Skocz do zawartości

Bresser Messier 102L F/13.2


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba specjalnie dla mnie ta recenzja. :notworthy: bo właśnie stałem się posiadaczem lunetki.

A potwór to straszny o czym przekonałem się parę dni temu jak Marcin spod samiuśkiej Łodzi przywiózł go do mnie.

Na razie nie było nocnych testów ale parę razy spojrzałem na Tatry i byłem zaskoczony brakiem aberracji i dobrą jakością obrazu. Powiesiłem go co prawda na astrotracku ale pomimo dość sztywnego mocowania obserwacje dzienne (a głównie do tego go kupiłem) nie są wygodne i już jedzie do mnie montaż azymutalny ES Twilight I AZ.

 

ps. Zaciekawiłeś mnie tym wyczernieniem. Chyba także zakupię ten welur, wrzuć linka jak możesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę wdzięczny za linka, bo powoli przymierzam się do odtworzenia mojego ATM-owego Newtona 250/F6. Nie sypie się ten samoprzylepny welur, bo z własnej praktyki wiem, że wszystko co tkane lubi wracać do pierwotnej postaci. :(

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestji szukacza, w SW krzyż jest gruby i doskonale widoczny tutaj cieniutki, w mieście jest widoczny, obawiam się jednak że pod ciemnym niebem nie będzie go widać. To tylko moje wątpliwości a sprawdzić tego nie mam jak, choć taki szukacz mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek_B 

 

To pierwszy lepszy welur samoprzylepny kupiony w rolce na allegro, nic się nie sypie ani nie odkleja, nie raz na nim już polegałem i przetestowałem w boju ;)

 

@oicam Testy na pewno się pojawią, ale raczej nie DSów bo do tego trzeba mieć wiadro na fotony, a ja już za dużo mam obserwacji za sobą żeby wytężać oko przy 100 mm soczewki :D

 

@kompas

To prawda, krzyż nitek jest sporo delikatniejszy niż w sw, ale widać go bez większego problemu.

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie

Dla wszystkich, którzy euforycznie przyjęli tę recenzję mały komunikat: wszystko wskazuje na to, że już wkrótce do kupienia będzie:

- Bresser Messier Petzval 127/635 Hexafoc (recenzja obserwacyjna do znalezienia na forum)

- samoróbka 150/1800 f/12, znany w światku jako LEGO (do znalezienia na forum)

Edytowane przez Marcin_G
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie powinienem czytać takich recenzji, bo znowu nabieram ochoty na achromata o aperturze ponad 80mm. Już pogodziłem się z tym, ze standard Conrady odpada dla takich apertur, ale może dobry Sidgwick jednak by mnie zadowolił?  :g:

 

Dla przypomnienia tabelka. Taki Bresserek f/13.2  mocno siedzi w jasnozielonym standardzie Sidgwick. Biorąc pod uwagę, ze obecnie mamy do dyspzycji okulary o mniejszej aberracji chromatycznej niż Kellner ( zdaje sę, że w czasach gdy ustanawiano standard Conrady królowały Huygansy, Ramsdeny  i Kellnery), to ten standard wydaje się byc całkiem do przejścia (opracowany ćwierć wieku po Conrady) :)

 

ramkax.jpg.gif

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie ciekawi porównanie przyzwoitych czterech cali f/10 i f/13. Mam wydaje się dobry SW 102/1000, miałem kiedyś propozycję zakupu takiego Bressera i teraz pluję sobie w brodę, że nie skorzystałem.

Kurcze czemu teraz nie produkują długich refraktorów w nowym wydaniu. Interesują mnie apertury od 40 mm wzwyż i światłosiły od f/10 w dół. Np fajny byłby taki obiektyw 60mm f/15 lub f/13 na szkle ED. No jest niby TOA-60q ale ta cena to jakieś szaleństwo. Był Borg 50mm f/10, to już go nie robią. Z większych to jest tylko TS taki jak ma @JSC bądź ten Bresser. Ze średnich to ScopeTech 80mm f/12 i f/15, no i StellaMira 80mm ED f/10. No mało tego i drogie jak czort.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, oicam napisał:

Bardzo mnie ciekawi porównanie przyzwoitych czterech cali f/10 i f/13. Mam wydaje się dobry SW 102/1000, miałem kiedyś propozycję zakupu takiego Bressera i teraz pluję sobie w brodę, że nie skorzystałem.

Kurcze czemu teraz nie produkują długich refraktorów w nowym wydaniu. Interesują mnie apertury od 40 mm wzwyż i światłosiły od f/10 w dół. Np fajny byłby taki obiektyw 60mm f/15 lub f/13 na szkle ED. No jest niby TOA-60q ale ta cena to jakieś szaleństwo. Był Borg 50mm f/10, to już go nie robią. Z większych to jest tylko TS taki jak ma @JSC bądź ten Bresser. Ze średnich to ScopeTech 80mm f/12 i f/15, no i StellaMira 80mm ED f/10. No mało tego i drogie jak czort.

 

Chyba najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby polowanie na japońskie klasyki na zagranicznych giełdach. Czasami bywają w znośnych cenach. Jakiś Unitron 75/1200 albo najczęściej możliwy do kupienia Vixen 80/1200. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, oicam napisał:

Bardzo mnie ciekawi porównanie przyzwoitych czterech cali f/10 i f/13. Mam wydaje się dobry SW 102/1000, miałem kiedyś propozycję zakupu takiego Bressera i teraz pluję sobie w brodę, że nie skorzystałem.

Kurcze czemu teraz nie produkują długich refraktorów w nowym wydaniu. Interesują mnie apertury od 40 mm wzwyż i światłosiły od f/10 w dół. Np fajny byłby taki obiektyw 60mm f/15 lub f/13 na szkle ED. No jest niby TOA-60q ale ta cena to jakieś szaleństwo. Był Borg 50mm f/10, to już go nie robią. Z większych to jest tylko TS taki jak ma @JSC bądź ten Bresser. Ze średnich to ScopeTech 80mm f/12 i f/15, no i StellaMira 80mm ED f/10. No mało tego i drogie jak czort.

 

Produkują i to w EU, ale ze względu na nikłą sprzedaż nie wiem czy człowiek się nie wycofuje z produkcji.....

http://www.frtelescopes.com/

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wampum napisał:

Produkują i to w EU, ale ze względu na nikłą sprzedaż nie wiem czy człowiek się nie wycofuje z produkcji.....

http://www.frtelescopes.com/

Ceny są zaporowe.  Sam obiektyw kosztuje teraz tyle co caly edek lub nawet triplet,  a gdzie tuba,  gdzie wyciag,  gdzie bafle... 

 

https://www.edmundoptics.eu/p/128mm-dia-x-19002mm-fl-achromatic-lens/24181/

 

https://www.edmundoptics.eu/p/1023mm-dia-x-15247mm-fl-achromatic-lens/10528/

 

Niszowe produkcje malych manufaktur refraktorow przy takich cenach optyki sa bez szans.  Pozostaje Bresser lub stare dobre refraktory z zachodnich giełd. 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiektyw Edmunda 128 mm F1900 kosztujący przy obecnych cenach euro ok. 5100 zł to na pewno nie jest okazja, ale w sumie to jest jedna dobra pensja (na prowincji, bo w dużych miastach to taka średnia by była raczej). 

Mieści się jeszcze w dolnych strefach standardu Sidgwick'a więc nie jest źle. JSC, Ty na temat achromatów wiesz wszystko, powiedz, obiektywy Edmunda to chyba górna półka jakościowa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, anatol napisał:

powiedz, obiektywy Edmunda to chyba górna półka jakościowa? 

Tylko czy to jest obiektyw Edmunda? Na CN pisza, ze achromaty Edmunda (te f/15 i wiecej)  były najlepsze.  Obecnie Edmund nie produkuje refraktorów,  a ma jedynie obiektywy w ofercie. Na pewno nie sa to te same specyfikacje (krzywizny soczewek)  co dawniej , bo teraz nie ma tego szkla co dawniej.  Ten sam problem mieli Japonczycy wskrzeszajacy dlugie achromaty ScopeTech Maxi.  Musieli wszystko dopasowywac do nowych NBK7/ NSF2. Jednak jakos im to (chyba nawet dobrze) wyszło. 

 

Co do ceny - masz racje - dokladnie tak to sobie tlumacze,  ze to "tylko" jedna wyplata :grin:, i warto sobie zrobic prezent życia :rolleyes:.

 

Edit

Uprzedzajac odpowiedzi - D&G ponoc juz nie produkuje ani refraktorow ani optyki,  szkoda bo ceny mieli niższe,. No ale Edmund moze lepszy...? :neat: 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anatol tam w linku od JSC jest napisane,że to goły obiektyw, w sensie samo szkło.

Co do tuby i wyciągu to czytałem, że obiektywy 127 i 130 np LZOS i inne w gotowej celi da się bez przeróbek zamocować do rury od Bressera 127/1200. A takie Bressery widuje się czasami na giełdach za nawet 700 zł. Tylko w tym przypadku rura będzie za krótka.

 

Ten Bresser z tego wątku to jedyny sensowny długi refraktor w niskiej cenie.

Ja mam z tej serii krótki 90 f/5.6 i niestety prosto z pudełka to jest strasznie słaby.

Właśnie mam zamiar zmienić w nim wyciąg na 2 cale to ostatecznie zatrę złe wrażenie.

Mam też kadłubek Bressera 60 f/13.3. To w zasadzie jest zabawka ale jak się przesunie w nim bafla w stronę wyciągu i zmieni wyciąg to robi się mały refraktorek na układy podwójne, do zgrubnego podziwiania Księżyca i planet. Największe zdziwienie miałem jak spojrzałem nim na M31 i M32. Powiem krótko, że podobało mi się. Wstyd się przyznać, że jeszcze ten ATM jest niedokończony.

@Mcmaker napisał tutaj, że szkoda oczu na DSy przez cztery cale. Ale jest troszkę kęsów do posmakowania. Byłem strasznie zdziwiony jak spojrzałem na M13 przez mojego 102/1000 w powiększeniach od 100x aż po sam korek 250x. Albo na Kocie Oko też w wysokich powiększeniach.

To jest zupełnie inny świat niż obserwacje DSów, że tak powiem na gotowca dużym Newtonem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, oicam napisał:

@anatol

@Mcmaker napisał tutaj, że szkoda oczu na DSy przez cztery cale. Ale jest troszkę kęsów do posmakowania. Byłem strasznie zdziwiony jak spojrzałem na M13 przez mojego 102/1000 w powiększeniach od 100x aż po sam korek 250x. Albo na Kocie Oko też w wysokich powiększeniach.

To jest zupełnie inny świat niż obserwacje DSów, że tak powiem na gotowca dużym Newtonem.

 

Tak jak piszesz DS nie rowny DSowi...  Ja jestem pod wrazeniem gromad kulistych widzianych w TSie 102/1122. Nie to ze lepiej je widac niz w duzym lustrze,  ale widac je inaczej,  powiedzialbym ze poetycko.  Byłem przygotowany na widoki rozmazanych mglistych plamek,  a tu mialem pozytywny zaskok.  Np.  M13 to pełne "3d",  rozne granulacje,  lancuszki gwiazd,  poszczegolne gwiazdy, smiglo (mercedes)... Jak dla mnie znacznie bardziej poetycko niż nawet na najlepszych zdjeciach. 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, oicam napisał:

@anatol tam w linku od JSC jest napisane,że to goły obiektyw, w sensie samo szkło.

@Mcmaker

 

Cele chyba dodaja,  ale niezmontowaną (?). Cela ma gwint męski i chyba nie ma mozliwosci kolimacji.  Z jednej strony to i dobrze,  bo nic sie nie będzie rozkolimowywać,  ale z drugiej strony wymaga to niezwyklej precyzji gwintu w tubie. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre są mounted a te z linków są unmounted. Czyli podejrzewam,że bez celi...? W opisach dla mounted jest napisane, że można je łatwo zamocować w swojej aparaturze. Dla unmounted piszą, że dają przekładki adhezyjne na przerwę powietrzną i instrukcję jak to poskładać. 

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.