaniem optyką i akcesoriami powtarzał się ten sam schemat: kupić - pobawić się - sprzedać.
Tym razem jednak tak się nie dzieje, jakimś dziwnym trafem myśl, która zawsze gdzieś tam się gnieździ w zakamarkach umysłu, natrętnie szepcząc o morzu luster i calach na cel których mógłbym uwolnić środki zgromadzone w AR102/1350, nie pojawia się. Kompletna cisza z tyłu głowy. To może oznaczać dwie rzeczy - osiągnąłem stan w którym nie potrzebuję więcej w swoim astronomicznym kącie, albo... 

 

Albo sprawa jest bardzo prozaiczna - jest to najczęściej używany przeze mnie sprzęt z sześciu teleskopów jakie posiadam i nie ma to nic wspólnego z osiągnięciem stanu równowagi optycznej. Dla mnie jest to sprzęt stacjonarny i praktycznie każdego wieczora wyciągam go na balkon żeby pogapić się w czarne jak otchłań tło kontrastujące z barwnymi tarczami planet, bynajmniej nie przez aberrację ;)

W momencie kiedy to piszę, w pamięci mam odbity widok Saturna sprzed dwudziestu minut, w powiększeniu 225x który był możliwy przy pomocy Vixena Ortho 6 mm. Widok tak szczegółowy i kontrastowy jakiego można byłoby się spodziewać po sprzęcie za wielokrotność wartości poczciwego achromatu z włożonym w wyciąg czterdziestoletnim okularem.


Tarcza Saturna odcięta od czarności otchłani z wpadającą od razu w oczy przerwą Cassiniego, lekko chłodniejszym odcieniem samych pierścieni i fantastycznie widocznym momentem przejścia ich przez poprzecinaną w poprzek pasami tarczą wraz z jej pociemnieniami biegunowymi. To wszystko okraszone wyrazistym, metanowym sosem z Tytana oraz mieniącą się posypką z Dione i Rei.

 

Możliwe, że poczekam jeszcze na wysoko i późno wschodzącego na moje balkonowe niebo Jowisza i uzupełnię relację jeszcze o niego. Można być jednak jednego pewnym, ten długi achromat jeszcze długo będzie wisiał za dnia na mojej ścianie, a nocą łapał fotony z balkonu :) 

A skoro jesteśmy w temacie, to uciekam dalej kleić oko do orciaka ;) 

 

  • Lubię 6
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mcmaker napisał:

jest to najczęściej używany przeze mnie sprzęt z sześciu teleskopów jakie posiadam ............

praktycznie każdego wieczora wyciągam go na balkon żeby pogapić się w czarne jak otchłań tło kontrastujące z barwnymi tarczami planet

Z ust mi to wyjąłeś, z tym że u mnie u mnie stoi cały czas na tarasie. Tak więc nic nie muszę wynosić.

A planety palce lizać.

 

ps. Aż nawet zastanawiałem się czy nie dokupić jakiejś kamerki planetarnej do niego, np. coś w stylu 462MC czy 178MM. Pytanie czy to ma sens z taką tubą.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze czyta się Twoje opisy. Porządny refraktor im wyszedł, szczególnie nowa wersja z grubsza celą, która masz, chyba, że to tylko ta sztuka ;) Miała wzorowe paski w okularze Ronchi, więc muszą być też dobre widoki. 

Pamiętam te surowe widoki Łysego, aż bym sobie po tych opisach popatrzył. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minutes ago, sebastiansw said:

Bardzo dobrze czyta się Twoje opisy. Porządny refraktor im wyszedł, szczególnie nowa wersja z grubsza celą, która masz, chyba, że to tylko ta sztuka ;) Miała wzorowe paski w okularze Ronchi, więc muszą być też dobre widoki. 

Pamiętam te surowe widoki Łysego, aż bym sobie po tych opisach popatrzył. 

 

Rodowód tuby jest mi doskonale znany :D 

Co do celi, to cały czas dojrzewa mi w głowie pomysł wytoczenia jej z aluminium, kolimowalnej. Na razie jednak jest to w sferze fanaberii, ponieważ nie widzę żadnych wad tej plastikowej - oprócz oczywistej, czyli zastosowania skandalicznie budżetowego materiału. Poza tym tak, jestem w ciągłym pozytywnym szoku jakie widoki może dać 4 cale soczewki. Do US czy gwiazd podwójnych nawet nie chce mi się wyciągać dziesięciocalowego Newtona ;) 

 

34 minutes ago, Darek_B said:

ps. Aż nawet zastanawiałem się czy nie dokupić jakiejś kamerki planetarnej do niego, np. coś w stylu 462MC czy 178MM. Pytanie czy to ma sens z taką tubą.

 

Cóż mogę powiedzieć... Jak Ty tego nie zrobisz to ja to zrobię :movingtongue:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.