Skocz do zawartości

MyFocuser Pro 2 - DIY Project


Pikolaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Prognoza pogody jest...    IMG_0197.jpeg.06f3d5125aecaa216ebffa8c30d28ded.jpeg   ... jaka jest.

 

Pomyślałem więc sobie, że jest to czas ręcznych robótek w domu.

Od jakiegoś czasu interesuje mnie projekt MyFP2ESP Roberta Browna.

 

Zastanawiam się, czy jest na forum ktoś może bardziej doświadczony ode mnie w temacie.

A może ktoś zastanawia się nad nim? W każdym razie może wart byłoby wymienić się doświadczeniami?

 

Pozdrawiam,

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z tego i jestem zadowolony. Na razie zbudowałem to z tego, co miałem pod ręką, czyli Arduino Uno i CNC shield z a4988. Wymagało to kilku zmian w kodzie. Aktualnie czekam z płytkę PCB z Chin, bo chciałbym to zrobić dokładnie tak, jak sugeruje autor. Moje rozwiązanie niestety kursy duże i wprowadza dodatkowe przewody. Oryginalne rozwiązanie jest bardziej kompaktowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wersję na DRV8825 z czujnikiem temperatury oraz na TMC2209  z możliwością podłączenia dwuklawiszowej klawiatury. Za decyzję o budowie przeważyła obecność myf2pro w bazie sterowników Indi.

Pierwszy model zbudowałem wykorzystując płytkę od ardufocus-a.

Na fotce: ardufocus, myf2pro na TMC 2209 i 5 pln ;)

myf2p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do której wersji będziesz miał PCB? Widzę tu i NANO i ESP32.

 

Ja to w sumie chciałbym tylko, żeby mi to działało z APT i było jak najmniejsze,

żeby w małą obudowę wsadzić. Jeszcze ew. obsługa dwóch przycisków do

"ręcznego" ostrzenia i to wszystko...

 

Podłączenie do komputera jak najbardziej przez USB. W sumie jeszcze idealnie 

by było gdyby odrazu zasilanie było z USB. Silniczek planuje malutki, co max 100mA pobiera...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Przekładnie akurat ma po byku: 1:63 bodajże :)

 

nie obawiasz się luzów na przekładni?

przy takim przełożeniu zapewne jest to przekładnia wielostopniowa więc luzy muszą być spore. Do fokuserów automatycznych lepiej by stosować silniki bez przekładni lub by przekładnia miała do 10x. Co innego w przypadków fokuserów do wizuala sterowanych ręcznie. Sam używam fokusera z taką przekładnią ale tam luzy w niczym mi nie przeszkadzają

 

8 minut temu, Pikolaczek napisał:

Jeśli to jest taki silniczek, to zwróć uwagę, że Robert zaleca wersję 12V...

Poza tym nie każdy sterownik będzie dla niego odpowiedni.

 

kiedyś były 2 wersje tego silniczka na 5V i 12V

ten na 5V można zasilać napięciem 8V i rzeczywiście działa nieco lepiej ale 12V może go uszkodzić bo moc wydzielona na rezystancji uzwojeń będzie prawie 6 razy wyższa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Trochę się w tym gubię, to do Pro2? Jeśli można to bym odkupił ze 2szt...

 

M.

Tak. Plik jest stąd: https://sourceforge.net/projects/arduinoascomfocuserpro2diy/files/Gerber Files/

 

A co do tego jakie Arduino Nano, to specyfikacja podaje, że powinno się wybrać wersję 328.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pikolaczek napisał:

Silniczek 28BYJ-48 powinien być sterowany układem ULN 2003.

Sterowniki przeznaczone dla silników bipolarnych mogą nie pracować z nim prawidłowo...

 

W

Należy zmodyfikować uzwojenie 28BYJ-48, tak aby z unipolarnego zrobić silnik bipolarny - to działa najlepiej :)

 

 

ardustepper_detail.jpg

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sidiouss napisał:

Należy zmodyfikować uzwojenie 28BYJ-48, tak aby z unipolarnego zrobić silnik bipolarny - to działa najlepiej :)

 

 

ardustepper_detail.jpg

 

ale to pogorszy i tak kiepskie parametry tego silnika

w ten sposób uzyskamy 2 uzwojenia zamiast 4 ale za to po 2 połączone szeregowo więc rezystancja i indukcyjność wzrosną 2 razy. Wzrost rezystancji to nic strasznego ale już wzrost indukcyjności jest niepożądany

 

nie bardzo widzę sens przeróbki i sterowania tego silniczka driverem do silnika bipolarnego. Przekładnia 64x daje nam to samo co mikrokroki 64x, a nawet lepiej bo takiego podziału ten silnik i tak  nie jest w stanie wykonać, a przy tym nie mamy spadku momentu obrotowego przypadającego na jeden krok, a wręcz przeciwnie. Luzu na przekładni to też nie zlikwiduje, a tylko spotęguje ten problem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZbyT napisał:

...Przekładnia 64x daje nam to samo co mikrokroki 64x, a nawet lepiej bo takiego podziału ten silnik i tak  nie jest w stanie wykonać, a przy tym nie mamy spadku momentu obrotowego przypadającego na jeden krok, a wręcz przeciwnie. Luzu na przekładni to też nie zlikwiduje, a tylko spotęguje ten problem...

 

W zasadzie wszystko na odwrót ;) M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał:

 

W zasadzie wszystko na odwrót ;) M.

 

a co konkretnie jest na odwrót?

przekładnia mechaniczna zmniejszająca obroty nie zwiększa momentu obrotowego wału tylko zmniesza?

mikrokroki zwiększają moment przypadający na mikrokrok?

jeśli luz na przekładni wynosi 10 pełnych kroków to po podziale na mikrokroki będzie mniej niż 10?

 

obawiam się, że coś ci się pomyliło. To nie jest przekładnia zwiększająca obroty tylko redukcyjna

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.