Skocz do zawartości

wenus


jackas9

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Witam slyszalem ze na niebie pojawila sie planeta Wenus w jakiej konstelacji mozna ja znalesc ?

 

Do 26 czerwca w Bliźniętach, potem w Raku.

Praktycznie jednak to nic nie daje, ponieważ są to gwiazdozbiory już szybko zachodzące. Wystarczy dodać, że od 21 czerwca Słońce wejdzie do gwiazdozbioru Bliźniąt !!! (nie mylić ze zodiakiem)

Wenus obserwujemy aktualnie zaraz po zachodzie Słońca 21 stopni od Słońca. W momencie zachodu Słońca 10-12 stopni nad horyzontem. Wenus zachodzi 1,5 godziny po Słońcu. Jest bardzo jasna (-3,9 mag) więc i łatwo już ją odszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdradzisz gdzie to uslyszałes? Bo to też może być ciekawy. Może media mówią o planetach? :blink:  A wspominali coś o Merkurym?, albo Saturnie ;-)

 

Codzienny serwis astronomiczny jest w TVN Meteo. Podaja czasy wschodow i zachodow planet widocznych golym okiem i naszego lysego satelity. Pojawiaja sie takze inf. o rojach meteorow i innych ciekawych zjawiskach (opozycje, zakrycia itp.) Co jakis czas na to trafiam zagladajac na ten kanal gdy nie znam prognozy pogody. Ostatnio cos. ok. 21 przedwczoraj. Jest takze krotka informacja jakie gwiazdozbiory sa obecnie widoczne i pare innych pomniejszych inf.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj było dokładnie o 20.08. Jak to zobaczyłem to byłem z lekka zszokowany, nie dlatego, że był niski poziom, nic z tych rzeczy, tylko dlatego, że w ogóle coś takiego się w TV pojawiło. Podawali jasność planet i warunki do ich obserwacji, wschody i zachody Słońca i Księżyca. Jako, że nic na niebie się specjalnie nie działo nic więcej nie powiedzieli. Prezenterka nie czuła się najpewniej w temacie, ale gafy żadnej nie było. Miejmy nadzieję, że program się utrzyma i z czasem rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam slyszalem ze na niebie pojawila sie planeta Wenus w jakiej konstelacji mozna ja znalesc ?

 

Ależ ładnie ją było widać jeszcze przed chwilą na zachodzie (jestem kawałek na północ od Wawy). Ładnie mimo że w łunie Słońca... gdyby tylko nie ten wiatr i to że jest tak nisko. Myślałem w naiwności swojej że zobaczę Markuryusza ordynaryjnego - wszak teraz to tylko jakieś 3,5* na północ od Venusa i ździebko niżej. Ale gdzie tam - za nisko! Jakieś zielsko zarasta mi zachodni horyzont i nic z tego. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj od 2150 czasu lokalnego na zachodzie można było obserwować Wenus i Merkurego przez lornetkę 7x35.Oczywiście dla osób z dobrym wzrokiem obserwacja Wenus możliwa gołym okiem.Niestety na zdjęcie Merkurego Olimpus c220 narazie cieniutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja w Toruniu obserwowałem obie planety (lornetka 10x50). Wenus bez trudu widoczna gołym okiem od zachodu Słońca do zachodu jej samej. Merkury w odległości około 5 stopni na zachód od Wenus, bez problemu widoczny w lornetce.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wenus staram sie obserwowac od ok mmiesjąca dwa razy nawet przez telpa .

Niestety jeszcze jest za nisko na ładne widoki w telpie ale gołym okiem niczego sobie.

merkurego w tym miesjacu jeszcze nie polowałem ale pogoda nie pozwala po zachodzie słońca zawsze sa chmury w tamtym kierunku :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za to doskonały widok, aż po płaski horyzont, ale nie mam odpowiedniego sprzętu do robienia zdjęć. Mimo to jednak zrobiłem wczoraj fotkę Wenus i Merkurego. Nie wiem, czy ktokolwiek zauważy na niej tę ostatnią planetę, dałem więc strzałkę.

Robione przez idiotendigitalcamera HP, czas 1 s, ISO 100, niestety nieostre.

Wenus_Merkury.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.