Skocz do zawartości
  • 0

EFW i 071


Mxer

Pytanie

Cześć, 

mam problem, ni jak nie idzie mi przymocowanie ASI 071MC PRO do EWF (ZWO). 

 

Do tej pory było tak:

- korektor komy

- złączka ZWO 16,5mm

- złączka ZWO 21 mm

- 071

 

Parząc  po szerokości koła i tych złączek, to powinienem wstawić koło w  miejsce 21mm złączki, czyli kolejność taka:

- korektor
- złączka 16,5mm

- EFW

- 071

 

No i tutaj pojawia się problem, na złączkę 16,5mm mogę nakręcić przejściówkę dostarczona z EFW i mogę wkręcać to tak długo że wpadnie do środka koła. Nie ma za co zaprzeć się (korektor komy ma taki szerszy kapturek ale przejściówka tego nie ma) no i strasznie to lata... nie do przyjęcia. Więc pierwszy problem to jak przykręcić EFW do złączki ZWO 16,5mm.

Drugi to jak skręcić 071 z EFW.  Kamera ma gwint żeński i EFW  też ma żeński. Czegoś tu brakuje  i nie znalazłem tego czegoś w komplecie z EFW.

 

pomóżcie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
22 minuty temu, ZbyT napisał:

a taka kolejność

- korektor

- EFW

- złączka 16,5 mm

- 071

nie zadziała?

 

pozdrawiam

 

połączenie korektor - EFW jest sztywne, stosując jeden z dostarczonych pierścieni da się to porządnie skręcić aczkolwiek wszędzie gdzie podglądam to kamera jest prosto w EFW wkręcona na  okoliczność jak by miał być jeszcze OAG i wówczas  kolejność jest  korektor, oag, efw i kamera. 

 

Załączam kawałek instrukcji od ZWO

efw.jpg

Edytowane przez Mxer
dokleiłem przykład połączenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Filtry, raczej powinny być blisko kamery, bo inaczej mogą winietować.

Nie pisałeś jaki rozmiar filtrów i na ile światłosilny teleskop. Zasadniczo im mniejsze filtry i bardziej światłosilna tuba tym łatwiej załapać się na winietę.

Mimo wszystko próbowałby ustawić: korektor -> 16,5mm złączka -> EFW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, piotrfie napisał:

Filtry, raczej powinny być blisko kamery, bo inaczej mogą winietować.

Nie pisałeś jaki rozmiar filtrów i na ile światłosilny teleskop. Zasadniczo im mniejsze filtry i bardziej światłosilna tuba tym łatwiej załapać się na winietę.

Mimo wszystko próbowałby ustawić: korektor -> 16,5mm złączka -> EFW.

 

Przepraszam że  nie doprecyzowałem, koło jest 5x2'', niuton zaś F4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolejność składania złączek jest pokazana np. na 

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/asi2600-guide-4-connection-methods-to-get-55mm-back-focus-length.html

Twój przypadek to,jak sądzę, punkt 3. 1)

Co do złączki T2/T2, o której pisze @Maro21 to powinna być w zestawie z EFW (przynajmniej w moim była).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, piotrfie napisał:

Kolejność składania złączek jest pokazana np. na 

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/asi2600-guide-4-connection-methods-to-get-55mm-back-focus-length.html

Twój przypadek to,jak sądzę, punkt 3. 1)

Co do złączki T2/T2, o której pisze @Maro21 to powinna być w zestawie z EFW (przynajmniej w moim była).

 

Złączki T2 / T2 nie było ale to nie problem.

 

To może opiszę co znalazłem w pudełku:

Przejściówkę M48 na M54 0mm

Przejściówkę T2 na M54 0mm

Przejściówkę M48 na M54 2mm

 

W kwestii przykręcenia na sztywno kamery prosto do EFW to mój tilter nie posiada stosownych otworów montażowych. IMG_20220131_232303.thumb.jpg.d67e228eed587d2892f7f5b6e5be3c92.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, piotrfie napisał:

Upss... 

 

Upsss czy nie, prawda jest taka że nie ma do 071 tiltera z tymi mocowaniami.

 

Ze strony ZWO odnośnie tiltera:

Applicable cameras

All ASI cameras except ASI071, ASI2600 and ASI6200.

 

Tak więc musieli mieć jakiś plan na 071. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przepraszam że tak piszę post pod postem, ale każdy dotyczy czego innego.

 

Mam pewną rozkminkę, otóż:

Rozwiązanie nr 1.

Kamera (T2) -> ZWO ma przejściówkę męsko - męską T2 - T2 2mm toru optycznego -> na to adapter M42 (sprawdzałem pasuje) do M54 dołączony do EFW i to -> EFW. To jest jedna strona. Jak to ma się optycznie, tak naprawdę jest to tylko 17,5mm kamery bo całość przejściówki wkręci się w otwór M54 w EFW aż po samą kamerę. Kołnierz tej przejściówki jest mniejszy i wejdzie do środka. 2mm kołnierza i 3mm gwintu = 5mm w  kole filtrowym (odległość do filtrów to 6,08mm) więc będzie 1mm zapasu. 

Od strony korektora mamy tak, korektor ma M48 męski a  EFW ma M54 żeński. Więc brakuje tylko przejściówki M48 żeńska na M54 męska. 

Teraz jaka długa, 17,5mm kamera, 20mm EFW a wszystko ma mieć 55mm... 55-20-17,5= 17,5mm toru optycznego, ponieważ M54 jest męski to cała redukcja  powinna mieć jakieś 20mm.

Co zyskujemy w takiej konfiguracji, przede wszystkim bliskość filtra od kamery bo wynosi 1mm (winietowanie, odblaski) choć z tym winietowaniem to chyba dużego wpływu nie ma bo filtr jest 2 calowy więc i tak większy od "wlotu" kamery.

Co tracimy ? całkowicie tracimy tiltera kamery.

 

Rozwiązanie nr 2.

Tutaj zacznę  od korektora komy, ma on gwint M48. Wraz z EFW dostałem redukcję M48 do M54 o zerowej długości optycznej. Tak więc do korektora komy przykręcamy od razu koło filtrowe.

Druga strona, to potrzebujemy przejściówkę z M54 męski na T2 męski tylko jaką długą ? Korektor + EFW to 20mm, kamera to 17,5mm czyli nasza  przejściówka  musi mieć 17,5mm toru optycznego. Rzeczywiście będzie miała 22,5mm.

Co zyskujemy w takiej konfiguracji ? Dostęp do tiltera kamery.

Co tracimy ?  odsuwamy filtr od matrycy o 37,5mm. Ponownie nie spodziewamy się tutaj specjalnie jakiejś dodatkowej winiety bo przelot i tak jest większy od "wlotu" kamery.

 

Nadmienię że nie używam OAG-a.

 

Które rozwiązanie uważacie za rozsądniejsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.