Skocz do zawartości

Sowa i Deska Surfingowa (m97 & m108)


cebalrai

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny kadr wybrałeś. Obróbka kolorystyczna jak dla mnie bez zarzutu. :original: Mam tylko dwie "pretensje". Jaśniejsze gwiazdy wyszły dość puszyste i lekko nieregularne. To raczej nie sprawa obróbki, lecz optyki?

No i prośba o oddzielanie od siebie w poście obrazków. Sklejone fatalnie się ogląda.

Za to kwazar to rewelacja! Żeby uzyskać taką prędkość, musiał dostać niezłego kopa! ;) Czy mógłbyś podać jakiś identyfikator tego kwazara?

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

Fajny kadr wybrałeś. Obróbka kolorystyczna jak dla mnie bez zarzutu. :original: Mam tylko dwie "pretensje". Jaśniejsze gwiazdy wyszły dość puszyste i lekko nieregularne. To raczej nie sprawa obróbki, lecz optyki?

No i prośba o oddzielanie od siebie w poście obrazków. Sklejone fatalnie się ogląda.

Za to kwazar to rewelacja! Żeby uzyskać taką prędkość, musiał dostać niezłego kopa! ;) Czy mógłbyś podać jakiś identyfikator tego kwazara?

Z tymi jaśniejszymi gwiazdami to zdecydowanie kwestia optyki, jeśli chodzi o obróbkę to nie kombinowałem za bardzo :original:  Generalnie, gwiazdy wyglądają trochę gorzej odkąd mam grzałkę na LW, ostatnio trochę poprawiłem wyprowadzenie kabli i jest zdecydowanie lepiej ale dalej występują jakieś efekty na najjaśniejszych gwiazdach :ermm: tak to teraz u mnie wygląda więc chyba powinno być ok :original: Jakby co, moc grzania też starałem się ustawiać na niezbędne minimum.

kabelki.thumb.jpg.aad2c8e965fad4c38c927aeb2879843c.jpg

 

Oddzieliłem już zdjęcia od siebie, a jeśli chodzi o kwazara to w poście jest link i jak klikniesz na "kwazar" to powinna się otworzyć strona: http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=[VV2006]+J111504.4%2B550143

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, cebalrai napisał:

Generalnie, gwiazdy wyglądają trochę gorzej odkąd mam grzałkę na LW, ostatnio trochę poprawiłem wyprowadzenie kabli i jest zdecydowanie lepiej ale dalej występują jakieś efekty na najjaśniejszych gwiazdach :ermm:

 

Ja też mam grzałkę na LW. Wygląda ona jak niżej.

 

20220421_001650.jpg.a5e6cb00887d916518d6408967da15a7.jpg

 

heater_my_new_1.jpg.cf95e51472d3eafe90d69682cbfe6a5e.jpg

 

Grzałka to 6 rezystorów po 10 ohm. Przy zasilaniu 5V mam moc 0,42W i w zupełności mi to wystarcza. Rezystory są przyklejone na silikon po obwodzie lustra. Wyprowadzenie z tuby dwoma bardzo cienkimi drutami (nie grubszymi niż ramiona krzyżaka) w czarnej izolacji po dwóch ramionach krzyżaka. Takie rozwiązanie nie daje mi żadnego zauważalnego uszczerbku na obrazie.

 

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Grzałka to 6 rezystorów po 10 ohm. Przy zasilaniu 5V mam moc 0,42W i w zupełności mi to wystarcza.

Dziękuję za porady, wydaje mi się, że teraz główny problem mam raczej z regulacją mocy, nawet na minimalnym ustawieniu grzałka za mocno grzeje, zmierzę prąd i porównam z Twoimi parametrami i wtedy najwyżej coś zmodyfikuję :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2022 o 09:38, cebalrai napisał:

a jeśli chodzi o kwazara to w poście jest link

 

Obejrzałem tego kwazara w Simbadzie i wydaje mi się, że oznaczyłeś go prawidłowo. Gratki! :)

 

Patrzę jeszcze na Twojego newtona i widzę, że tubus wyciągu (a może korektora?) jest dość mocno wpuszczony w tubę (u mnie praktycznie nie wystaje). Jeżeli włazi w tor optyczny LG, to pewnie też jakiś wpływ na obraz może mieć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2022 o 09:38, cebalrai napisał:

Z tymi jaśniejszymi gwiazdami to zdecydowanie kwestia optyki, jeśli chodzi o obróbkę to nie kombinowałem za bardzo :original:  Generalnie, gwiazdy wyglądają trochę gorzej odkąd mam grzałkę na LW, ostatnio trochę poprawiłem wyprowadzenie kabli i jest zdecydowanie lepiej ale dalej występują jakieś efekty na najjaśniejszych gwiazdach :ermm: tak to teraz u mnie wygląda więc chyba powinno być ok :original: Jakby co, moc grzania też starałem się ustawiać na niezbędne minimum.

kabelki.thumb.jpg.aad2c8e965fad4c38c927aeb2879843c.jpg

 

Oddzieliłem już zdjęcia od siebie, a jeśli chodzi o kwazara to w poście jest link i jak klikniesz na "kwazar" to powinna się otworzyć strona: http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=[VV2006]+J111504.4%2B550143

 

Moja rada: oklej / zamaluj wszystkie te świecące śrubki i inne elementy w torze optycznym. To co błyszczy się na twoim zdjęciu teleskopu powyżej, może (raczej na pewno) błyszczeć zniekształcając gwiazdki na zdjęciu astro. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 00:15, mirekk napisał:

Moja rada: oklej / zamaluj wszystkie te świecące śrubki i inne elementy w torze optycznym. To co błyszczy się na twoim zdjęciu teleskopu powyżej, może (raczej na pewno) błyszczeć zniekształcając gwiazdki na zdjęciu astro. 

Słuszna uwaga, przy okazji faktycznie to zamaluje matową farbą, nie pomyślałem o tym :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.