Skocz do zawartości

Spektroskopia kwazara B3 0754+394


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Czy pracowałeś też w tej samej konfiguracji optyka-sensor z SA100? Jesli tak, możesz dać znać jak zmieniły sie w praktyce optymalne odległości filtr<>matryca dla uzyskiwanych rozdzielczości widma? (Wzory znam, deklaracje Sheylaka też, bardziej mi tu o praktykę chodzi, mam przeczucie, że nie będzie tu tak do końca liniowo). No i jesli tak, czy potrafisz powiedzieć o ile musiałeś wydłużyć czasy ekspozycji by osiągać zbliżoną jakość widma na tych samych magnitudo?

 

I jeszcze pytanie dodatkowe. Widzę, że stosujesz kadrowanie po przekątnej by zmaksymalizować osiąganą rozdzielczość widma na ograniczonym FOV (Za dużo juz tu nie ugrasz swoją drogą, margines masz już bardzo niewielki, a dalsza redukcja ogniskowej pewnie bedzie bardziej destrukcyjna, niz pomoc z możliwości zwiększenia dystansu filtr<>matryca. Zejście głębiej z rozdzielczością widma wymusi przesiadkę na większą matryce, a wiadomo, że pociągnie to za sobą cały  łańcuch kolejnych zmian w setupie :(). Czy porównywałeś widma łapane z kadrowania poziomego i po przekątnej przy konfiguracji ze stałą odległością filtra od matrycy? Jeśli tak, widzisz tu negatywny wpływ kadrowania po przekątnej na algorytmy softu którym obrabiasz potem widmo?

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z SA 100 robiłem widma gwiazd. Postanowiłem " zapolować " na kwazary - Dla tego celu specjalnie zakupiłem niedawno SA 200. Świadomie nie zmieniałem  odległości filtr- matryca ( pozostała ta sama 24 mm ) i przy takiej robiłem tego kwazara. Kadrowanie poziome obcinało mi widmo ,  stąd kadrowanie po przekątnej . Spektroskopia to taki chwilowy odskok od " działalności  " podstawowej , jaką jest poszukiwanie supernowych ( działam w grupie Polish Supernova Hunters ) - docelowo chcę  zacząć wykonywać spektroskopie swoich supernowych ( od razu ujawniam ,że nie mam jeszcze własnej SN ale to podobno kwestia czasu :astronom: ). Pozdrawiam .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ten "odskok" bardziej cię wciągnął, to prosze dziel się z nami też niepowodzeniami :) Wiecej sie nauczylem na swoich porażkach i wpadkach niż na sukcesach. Opis w jakie ślepe uliczki sie zapędziłeś po drodze do materiału otwierającego ten wątek i jak ci sie udalo z nich wydobyć, bedzie nieoceniona pomocą dla wszystkich wchodzących i dla wszystkich płycej lub głębiej siedzących w amatorskiej spektroskopii. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.