Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze pytanko: czy w trybie azumutalnym, ten montaż również zapewnia śledzenie w dwóch osiach, (zakładając, że dowiedział się ode mnie o swoim położeniu, czasie) i oś r.a. jest jakby opuszczona z bieguna nieba do poziomu, czy też tylko zapewnia ruch góra-dół i lewo-prawo, zupełnie bez związku z niebem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2022 o 13:31, Marcin_G napisał:

I jeszcze pytanko: czy w trybie azumutalnym, ten montaż również zapewnia śledzenie w dwóch osiach,

Już wiem, że zapewnia......

 

Ale inne pytanko mam: zainstalowałem sobie PHD2 i gdy konfiguruję sprzęt, w okienu "Montaż" nie mam AM5 do wyboru. Podczas próbu konfiguracji montaż jest oczywiście włączony i połączony kablem USB z komputerem. Co robię nie tak? Pomożecie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, abo napisał:

Sterownik ascom nazywa się asi mount

A po polsku? Ja w dziedzinie komputerów jestem książkowym przykładem debila. Nie wiem, co to jest sterownik, nie wiem co to jest ascom. Umiem palcem włączyć komputer, umiem odpowiednią wtyczkę włożyć do odpowiedniego gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abo napisał:

To musisz jednak trochę poczytać, myślę że nie da się inaczej ;)

 

1. Instalujesz platformę ASCOM ASCOM - Standards for Astronomy

2. Instalujesz sterownik ASCOM do AM5 ze strony ZWO

3. Wybierasz w PHD "asimount"

voila!

O widzisz - to do mnie przemawia. Dziękuję :Kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abo napisał:

To musisz jednak trochę poczytać, myślę że nie da się inaczej ;)

 

1. Instalujesz platformę ASCOM ASCOM - Standards for Astronomy

2. Instalujesz sterownik ASCOM do AM5 ze strony ZWO

3. Wybierasz w PHD "asimount"

voila!

Nie ma też natywnego steru, bez ascoma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MateuszW napisał:

Natywna obsługa to tylko komplikacja. Trzeba pisać sterownik osobno w każdym programie, a inne programy zostaną bez wsparcia. Ascom daje uniwersalność, producent raz zrobi sterownik i zadziała ze wszystkim na windowsie. 

Właśnie. I ja też słodzę tylko kawę........

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości. Czy w tym montażu można używać funkcji goto / star alignment bez Asiair oraz kamery?

 

Myślę o tym montażu na razie tylko do wizuala i podobnym rozwiązaniu jak w RST-135, czyli parowaniu montażu z Sky Safari oraz star alignment przez aplikację na potrzeby ustawienia goto - tak jak na poniższym filmiku. 

Czy ktoś z Was próbował takiego rozwiązania do wizuala? Na forum CL nie widziałem podobnego wątku dot. AM5, stąd pytanie :) 

Z góry dzięki za podpowiedź :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2022 o 21:51, walczakos napisał:

Tak z ciekawości. Czy w tym montażu można używać funkcji goto / star alignment bez Asiair oraz kamery?

Można, jest do tego dość sympatyczna aplikacja ASI Mount na iOS i Androida. Trochę utrudniony jest Polar Alignment (montaż nie ma lunetki biegunowej, można ją sobie dokręcić do uchwytu na bocznej ściance); aplikacja potrafi GoTo i Align, a nowa wersja firmwaru 1.2.1 już ponoć potrafi multi-star alignment, patrz https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/d/15540-am5-multi-star-alignment-firmware-beta-version-released-for-test

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Podsumowując:

Montaż mega wygodny i lekki, dopełnienie systemu ZWO. Dla kogoś kto nie ma obserwatorium i ciąga swój biedny sprzęt to duże ułatwienie. Jednak za cenę tego montażu to można sobie astro budkę postawić jak jest miejsce. Patrząc na błędy prowadzenia użytkowników to szału nie ma, na moim HEQ5 i WO GT81 z kołem, kamerą i guidingiem spokojnie poniżej 0,6 schodzę więc chyba to nie powinno być głównym argumentem. 

Tylko ziarenko zakiełkowało i będzie mnie męczyć przez najbliższe miesiące(analizy, czytanki i rozprawki). 

Jak byście mieli jednym zdaniem napisać dlaczego akurat właśnie on?:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radoslawo napisał:

Hej

Podsumowując:

Montaż mega wygodny i lekki, dopełnienie systemu ZWO. Dla kogoś kto nie ma obserwatorium i ciąga swój biedny sprzęt to duże ułatwienie. Jednak za cenę tego montażu to można sobie astro budkę postawić jak jest miejsce. Patrząc na błędy prowadzenia użytkowników to szału nie ma, na moim HEQ5 i WO GT81 z kołem, kamerą i guidingiem spokojnie poniżej 0,6 schodzę więc chyba to nie powinno być głównym argumentem. 

Tylko ziarenko zakiełkowało i będzie mnie męczyć przez najbliższe miesiące(analizy, czytanki i rozprawki). 

Jak byście mieli jednym zdaniem napisać dlaczego akurat właśnie on?:)

 

Ja na AM5 bez przeciwwagi schodzę poniżej 0,6" z RC8, wielki dovetail, ASI2600, OAGL, koło 7x2", komplet przedłużek 90mm, focuser TOMFOC. To jest coś 15-18 kg. Na RA wisi jeszcze NUC.

Moim zdaniem bardzo dobry montaż i zdecydowanie lepiej go kupić jak AZEQ6.

Nie wiem jeszcze jak z trwałością, to się okaże ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, radoslawo napisał:

Hej

Podsumowując:

Montaż mega wygodny i lekki, dopełnienie systemu ZWO. Dla kogoś kto nie ma obserwatorium i ciąga swój biedny sprzęt to duże ułatwienie. Jednak za cenę tego montażu to można sobie astro budkę postawić jak jest miejsce. Patrząc na błędy prowadzenia użytkowników to szału nie ma, na moim HEQ5 i WO GT81 z kołem, kamerą i guidingiem spokojnie poniżej 0,6 schodzę więc chyba to nie powinno być głównym argumentem. 

Tylko ziarenko zakiełkowało i będzie mnie męczyć przez najbliższe miesiące(analizy, czytanki i rozprawki). 

Jak byście mieli jednym zdaniem napisać dlaczego akurat właśnie on?:)

 

On jest robiony pod użytkowników eq6 którzy muszą swoje zestawy targać z garażu do ogródka albo do bagażnika (np amerykanie jeżdżący na kempingi) 

Jeśli masz teren/niebo pod budkę to faktycznie am5 będzie raczej fanaberia  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.