Skocz do zawartości

Okular długoogniskowy do T400


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Rozglądam się za okularem długoogniskowym do T400 (F/4.8), ogniskowa 1950mm. Pewnie byłoby najlepiej gdybym wybierał wśród naglerow czy ethosów ale może są jakieś okulary w niższym przedziale cenowym, które też będą się dobrze spisywać? Wstępnie myślę o ogniskowej od około 30mm w górę. Aktualnie mam tylko Maxvision 24mm 82 stopnie co przy takiej ogniskowej daje już powiększenie ponad 80x przez co np. M42 nie mieści się w polu widzenia. 

Jakie są wasze typy? Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@micropoint jeżeli Jesteś zadowolony z maxvisiona, to ES30 82* będzie OK. Trochę mała różnica ogniskowych i w polu widzenia: 1.25x. Z maxvison 24mm Masz źrenicę 5mm, a z ES30 wyjdzie 6.25mm, co czasami przydaje się przy obserwacjach z filtrami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Masuyamy niestety do mniej światłosilnych sprzętów :/

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/comparing-the-masuyama-25mm-52°-25mm-65°-and-26mm-85°-r3122

 

Maxvision 24 82* trochę ogranicza wybór okularów. Można by spróbować z jakąś 40tką Panoptic/ES/XW. Obraz będzie podany w inny sposób: z ładnymi, punktowymi, kolorowymi gwiazdami i maksymalnym polem, ale bardzo duża źrenica przytnie troszkę aperturę.

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 40mm to źrenica 8,2mm :) Czy to ma jeszcze jakiś sens :) Rozumiem że tylko z filtrami bo bez to przecież będzie mleko.

Chyba maks to 32mm a najrozsądniej wypada chyba ten ES 30mm z dużym polem 82*.

Taka chyba wada dużego lustra, tutaj ogląda się galaktyki, planetarki czy kuliste w dużych powerach, a nie veila czy m42 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, bartolini napisał:

Te Masuyamy niestety do mniej światłosilnych sprzętów :/

Bo ja wiem? Cytat z podsumowania:

While I would have liked its off-axis star point performance to be a little better like the longer focal length Masuyama 32mm 85° which I have previously used, the on-axis is where the action is in my opinion and carries the most importance for me.  Given how distinctively better the Masuyama 85° and almost as good Masuyama 65° performed on-axis compared to the others, they were my preferred contenders as they provided the most aesthetically rich observation of the celestial objects.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wojt0000 napisał:

Tylko 40mm to źrenica 8,2mm :) Czy to ma jeszcze jakiś sens :) Rozumiem że tylko z filtrami bo bez to przecież będzie mleko.

Chyba maks to 32mm a najrozsądniej wypada chyba ten ES 30mm z dużym polem 82*.

Taka chyba wada dużego lustra, tutaj ogląda się galaktyki, planetarki czy kuliste w dużych powerach, a nie veila czy m42 ;)

Przy dużym dobsie efekt jest jakby mieć drugi, mniejszy teleskop. Dla T400 jakieś 320~350mm apertury i powiększenie 45x. Przy dużych aperturach newtony do wizuala mają małą obstrukcję więc przy niewielkim przycięciu apertury kontrast wyraźnie nie leci - bardziej tło nieba daje się we znaki.

Sam jakiś czas temu dokupiłem panoptica 40 do naglera 26 w ramach eksperymentu. Lubię na „cymesach” przeskakiwać pomiędzy tymi okularami: Nagler=widać więcej <-> Panoptic widać ładniej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) Wygląda na to, że powinienem zainteresować się ES 30mm.

 

@bartolini patrząc na Twoją stopkę chciałem zapytać czy jesteś zadowolony z ogniskowych swoich okularów? Z którego najczęściej korzystasz? Ogniskowa T500 jest niewiele większa od mojego T400 a w przyszłości z pewnością będę rozszerzać zestaw okularów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, wojt0000 napisał:

@bartolini no właśnie o te tło mi chodziło, czy nie zrobi się mleko. Ale skoro piszesz ze ma to sens to widocznie ma :)

Tak jak pisałem kwestia estetyki. Miałem jakieś małe refraktorki, obserwuję lornetkami, także jestem przyzwyczajony do takiego tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, micropoint napisał:

Dzięki za odpowiedzi :) Wygląda na to, że powinienem zainteresować się ES 30mm.

 

@bartolini patrząc na Twoją stopkę chciałem zapytać czy jesteś zadowolony z ogniskowych swoich okularów? Z którego najczęściej korzystasz? Ogniskowa T500 jest niewiele większa od mojego T400 a w przyszłości z pewnością będę rozszerzać zestaw okularów.

 

 

 

Zwykle obserwuję z paracorrem  także mam ogniskową 2400mm. Najczęściej obserwuję naglerem 26mm, bo na niego przeskakuję z szukacza. Na początku obserwacji, zanim lustro się schłodzi i ułoży w celi, przeglądam klasyki i wtedy przeskakuję na Naglera 17T4. Wiadomo na kulkowych Mkach czy dużych galaktykach M31/33/82 Delos 10mm ładnie wyciąga struktury. Potem zwykle lecę jakieś listy obserwacyjne i na galaktykach/planetarkach przeskakuję z 26T5 od razu na Delosa 10mm i ES LER 6.5mm. ESa zamienię pewnie w tym roku na Delite 7mm lub XW7mm.

Panoptic 40mm ratuje mnie przy starhoppingu w rzadkich polach gwiazdowych. Dodatkowo daje frajdę "latania" po Kasjopei, Lisku czy gromadach w Woźnicy, bez odrywania oka od okularu.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wojt0000 napisał:

Tylko z doświadczenia im większa apertura tym większy problem w dużych źrenicach. Mam lornetkę 7x50 z dużą źrenicą powyżej 7mm i jestem z niej bardzo zadowolony. Natomiast w newtonie 10" okular 32mm ze źrenicą 6,5mm to już była totalna klapa :)

Pewnie jakbyś porównywał 7x50 z fajnym bino 20x120 czy 20x150 w ED, to by nie było tak źle :P

Ale na serio - jak porównuję moje dwie lornetki 8x42 z 20x110, które mają 5.5mm źrenicy, to w 110tce bardziej rzuca się w oczy jasne tło. Co nie przeszkadza 110ce wyciągać słabsze obiekty w każdych warunkach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.