Skocz do zawartości
  • 0

Synta 8 śruby u dołu tuby


Matt_13

Pytanie

Witam. Udało mi się okazyjnie nabyć używaną Syntę 8 Dobson. Wszystko ok, pierwsze obserwacje zaliczone, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Synta ma u dołu śruby z łbem na śrubokręt krzyżakowy. Jedna z nich jest u mnie wyraźnie skorodowana. Chciałbym ją wymienić póki jeszcze się da i w ogóle żeby było estetycznie. Poprzedni właściciel trzymał teleskop widocznie w miejscu gdzie występowały zmiany temperatury i wilgoć spływała po tubie. Mam w związku z tym pytania:

1. Czy ktoś może mi napisać co to za śruba? Długość itd. Nie chcę jej odkręcać póki nie mam nowej, a w instrukcji nie ma podanych wymiarów.

2. Czy dobrze rozumiem, że są to śruby, które służą jedynie do montażu zwierciadła głównego? Czy wykręcając starą i wkręcając nową niczego nie rozreguluję? Pytanie to bierze się stąd, że jako świeżak nie chcę sobie rozregulować zupełnie teleskopu, bo chciałem zmienić śrubę. Kolimację też zrobię, ale w swoim czasie, muszę się tego nauczyć. Wydaje mi się, że obraz jest ostry, przynajmniej na moje oko laika. Księżyc wyglądał dobrze, gwiazdy nie były jak komety a w dzień obiekty naziemne łatwo wyostrzałem.

3. W okolicach tej śruby lekka korozja chyba rozpoczyna się pod farbą. Warto to zeszlifować i poprawić, czy dać sobie spokój? U mnie teleskop będzie normalnie w domu.

 

Wiem, że najlepiej byłoby mieć sprzęt nowy pozbawiony wad, ale zdobyłem go za połowę ceny tego co chcą za używane na znanych serwisach.

 

Na zdjęciu znalezionym w necie pokazuję o co dokładnie mi chodzi.

 

Pozdrawiam

Bez tytułu - Kopia.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam.

Skoro boli Cię korozja na tej śrubce (mocują one celę LG w tubie) to może już "idź na całość".

Wyjmij celę,umyj lustro,zamontuj ponownie,zròb kolimację. Teraz a nie kiedyś tam w przyszłości. Doprowadzisz sprzęt to porządku i nauczysz regulacji.

Za oknem i tak lipa;).

Pozdrawiam. Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Witam.

Skoro boli Cię korozja na tej śrubce (mocują one celę LG w tubie) to może już "idź na całość".

Wyjmij celę,umyj lustro,zamontuj ponownie,zròb kolimację. Teraz a nie kiedyś tam w przyszłości. Doprowadzisz sprzęt to porządku i nauczysz regulacji.

Za oknem i tak lipa;).

Pozdrawiam. Mariusz.

OK, to jak szaleć, to szaleć. Chciałem tego uniknąć, ale faktycznie chyba nie ma się czego bać, trzeba działać. Jak rozłożę, to będę miał motywację by to poskładać :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Matt_13 napisał:

OK, to jak szaleć, to szaleć. Chciałem tego uniknąć, ale faktycznie chyba nie ma się czego bać, trzeba działać. Jak rozłożę, to będę miał motywację by to poskładać :P

Ròb to ostrożnie. Tubę zdejmij z dobsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, kozamx napisał:

Wymiana jednej śrubki nie musi być pretekstem do wyjmowania i mycia lustra - lustro rzadko powinno się myć, zależy od intensywności używania.

Może warto zapytać sprzedawcę czy mył bo nieumiejętne mycie może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Taka była moja pierwotna koncepcja. Jestem laikiem, ale wiem że lepsze potrafi być wrogiem dobrego. Sprzedawca nie mył lustra. Na moje oko, nie błyszczy się jak nówka, ale nie jest tak źle by wołało o interwencję. Uznałem, że stawiając kolejne kroki w obserwacjach sam dojdę do decyzji o myciu lustra, czy za miesiąc, czy za rok, to się okaże, bez pośpiechu. Trochę wątków o myciu przeczytałem, różne koncepcje, obserwacje, często sprzeczne. To trzeba dokładniej przegryźć.

 

Szymon Szozda - dzięki. Skoro nic nie nagrzebię, to jutro wymieniam. Zrobię też kolimację,  mycie zostaje na "kiedyś".

 

Wątek do zamknięcia.

 

EDIT: Śrubka M4 6 mm, średnica łba 9 mm, dł. całkowita 9 mm.

 

Edytowane przez Matt_13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.