Skocz do zawartości
  • 0

Astrofoto +mak127


shinobizu

Pytanie

Witajcie!

Przymierzam się do rozpoczęcia przygody astro fotograficznej. Posiadam maka127 (1,25 cala) na eq3-2 i zastanawiam się nad kupnem jakiejś niedrogiej lustrzanki po modyfikacji tak by współgrało to z moim aktualnym zestawem. Nie bardzo się znam na takim sprzęcie dlatego proszę o fachowe porady za czym się ewentualnie rozglądać i co prócz samego body lustrzanki będzie jeszcze mi potrzebne do rozpoczęcia takiej zabawy. Dodam, że budżet mam nieduży bo +-500zł (na samo body), ale liczę iż coś sensownego na początek da się kupić. 

Moje główne miejsca obserwacyjny to tereny miejskie (Słupsk obrzeża), ale i z powodu gabarytów sprzętowych zdarzają się również wyprawy na wieś. 

 

pozdrawiam 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pytanie, co chcesz focić?

Ja robiłem kilka prób robienia zdjęć maczkiem i powiem tak, zabawa ciekawa, ale jest to ciemna tuba.

Wyciąg 1,25 ma też gwint T2, więc lustrzanke można podpiąć przez adapter T2 EOS (jeśli Canon).

Tu masz przykład, jak z maczka wychodzi (Messier 76). Robiłem Canonem 1100D modyfikowanym.

5twzTI6ZnOLX_16536x0_Uqa2V-RL.jpg

 

Moim zdaniem może to być ciekawy początek do foto planet i księżyca. Jeśli masz w miarę czułą lustrzankę, to można się pokusić o w miarę jasne DS-y, ale nie spodziewałbym się wodotrysków.

 

EDIT. Weź pod uwagę, że EQ3-2 to będzie miał duży problem, żeby dobrze prowadzić przy takiej ogniskowej. U mnie przy opaskowanym HEQ5 odpada ok 10% klatek. Niestety, reduktora ogniskowej dla tej tuby nie znam a jeśli już jakiś się znajdzie, to pewnie gwiazdki już nie będą wyglądać dobrze.

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli chciałbyś się głównie nastawić na księżyc i planety to jednak bym polecał dedykowaną kamerę astronomiczną.

W Twoim budżecie zmieści się myślę używana ASI 120mc albo T7C i też można fajne efekty uzyskać. 

 

To właśnie zdjęcie wykonane Makiem 127 na EQ3-2 z kamerą T7C. Tak dla ścisłości to mozaika (bodajże z 16 ujęć). 

 

Moon.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 15.02.2022 o 12:35, Arthur Skoracki napisał:

Jeżeli chciałbyś się głównie nastawić na księżyc i planety to jednak bym polecał dedykowaną kamerę astronomiczną.

W Twoim budżecie zmieści się myślę używana ASI 120mc albo T7C i też można fajne efekty uzyskać. 

Ciekawa opcja powiedz mi tylko jak to wygląda od strony technicznej bo ja mam takie wyobrażenie, że podpinam lustrzankę z kartą sd i dopiero w domu sobie to obrabiam, a tu rozumiem należy mieć podpięte wszystko pod komputer?

 

Na astrogiełdzie wisi canon 450D co o tym egzemplarzu myślicie?

 

Edytowane przez shinobizu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, shinobizu napisał:

Ciekawa opcja powiedz mi tylko jak to wygląda od strony technicznej bo ja mam takie wyobrażenie, że podpinam lustrzankę z kartą sd i dopiero w domu sobie to obrabiam, a tu rozumiem należy mieć podpięte wszystko pod komputer?

 

Dokładnie. Mając lustrzankę jesteś bardziej mobilny.

 

Kamerkę musisz mieć podpiętą do laptopa. Ja mam u siebie w EQ3-2 napęd w 2 osiach i czekam jeszcze teraz na focuser do tego.

I po prostu będę sobie ustawiał teleskop na dworze, przeciągał kable do domu i siedząc w domu mogę robić fotki siedząc przy laptopie.

Jak dla mnie to po prostu fajna opcja na zimowe noce gdzie mogę posiedzieć w ciepłym i robić zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Arthur Skoracki napisał:

Dokładnie. Mając lustrzankę jesteś bardziej mobilny.

 

Kamerkę musisz mieć podpiętą do laptopa. Ja mam u siebie w EQ3-2 napęd w 2 osiach i czekam jeszcze teraz na focuser do tego.

I po prostu będę sobie ustawiał teleskop na dworze, przeciągał kable do domu i siedząc w domu mogę robić fotki siedząc przy laptopie.

Jak dla mnie to po prostu fajna opcja na zimowe noce gdzie mogę posiedzieć w ciepłym i robić zdjęcia :)

Również mam eq3-2 z napędem w 2 osiach możesz podlinkować ten focuser?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.