Skocz do zawartości

Pomiar ogniskowych pewnych okularów około 20 mm


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Odwiedziła mnie gromada okularów ~20 mm :original: 

 

gromada.JPG.26a605227604e9129b5f6fa33ae8effa.JPG

 

Stosując metodę opisaną tutaj: https://astropolis.pl/topic/82899-pomiar-ogniskowych-pewnych-okularów-swan-40-i-inne-podobne/ wykonałem pomiar ogniskowych. 

Tym razem użyłem 7 okularów do statystycznej średniej.

(ogniskowa ósmego okularu, około 18 mm od Super Szukacza Komet Uniwersał, była niewiadoma i została obliczona na podstawie w/w średniej.

 

WYNIKI:

 

BST 16 mm 100 stopni                15.9 mm         

TV Panoptic 19 mm                     19.0 mm  

SvBony 20 mm 68 st                   20.1 mm

Maxvision 20/68                          20.0 mm

ES 20/68                                      20.1 mm

Vixen LVW 22 mm                        22.1 mm

ES 24/68                                      24.0 mm

SPU ~18 mm                                16.6 mm

 

Tym razem ogniskowe wszystkich okularów zgadzają się z danymi producenta z dokładnością 0.1 mm (poniżej niepewności pomiaru).

 

A400.thumb.JPG.62612fe080087050a51f4c8848f54b88.JPG

A900.thumb.JPG.60ee0f6a8f8e341c9355a85cbbbeeed0.JPG

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kompas napisał:

dobrze było by jednak napisać jak to praktycznie zmierzyłeś

 

Załóżmy że są 2 okulary, deklarowane jako 20 i 22 mm. Wkładam je do lunety, fotografuję widoki i porównuję wielkości liniowe jednej rzeczy na zdjęciach, w pixealch. Teraz załóżmy, że obiekt na zdjęciu przez okular 20 mm ma 1050 pixeli, a przez okular 22 mm ma 1000 pixeli. Wtedy stosunek powiększeń jest 1050 : 1000, czyli 21.0 : 20.0. Ten stosunek określony jest ściśle dla tych dwóch okularów. Nic nie mówi natomiast jakie są prawidłowe ogniskowe. Aby to zbadać, należałoby porównać obrazy ze zdjęciem bez powiększenia, jednak w moich warunkach nie jest wykonalne zrobić to z wystarczającą dokładnością (opisywałem to w poprzednim wątku z okularami około 40 mm). 

 

Ja natomiast przyjmuję średnią podaną przez producentów jako prawidłową. W tym przypadku jest to 21 mm. Przyjmuję również że średnia zaobserwowana jest prawidłowa. Czyli w tym przypadku rozmiar 1025 pixeli odpowiada ogniskowej 21 mm. W związku z tym wychodzi, że okular 22 mm ma 21.5 mm, a 20 mm ma 20.5. Wtedy stosunek ogniskowych jest 21.0 : 20.0 i średnia się zgadza. (tutaj pokazałem to w przybliżeniu, aby było wiadome o co chodzi. Poza tym używam średniej geometrycznej a nie arytmetycznej)

 

Czyli jeśli obydwa okulary miałyby zawyżoną ogniskową powiedzmy aż o 10 %  (czyli 20 mm miałby 22.0, a 22 miałby 24.2), to nie byłbym w stanie tego wykryć tą metodą (!)

 

Dlatego zabrałem się do tego, mając odpowiednio dużą "próbkę" okularów. Biorąc do średniej aż 7, jest już nikłe prawdopodobieństwo, że wszyscy producenci zawyżyli ogniskowe swoich produktów.

 

Oczywiście do wyznaczenia stosunku ogniskowych używam nie jednego, lecz kilku elementów ze zdjęcia (2 pionowe, 2 poziome). Ponadto używam dwóch lunet - dla każdego okularu są więc 2 niezależne zdjęcia. Dzięki temu sprawdzane jest również czy wyniki są spójne same ze sobą i nie popełniam jakichś błędów grubych. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiegając trochę od tematu.

 

Jaki jest AFOV serii LVW? 

 

Miałem kiedyś LVW 13 i jego pozorne pole widzenia było mniejsze od "lidletkowego" (deklarowanego na 65o). Z kolei pole Vixena jest zauważalnie większe od TS HR (~58o). 

 

Licząc to z obrazków @stratoglider wychodzi tak:

 

Panoptic - 68.0o - załóżmy że to wzór, więc reszta proporcjonalnie do niego:

SVBony - 64.5o

Maxvision - 68.0o

LVW - 63.0o

ES - 68.9o

 

Przy założeniu że z tych obrazków można to policzyć :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek_N napisał:

Jaki jest AFOV serii LVW? 

 

 

Tak się składa, że LVW 22 oddaję dziś wieczorem, czyli mam go jeszcze przez chwilę. Nie czekając, wykonałem kilka dodatkowych zdjęć, starając się bez pośpiechu jak najlepiej przyłożyć aparat smartfona, aby objąć całą diafragmę. (oczywiście to samo zrobiłem z Panopticiem dla porównania). Zobaczę co się z tego da obliczyć :original: , znajdę na to chwilę w najbliższym tygodniu i napiszę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tak jak pisałem wyżej, powtórzyłem pomiary Marka_N średnicy pola widzenia, używając zdjęć na których najlepiej jak mogłem przyłożyłem smartfon w źrenicę wyjściową, aby uzyskać obraz całej diafragmy.

 

Panoptic 19, średnica pola widzenia: 4070 pixeli

LVW 22,                                                3777

SVB 20/68                                           3890

 

Te wartości są wyznaczone ściśle z dokładnością lepszą niż 0.5 % wartości mierzonej.

 

Niestety nie ma współczynnika przeliczającego pixele na 1 stopień. Nie wiadomo również czy będzie on stały, gdyż sam smartfon może mieć też jakąś dystorsję pola, która powodowałaby nieliniowość tej funkcji.

 

Natomiast przyjmując, że Panoptic 19 ma 68.0 stopni, wtedy wyjdzie (wg funkcji liniowej):

LVW 22:         63.1 stopnia

SVB 20/68:  65.0 stopnia

 

zdjęcia od góry: Pan, LVW, SVB.

 

(już od razu widzę, że rotacja zdjęć żyje swoim kurewskim życiem. Najpierw podczas fotografowania na smartfonie rotacja szalała choć oczywiście o to nie prosiłem (bo smartfon był niemal płasko poziomo), potem przy edycji i pomiarach specjalnie traciłem minuty na robotę gupiego aby je ustawić porządnie ładnie poziomo i tak to jest u mnie na kompie i takie zdjęcia załączyłem. A teraz jak to widzę załączone to już robię kilka wdechów, klikam "Dodaj odpowiedź" i odchodzę do innych rzeczy)

 

Pan_19.JPG

LVW_22.JPG

SVB2068.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.