Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie tak, choć mam wrażenie, że ciągle coś brakuje, może mam tilta czy coś 😁

Nic, pewnie jak jutro założę newtona to będzie się czego czepiać.

Nie mam doświadczenia, a z tego co wyczytałem to rozjazdy na ustawieniach Calibration/Dec/Ra step, Ra/DEC aggr są tak różne, że już nie wiem co poprawić.

Może za dużo szukania w necie😃 

Próbuję na "żywo" zmieniać, tylko ciągle z tyłu głowy, że marnuje dobre niebo hehehe.

Edytowane przez Andre7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Andre7 napisał(a):

Pewnie tak, choć mam wrażenie, że ciągle coś brakuje, może mam tilta czy coś 😁

Nic, pewnie jak jutro założę newtona to będzie się czego czepiać.

Nie mam doświadczenia, a z tego co wyczytałem to rozjazdy na ustawieniach Calibration/Dec/Ra step, Ra/DEC aggr są tak różne, że już nie wiem co poprawić.

Może za dużo szukania w necie😃 

Próbuję na "żywo" zmieniać, tylko ciągle z tyłu głowy, że marnuje dobre niebo hehehe.

Mm podobny problem i na razie przestałem zmieniać ustawienia bo montaż prowadzi poniżej skali zestawu, ale daleko jest do ładnego wykresu i montaż widać że szarpie. Na dniach wrzucę loga z PHD+ustawienia - może ktoś coś doradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co obejrzałem wcześniej na YT oraz własnych doświadczeń to podstawowa sprawa jest dobre wypoziomowanie statywu/montazu (choć dyskusja w innym wątku wskazywałaby że nie jest aż tak istotne, jednak eksperymentalnie doszedłem do wniosku że chyba jednak ma)

Początkowo miałem „fabryczne” ustawienia guiding, ale po przeczytaniu wątku na CN zmniejszyłem parametry RA i DEC aggression do 70/50,

1s EXP dla ASI220 i nawet przy takim sobie seeingu a bez wiatru mam 0,38-0,48

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaro848 napisał(a):

Z tego co obejrzałem wcześniej na YT oraz własnych doświadczeń to podstawowa sprawa jest dobre wypoziomowanie statywu/montazu (choć dyskusja w innym wątku wskazywałaby że nie jest aż tak istotne, jednak eksperymentalnie doszedłem do wniosku że chyba jednak ma)

Początkowo miałem „fabryczne” ustawienia guiding, ale po przeczytaniu wątku na CN zmniejszyłem parametry RA i DEC aggression do 70/50,

1s EXP dla ASI220 i nawet przy takim sobie seeingu a bez wiatru mam 0,38-0,48

Ja bez wiatru i dobrym seeingu 0,9 😔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, tex88 said:

Ja bez wiatru i dobrym seeingu 0,9 😔

 

Upewnij się co do tego czy statyw jest stabilny (na CN sugerują obciążyć nogi workami z piaskiem, takimi fotograficznymi, ja właśnie zamówiłem na Ali), czy guider się nie "giba" - miałem raz taki case, że nie dokręciłem dobrze śrubek mocujących guider i ten miał nieco luzu i się "gibał" na boki przy niewielkim podmuchu... skutkowało to guidingiem rzędu 1,4-1,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, miałem ustawione Aggr 50/50 (wcześniej 70/50 ) nie było znaczącej róznicy.

Ale tym wypoziomowaniem to dałeś mi do myślenia, nie zwracałem na to zbytniej uwagi, nie ma już "bąbelków" do poziomowania. No i tak jak napisałeś, też wyczytałem, że to nie jest ważne.

Balkon na pewno ma delikatny spadek, więc dziś spróbuje wypoziomować. Hantle 5kg dałem do "zawieszki" na statyw.

Zestaw lekki i raczej tabliny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Andre7 said:

Dzięki za porady, miałem ustawione Aggr 50/50 (wcześniej 70/50 ) nie było znaczącej róznicy.

Ale tym wypoziomowaniem to dałeś mi do myślenia, nie zwracałem na to zbytniej uwagi, nie ma już "bąbelków" do poziomowania. No i tak jak napisałeś, też wyczytałem, że to nie jest ważne.

Balkon na pewno ma delikatny spadek, więc dziś spróbuje wypoziomować. Hantle 5kg dałem do "zawieszki" na statyw.

Zestaw lekki i raczej tabliny.

 

Ja poziomuję najpierw statyw, zanim posadzę AM5 na niego, wtedy na bąbelki czy są czy nie już nie muszę patrzeć. Nie wiem czy czas ekspozycji dla guidingu ma znaczenie, ale u mnie zmiana z 0,5s na 1s też chyba coś poprawiło, choć trudno powiedzieć, bo w tym samym czasie zmieniłem parametry Aggr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięgle nie ma warunków aby przetestować dobrze AM5 😞

Trochę zgłupiałem, trochę w szoku jestem.

Właśnie mimo kiepskich prognoz pojawiło się „okienko”, więc rozstawiłem sprzęt.

Wypoziomowałem, za pomocą apki w smartfonie na północ geo. założyłem wszystko i stwierdziłem, że jest tak mały bez chmur kawałek nieba, że nie ma opcji by zrobić PA, a na północną nie mam widoczności 😞

Skierowałem na ten wolny kawałek (Deneb), ustawiłem ostrość na tele i gudingu, przestawiłem na NGC7000 i mam guiding na dwóch ledwie widocznych gwiazdkach: RA 0,83 DEC 0,96. Nie rewelacja, ale jednak.

Głupiego szczęście, nie mam miejsca na budkę, ale to chyba mnie zmotywuje do postawienia jakiegoś piera, a nawet dwóch od północnej i południowej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.