Skocz do zawartości

Zlaczka do osi RA eq32 - gwint? Druk 3D?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałem dodać enkoder do osi RA korzystając z gwintowanej rury do lunetki biegunowej. Muszę ją połączyć z wałkiem fi 5mm. Pytania są dwa:

 

 

1. Kto wie, jaki tam jest gwint? Jestem w stanie zmierzyć szerokość - to jest jakieś 25mm ale skok? Nie wiem, 1mm? może ktoś się orientuje?

 

2. Czy ktoś wykonałby mi taką złączkę w druku 3D? Schemat wyglądałby mniej więcej tak:

 

 

IMG_20220408_100308.jpg

 

Nie umiem specjalnie rysunku technicznego więc proszę o pobłażliwość ;)

 

Opisowo: jest to walec fi 31 z centralnym otworem 5mm i wewnętrznym gwintem pasującym do mocowania lunetki - M25 tylko nie wiem, jaki skok. Otwór 5mm ma ściankę 2mm, a długość gwintu to 10mm.

 

Bardzo proszę o pomoc, bo to ekscytujący projekt - EQ3-2 z enkoderem na osi RA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy o coś takiego Ci chodzi (możesz wrzucić tu: https://3dviewer.net/)?

Edit: dałem 30mm zamiast 31mm po zewnętrznej, ale to chyba nie robi róźnicy, do tego gwint 25mm o skoku 1.5mm (jeśli dobrze rozumiem)
 

Przechwycenie obrazu ekranu_2022-04-08_15-26-25.png

eq32.obj

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiona wersja na M25x1
@Krzysztof z Bagien jak masz EQ3-2 na miejscu (i jesteś chętny) to może lepiej gdybyś Ty wydrukował (ja mogę być jako zapas gdyby coś nie wyszło).

A i jeszcze jedno - nie podałeś nigdzie w prost grubości "podstawy", ale z rysunku wynika 5mm, taką więc grubość przyjąłem w projekcie.

EQ3-2_polar_scope_adapter.stlEQ3-2_polar_scope_adapter.obj

Edytowane przez WojtasSP320
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, WojtasSP320 napisał:

@Krzysztof z Bagien jak masz EQ3-2 na miejscu (i jesteś chętny) to może lepiej gdybyś Ty wydrukował (ja mogę być jako zapas gdyby coś nie wyszło).

Jasne, najlepiej potem to co wyjdzie nakręcić na to co jest w montażu, żeby mieć pewność, że ładnie pasuje :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _vk_ napisał:

To chyba zupełnie nie to. Nie zgadza się montaż (EQ5 vs. EQ3-2) i gwinty są przeciwne (w tym projekcie jest wewnętrzny a na thingiverse jest zewnętrzny).

 

Taka myśl mnie jeszcze naszła... @Behlur_Olderys jak chcesz przymocować ten wałek? Nie przydałaby się tam jeszcze jakaś śruba z boku jak przy sprzęgłach aluminiowych?

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtasSP320 W najgorszym wypadku na klej :)

To są tak małe momenty obrotowe, a enkoder stawia całkowicie pomijalny opór, że w ogóle zakładam, że będzie działało "na wcisk" :)

 

 

Jeszcze może się okazać że jako wałek będę miał długą śrubę M5 wtedy to normalnie skręcę nakrętkami :)

 

Wiem, to wszystko byle jakie trochę ale robię prototyp. Jeśli się wszystko uda to zaprojektuję enkoder trochę bardziej przemyślany i elegancki :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.