Skocz do zawartości

GSO 6" Newton problem


Piotr Strama

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie proszę Was o pomoc kupiłem nowego GSO 6" 150/750 od delty.. powiesiłem zrobiłem kolimacje co załączam na foto, i jest lipa z moim canonem 1100d gwiazdy w środku kadru to żelazka jakieś  co może być powodem tego?? Przepraszam za foto ale nawet nie zrobiłem fitsow z nocy przez złość całym zajściem, foto zamieszczone to środek kadru.. proszę Was o rady

received_531353781843400.jpeg

received_723531815489201.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinched optics. Wyjmij całą celę lustra i odkręć czarne śrubki tak żeby były całkowicie luźne. Następnie warto jeszcze pociągnąć te czarne chwytaki do góry bo u mnie mimo odkręconych śrub potrafią one kurczowo trzymać się tej samej pozycji. Potem oczywiście należy dokręcić te śruby z odpowiednim wyczyciem. Ja byłem chyba aż przesadnie ostrożny bo jak tylko poczułem najmniejszy opór to dałem pół obrotu więcej i finito.

 

Fajny teleskop sobie kupiłeś, witamy w piekle. :)

 

edit. No i po takiej operacji raczej nie obejdzie się też bez kolimacji lustra głównego...

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JKbooo napisał:

Fajny teleskop sobie kupiłeś, witamy w piekle. :)

Piekło już znam kiprowałem do pieca z SW 150/750 i był to umolny kompan:laughbounce2: już skorzystałem z rad lustro popuszczone tak jak mówisz te gumy trzymają nawet po zluzowaniu śrub, na wszelki wypadek sprawdzę wyciąg jego prostopałość względem osi tuby i pająk..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą tubę. Tez miałem ten problem po zakupie i pierwsza obserwacja i zonk. Ja u siebie przeszlifowałem te trzy ograniczniki w celi  czy jak to nazwac bo u mnie lustro bylo nie dość, że krzywo osadzone w tym to wciśnięte tak, że nie mogłem go prawie ruszyć z miejsca. Strachu było trochę, ze coś pęknie ale delikatnie palcami wypychałem lustro i wyszło jakoś. Po tym przeszlifowałem i jak przykręcałem chwytaki to dokręcałem do momentu aż tylko w zasadzie dotkną lustra głównego i teraz jest jak byc powinno. U mnie był jeszcze gorszy obrazek gwiazd. bo nie żelazko a cos jak te spinnery zabawki haha.

 Fidget Spinner | VKF Renzel

ffffffff.png

Edytowane przez MateoTeo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MateoTeo napisał:

U mnie był jeszcze gorszy obrazek gwiazd. bo nie żelazko a cos jak te spinnery zabawki haha.

Mnie to zatkało jak to zobaczyłem, dziękuję za rady od osoby która fizycznie posiada te tubę. Wiesz Co poluzowalem już i niby nie jest sztywno już delikatnie dokrecilem łapy choć podobno lustro ma nie mieć luzu ale powinno się je dać rady okrecac i nie wiem co robic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Piotr Strama napisał:

Mnie to zatkało jak to zobaczyłem, dziękuję za rady od osoby która fizycznie posiada te tubę. Wiesz Co poluzowalem już i niby nie jest sztywno już delikatnie dokrecilem łapy choć podobno lustro ma nie mieć luzu ale powinno się je dać rady okrecac i nie wiem co robic..

No ja miałem jak opisałem. Poluzowanie u mnie niewiele dało więc lekko przeszlifowałem małą szlifierką bo lustro było krzywo włożone na siłę i  nie dało sie w żaden sposób ułożyć w celi poprawnie i jak kładłem je przed szlifowaniem równolegle żeby było do celi to brakowało dość dużego dystansu, zeby w niej osiadło. Dlatego zeszlifowałem i teraz jest spoko. Ja u siebie nie zauważyłem żeby przesuwało się w jakikolwiek sposób po tej operacji. Ale jak u Ciebie jest ok i równo lezy i da się obracać nim to chyba masz mniejszy kłopot niż ja miałem. Ja po zeszlifowaniu mam około milimetra luzu czyli niewiele. Te gumki bardzo dobrze według mnie trzymają. Skolimowałem i trzymał bez problemu cały czas kolimację a od tego czasu wynosiłem z domu kilka razy. A i zdarzyło się trącić mocniej przypadkiem tubę i lustro nadal jak było ustawione tak trzymało ustawienie. Po za tym myślę, że dobra tuba to jest, ale z zastrzeżeniem małym. Po załadowaniu w wyciąg aparatu prwdopodobnie lekkie ugięcia są i chyba do focenia to byłoby dobrze usztywnić tubus.

Edytowane przez MateoTeo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MateoTeo napisał:

Poluzowanie u mnie niewiele dało więc lekko przeszlifowałem małą szlifierką bo lustro było krzywo włożone na siłę i  nie dało sie w żaden sposób ułożyć w celi poprawnie

U mnie to samo sprawdziłem właśnie, na dwóch łapach dystans w celi jest ok jedna ma luz, czyli by chciało lustro iść w jej stronę więc też muszę szlifować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej trochę offtop ale podepnę się pod temat bo też mam gso 6" i niedługo będę chciał (korzystając z białych nocy) umyć lustro główne i wyczernić tubę. Jak sobie radzicie z wyjęciem celi i zmontowaniem wszystkiego z powrotem? Z tego co widziałem z zewnątrz są śruby krzyżakowe na obwodzie a od środka luzem nakrętki i średnio mam wizję jak sobie z tym poradzić bez wyciągania LW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

Hej trochę offtop ale podepnę się pod temat bo też mam gso 6" i niedługo będę chciał (korzystając z białych nocy) umyć lustro główne i wyczernić tubę. Jak sobie radzicie z wyjęciem celi i zmontowaniem wszystkiego z powrotem? Z tego co widziałem z zewnątrz są śruby krzyżakowe na obwodzie a od środka luzem nakrętki i średnio mam wizję jak sobie z tym poradzić bez wyciągania LW.

Można wyjąć wykręcając śruby kolimacyjne i blokujące ale to bardzo uważać przy tym należy bo można sobie lustro ukruszyć na krawędzi. Ja tak wyjmowałem. Myślałem w sumie nad dolutowaniem tych nakrętek przy następnej okazji mycia. 

Edit: W sumie to poluzować kontry a kolimacyjne wykręcić.

 

Edytowane przez MateoTeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.