Skocz do zawartości

Nieostry obiektyw Beroflex 135mm f/2.8


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z obiektywem Beroflex 135mm f/2.8, przyjechał dzisiaj do mnie wraz z adapterem. Przy pierwszej fotce wydawało mi się, że jest on nieostry.

Ostrość na nieskończoności jest jeszcze daleko do tej "nieskończoności". Przykład na Księżycu (ustawienia na szybko, dla testu zdjęcie robiłem):

image.png.70a8ae9d82fb5fa01bada97f11c178ab.png

 

Czego to może być wina? Da się jeszcze jakoś ten obiektyw uratować czy będę musiał odstawić go na półkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Koperson napisał:

Czego to może być wina? Da się jeszcze jakoś ten obiektyw uratować czy będę musiał odstawić go na półkę?

Prawdopodobnie wystarczy rozkręcić jedną z części obiektywu i przestawić blaszkę, która blokuje to jak daleko możemy ostrzyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TheShackMeister napisał:

Prawdopodobnie wystarczy rozkręcić jedną z części obiektywu i przestawić blaszkę, która blokuje to jak daleko możemy ostrzyć.

a mógłbym ją wyjąć całkowicie i wtedy będzie nieskończony pierścień tak jak w obiektywach sony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marek_N napisał:

Też mam Sony i jakiś chiński adapter Nex-M42.

 

Na moim analogowym Sonnarze 135 nieskończoność wypada wyraźnie PRZED jej znacznikiem. Może zwyczajnie przejechałeś za daleko? 

właśnie nie możliwe, bo to zdjęcie robiłem na f/22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koperson napisał:

właśnie nie możliwe, bo to zdjęcie robiłem na f/22

Ale ostrzyłeś na wizjerze / ekranie - czy po prostu ustawiłeś ostrość na znacznik na obiektywie?

 

Ostatnio łapałem coś takiego jak poniżej, i żeby oba obiekty mieć ostre to musiałem przymykać do f/16. A do tej kuli miałem ponad 100 metrów. Wystarczy ruszyć pierścień o milimetr i jest wyraźnie nieostro :)

 

DSC00981_fb2_ap.jpg.4a86e44f4387b48592b7e6c6288108ec.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marek_N napisał:

Ale ostrzyłeś na wizjerze / ekranie - czy po prostu ustawiłeś ostrość na znacznik na obiektywie?

 

Ostatnio łapałem coś takiego jak poniżej, i żeby oba obiekty mieć ostre to musiałem przymykać do f/16. A do tej kuli miałem ponad 100 metrów. Wystarczy ruszyć pierścień o milimetr i jest wyraźnie nieostro :)

 

DSC00981_fb2_ap.jpg.4a86e44f4387b48592b7e6c6288108ec.jpg

 

patrzyłem w wizjer, a pozniej zoom na ekranie, i ostre nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stary numer z długością adaptera, przerabiałem to z teleobiektywem 300 mm na M42. Sprawdź dla pewności, w która stronę fizycznie brakuje ruchu zespołu ogniskującego, ale najprawdopodobniej adapter jest za długi o ten milimetr czy pół. Trzeba przetoczyć, szukaj warsztatu z tokarką.

Pytanie kontrolne, na wszelki wypadek: czy adapter wkręca się do końca w gwint obiektywu? Jeśli nie, to winne jest niezgodne mocowanie, tzn. błędny opis albo obiektywu (wiadomo,że z drugiej ręki), albo adaptera. Chodzi oto, że w takim przypadku tylko jedno z nich jest M42 (M42x1), a drugie tak naprawdę T2 (M42x0.7). Sęk w tym, że pomimo niezgodności skoku gwintów da się wkręcić kilka zwojów, ale nigdy do końca, co powinno być od razu widoczne.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.