Skocz do zawartości

Nikon HG L DCF 8x42


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam jedną z moich ulubionych lornetek (już nie produkowaną, "zastąpiono" ją dyskusyjną mechanicznie i jakościowo serią Monarch HG).

W czasie produkcji ta lornetka znajdowała się oczywiście poniżej topowej serii EDG, nawiązywała jakością optyki do serii SE (chociaż to dachówka oczywiście).

Btw - z serii Monarch mam jedynie 20x60 i odradzam serdecznie te lornetki. Gumy muszli ocznych odkształciły się po roku użytkowania...

 

Kolimacja lornetki wzorowa. Szerokie pole widzenia. Mechanicznie - super pracuje. Stan bardzo dobry, brak śladów użytkowania. W zestawie oryginalne szelki

Nikon do tej lornetki, w stanie idealnym, oryginalny pasek i oryginalne zaślepki. Futerał i pudełko we wzorowym stanie. 

Możliwy odbiór w wa-wie (Bielany) lub paczkomat.

Do kupienia w okazyjnej cenie 3.650,-  Upustów nie przewiduję :)

Sorry za jakość fotek, cierpię obecnie na niedobór obiektywów. 

 

test lornetki: 

https://www.optyczne.pl/4671-nowość-Test_lornetki_Nikon_HG_8x42_L_DCF.html

 

Zapraszam na pw.

 

 

nikon1.jpg

nikon2.jpg

nikon3.jpg

nikon4.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 18:11, Lysy napisał:

z serii Monarch mam jedynie 20x60 i odradzam serdecznie te lornetki. Gumy muszli ocznych odkształciły się po roku użytkowania...

Andrzej, seria High Grade została zastąpiona jeszcze lepszą serią EDG.

Wszystkie Monarchy (poza Monarchem HG) to tanie, plastikowe, popularne lornetki z Chin - tu półka jakościowa ustawiona jestr duuuużo niżej

Twój model to zapewne 20x56, Nikon nigdy nie robił lornetek z obiektywem 60mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi się z jednak z tym zgodzić. Edg również posiadam (8x42) i to jest już klasa lornetek topowych, konkuruje z konstrukcjami svarowski i leica. Zero kompromisów.

Hg była produkowana równolegle z Edg, jako lornetka niższej  klasy. Porównując  edg, hg ma nieco AC na obrzeżach pola i nie jest tak nieprawdopodobnie kontrastowa jak edg.

Edg to czysta nirwana w astro :). Kontrast i zerowy astygmatyzm powala na kolana.

Ale i tak HG to są lornetki znacznie lepsze od monarchów jeśli chodzi o mechanikę i wykończenie. Monarchy to masówka niestety w dodatku dość droga. To moje subiektywne oceny oczywiście.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lysy napisał:

HG była produkowana równolegle z EDG

High Grade była sprzedawana równolegle z EDG, ale to był stock już fizycznie leżący na półkach u dystrybutorów.

Jeśli chcesz, mogę dotrzeć do daty ogłoszenia modeli High Grade jako discontinued i kiedy EDG było ogłoszone

Prawdziwą nirwaną, jak obaj wiemy, jest seria SE, szczególnie modele 10x42 i 12x50. Lornetki te były tak dobre, że Nikon postanowił.....wycofać je z oferty :facepalm:

Aktualnie z serii High Grade w ofercie zostali tylko "kieszonkowcy" 8x20 i 10x25, które jak równy z równym konkurują np z małymi Leicami Trinovid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria SE owszem, bardzo udane lornetki a przerobiłem wszystkie modele. Klasyka klasyki.

Również maleństwo 8x32 jest rewelacyjna optycznie i żałuję, że sprzedałem. Z tej serii ostała mi tylko 10x25, kieszonkowa, bardzo dobra optycznie ale o wąskim polu widzenia. 

Myślę, że HG z serii L zostało wycofane z produkcji z powodu wejścia monarcha w różnych aperturach.  Niestety samo "ed" nie wystarcza, żeby zrobić dobrą lornetkę ;)

 

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że z duchem czasu dachówki zaczęły gonić porro jakością optyczną. Uwieńczeniem jest Nikon WX (czytałem tylko recenzje, nie miałem okazji mieć jej w łapie).

10x50 w cenie kompaktowego samochodu to jednak lekkie przegięcie :)

 

 

 

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna cena to 3.450, w zestawie oryginalne szelki i wszystko co fabryka dała.

Szczerze polecam, obserwacje (nie tylko nocnego nieba) tym sprzętem to czysta przyjemność.

Nowa HG z serii L to cena ok. 5.500 k. i nie łatwo dostępna. 

W proponowanej cenie za chwilę sam ją od siebie kupię :) 

Na zachętę fotki w świetle dziennym.

 

nikon1.jpg

nikon2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna już obniżka do 3100,-

Lornetka w stanie w zasadzie fabrycznym.

Sprzedaję tylko dlatego, że posiadam EDG o tych samych parametrach :)

Polecam sprzęt jako "lornetkowiec". Cena już z wysyłką po mojej stronie, nie podlega negocjacji.

Zapraszam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hop do góry :) i ostateczna cena 3000,- pnl. Polecam tę lornetkę z czystym sumieniem.

Dodatkowo nowe szelki nikona (oryginał).

To znacznie lepsza jakość mechaniki i optyki w porównaniu do zbliżonej wyglądem serii "Monarch" :)

Jak nie sprzedam to jakoś przeżyję tę traumę ;)

Niżej już z ceną nie zejdę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.