Skocz do zawartości

Automatyzacja obserwacji za pomocą Voyager


Piotr Olszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Od jakiegoś czasu wykorzystuje soft Voyager do automatyzacji całej sekwencji obserwacji od właczenia sprzętu i otwarcia dachu AstroChatki do wygrzania kamery i powyłaczania wszystkiego rano.

Dziasiaj 2022-02-18 o 19:00 naszego czasu jest webinar pokazujący to cudo, zatem wrzucam może ktoś będzie zainteresowany zanim ja opisze jak to mam zorganizowane.

 

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_I2VGLpN1TamMX68qxtJlFg

Webinars and Beginners — iTelescope

 

Pozdrawiam

Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło słyszeć, że ktoś jeszcze jest :).

Ja używam od mniej wiecej roku. Mam zarówno Voyagera jak i Viking'a + Przełacznik do sprzętu na Arduino. Na chwilę obecną mam zautomatyzowną całą chatkę. Brakuje mi tylko czujnika pogody (jest w fazie kabelkowania i programowania).

 

Leonardo i ekipa pracują nad wersją Advance, która ma podobno umożliwaić automatyczny wybór celów w zależności od warunków. Na razie jest niepubliczna beta, ale niestety nie mam do niej dostepu. Czekamy zatem.

 

Jabyś miał jakieś pytania to daj znać :)

 

Czystego nieba (i małego wiatru), 

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2022 o 17:19, beny napisał:

O, czyli jest jeszcze ktoś oprócz mnie :) Ja jestem w fazie testów i stwierdzam że ten soft jest genialny (Voyager + Viking + Web Dashboard).

_________

O kurcze dobrze wiedzieć. Może i na mnie przyjdzie kolej aby przetestować.

Edytowane przez AnnaRackos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim do astrophoto.

W zasadzie całość produktu sprowadza się do niezawodnego sterowania sesją astrophoto. Samą akwyzycje obrazu obsługuje się poza Voyager.

 

BTW. nagranie z webinara jest tu:

Meeting Recording:
https://us02web.zoom.us/rec/share/0zdwy3JyX1fGIn6XJlc5_VDsP5ElS3HhlVAd8jR-PbdUOVtmEx1L43m53JCmFGHW.uqNFOFgPPLh76Inj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. możena śmiało piasać do Leonardo Orazi <pegaso0970@hotmail.com>.

Odpowiada bardzo szybko i jest konkretny.

 

Miałem problem z tilmeout przy podłaczaniu PHD. Po krótkiej wyminie logów Leonardo porawił kod w jeden tydzień i wypuścił nastepny biuld!

 

Polecam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, kontakt z autorem jest super ;) Mam jeszcze pare dni TRIALa, ale chyba już jestem kupiony. Teraz tylko kwestia podłączyć wszystkie czujniki i czekać na pogodę ;)

PS. @Piotr Olszewski czego używasz do wyzwolenia Emergency Suspend podczas sesji? Chodzi mi o rozpoznawanie chmur/deszczu etc. żeby przerwać sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili robie to ręcznie i liczę, że jak bęzie miało padać to PHD2 nie bedzie widział gwiazd i sesja się sama skończy :(

Sterownik mam teraz podłaczony pod sumulator w Voyager, który zapisuje plik ze stanem pogody:

image.png.4329347b6101e76f60dd7f837aec7d77.png

 

image.png.6ef9568a21684980114efbd07df1b630.png

 

Kończe swój cloud sensor i rain sensor z termometrem nieba i czujnikiem deszczu RG-11. Sterowanie jest oprarte na ESP32. 

 

Z kolei warunki pogodowe czytam z 

image.png.72cc6b1b5cd30a04fee899e7ab033628.png

Ale to raczej poglądowe dane i Voyager nie podejmuje decyzji na ich podstawie.

 

Masz jakiś fajny pomysł na to?

Pozdrawiam

Piotr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja to samo, czujnik chmur na zasadzie pomiaru temperatury nieba no i dodatkowo czujnik deszczu i to wpięte pod wejścia RaspberryPi i wystawione przez Ascom Alpaca do Voyagera. Także raczej standard :)

 

PS. Miałem zapytać skąd masz tego RG11? Jest to gdzieś do dostania w europie?

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Olszewski napisał:

Czy projekt na Alpakę napisałeś sam?

Tak, wystawiłem po prostu API którego spodziewa się ASCOM od Alpaki na NodeRed:

image.png.c77ff0ecea75f7e5e4a9e09b786babe8.png

 


Dodatkowo oszukuje Vikinga i udaje jeden z dostępnych sterowników przez co jestem w stanie sterować Vikingiem przekaźniki które mam w budce:
image.png.3d9f87820d04ab4490d6a279551ae843.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga noc gdzie wszystko od A do Z rozgrywa Voyager. Wczoraj zapuściłem ok. 18:30 i zająłem się swoimi sprawami. Po przebudzeniu, montaż zaparkowany i dach zamknięty. Zdjęcia czekające na domowym PC :) Świetny jest ten DragScript z opcją WAIT SAFE od zmierzchu do świtu!
 

3.thumb.jpg.26de7b43a3e507e53c19f61860158b10.jpg


 

Edytowane przez beny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez było trochę pogody. zatem cała noc poszła na automacie.

Nawet wtedy gdy przyszły chmur...y, to Voyager dzielnie walczył żeby wicisnąć jaszcze parę zdjęć chwilach gdy się przejaśniało.

Rano wszystko zaparkowała i wyłaczył. Super!

Postęp monitoruje na telefonie przez Telegram Bot'a. Jak się coś przytnie to mogę poprawić - czasem mam problem z focusem :(  

image.thumb.png.b40f3a02ce366501cce75f4902ed5039.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie focus działa błyskawicznie :)  Ale dziś nad ranem miałem problem bo mi się Viking odłączył i nie zamknął dachu. Pisałem z Leonardo i mam pewne podejrzenia :) Ale tak to bardzo mi się podoba ten sofcik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym obługujesz dach?

Ja zbrbiłem sobie na arduino sterownik z softem z https://create.arduino.cc/projecthub/cfar/rolling-roof-computer-interface-rrci-fb851f

Musiłam ciut zmienić kod na arduino żeby wpołpracowł ze sterownikem bramy, który zamyka dach (na 3 przekażniki).

Do tej pory mnie nie zawiódł :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Piotr Olszewski napisał:

A czym obługujesz dach?

Dach mam normalnie na silniku od bramy. Do tego przekaźniki podłączone pod RaspberryPI i wystawione (udające) moduł przekaźnika w Vikingu.  Ale ten problem to miałem bo coś nie tak z siecią na kompie miałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Olszewski napisał:

To moje cudo ma jeszcze sprawdzanie czy teleskop jest zaparkowany (na standardowej fotokomórce od bramy) i jak każe zamknąć dach, to najpierw zaparkuje teleskop (lub odmówi zaknięca dachu bo teleskop jest niezaparkowany).

Też ostatnio dodałem sobie czujniki parkowania żeby mi dach nie uderzył w sprzęt. A zrobiłem to na zwykłych kontaktronach, jeden dla RA i drugi w DEC.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 18.02.2022 o 17:19, beny napisał:

O, czyli jest jeszcze ktoś oprócz mnie :) Ja jestem w fazie testów i stwierdzam że ten soft jest genialny (Voyager + Viking + Web Dashboard). https://upvod.pl/filmy/buzz-astral-lightyear/ https://vodfilmy.pl/filmy-online/buzz-astral-lightyear/

 

Polecisz może jakiś poradnik do tego? Chciałbym to przetestować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

W dniu 18.02.2022 o 17:19, beny napisał:

O, czyli jest jeszcze ktoś oprócz mnie :) Ja jestem w fazie testów i stwierdzam że ten soft jest genialny (Voyager + Viking + Web Dashboard). https://www.twojefilmy.online/filmy/thor-milosc-i-grom-caly-film/ https://film-flix.pl/filmy-online/after-4/

 

W dniu 22.05.2022 o 19:24, mediv81967 napisał:

 

Polecisz może jakiś poradnik do tego? Chciałbym to przetestować :D

 

No poradnik by się bardzo przydał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.