Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Marcin_G napisał:

Chłopaki, jak z AM5 robicie orientacje montażu przez 3 gwiazdy ("Three stars alignment")?

A masz już najnowszą wersję firmwaru? Dopiero 1.2.1 to potrafi, ale nie mogę sprawdzić bo pogoda...

(patrz: https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/d/15540-am5-multi-star-alignment-firmware-beta-version-released-for-test )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ceat napisał:

A masz już najnowszą wersję firmwaru? Dopiero 1.2.1 to potrafi, ale nie mogę sprawdzić bo pogoda...

(patrz: https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/d/15540-am5-multi-star-alignment-firmware-beta-version-released-for-test )

Dzięki!

W jaki dokładnie sposób wgrywa się nowszy soft do montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin_G napisał:

Dzięki!

W jaki dokładnie sposób wgrywa się nowszy soft do montażu?

Jest to opisane w linkowanym wątku, w skrócie: potrzebne Windows z zainstalowanym ASCOM i sterownikiem AM5 (ASI Mount). Podłączasz montaż (lepiej przez USB), wciskasz Firmware Update, Open File - wskazujesz pobrany plik (main_1.2.1.bin wypakowany z zipa-a), Otwórz - i leci. Po załadowaniu montaż powinien się zrestartować i pojawić z nową wersją 1.2.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2023 o 03:44, Ceat napisał(a):

Jest to opisane w linkowanym wątku.

Mam problem - gdy próbuję wgrać nowy soft, w okienku dialogowym FWUpdate wskazuje plik C:\ cośtam \cośtam\Downloads\main-121.zip 

 

i komputer mi odpowiada "no available file selected"

image.thumb.png.03d19ca82901fc860523682fac804c00.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Misza napisał(a):

Myślicie że na AM5 można wieszać 13kg SCT11 ?

WIEMY, że można wieszać. Z resztą samo ZWO na swoich filmach promocyjnych wymachuje C11-tką bez przeciwwagi!

Trzeba tylko zdobyć pręt przeciwwagi (patrz giełda/sprzedam) oraz z 10kg przeciwwagi na końcu. Dobrze byłoby wszelkie akcesoria (szukacz / guider) montować jak najbliżej zacisku szyny, a nie "po drugiej stronie".

Misza, masz zwykłego SCT czy EdgeHD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, warpal napisał(a):

Limit dla przeciwwagi to 5 kg.  Mocowanie nie wytrzyma więcej.

Na luzie wytrzyma....... Zobacz na FB w grupie "ZWO AM5 users" - są zdjęcia C11 z potężną przeciwwagą 7,7 kg od Celestrona AVXa

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrokarol napisał(a):

A jaka jest głębokość otworu pod gwint pręta (pręt ma raptem 12mm gwintu M12)? A może jest inna "dziurka" która można by wykorzystać?

Nie ma innej dziurki

Pręt o średnicy 20mm pięknie opiera się ściankę z gwintem M12 i jestem spokojny, że przy długości 24 cm, pręt z powodzeniem utrzyma dwie przeciwwagi 5,2 kg od HQE5.

ZWO z resztą chwali się stosowaniem aluminium lotniczego, więc można spać spokojnie. Jeśli producent zakłada, że maksymalna nośność montażu jest 20 kg (co jest dla mnie przegięciem, ale co tam....) to umieszczenie 10 kg dla równowagi nie jest żadnym "wykroczeniem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Nie ma innej dziurki

Pręt o średnicy 20mm pięknie opiera się ściankę z gwintem M12 i jestem spokojny, że przy długości 24 cm, pręt z powodzeniem utrzyma dwie przeciwwagi 5,2 kg od HQE5.

ZWO z resztą chwali się stosowaniem aluminium lotniczego, więc można spać spokojnie. Jeśli producent zakłada, że maksymalna nośność montażu jest 20 kg (co jest dla mnie przegięciem, ale co tam....) to umieszczenie 10 kg dla równowagi nie jest żadnym "wykroczeniem"

Nie zapominaj, że jest to dalej "chińska" wersja aluminium lotniczego...

Widzę, że mocowanie jest na płaskiej powierzchni. Jeśli ktoś samemu dorabia przeciwwagę a właściwie jej pręt to można spróbować wytoczyć ja z większą "podkładką" aby gwint działał bardziej na zrywanie niż zginanie, co jest dla niego bardziej korzystne w tym wypadku 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Damian-str napisał(a):

Jeśli ktoś samemu dorabia przeciwwagę a właściwie jej pręt to można spróbować wytoczyć ja z większą "podkładką" aby gwint działał bardziej na zrywanie niż zginanie, co jest dla niego bardziej korzystne w tym wypadku 

To jest słuszna uwaga - im większa średnica podparcia, tym większe ramię sił w utwierdzeniu i w konsekwencji mniejsze siły ścinające w zwojach gwintu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Marcin_G napisał(a):
 
 

To ja kontynuuję pytania:

Czy w bocznej stopce na montażu masz tam jakiś laser?


Tak, to chyba zwykły Allegrowy laser przytwierdzony do czegoś, co wkładamy w stopkę do szukacza, jakiś ATM. Pozostałość po poprzednim zestawie i poprzednim właścicielu. Zawsze to 2-4 min szybciej idzie ustawienie na bigun. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
8 godzin temu, .zombi. napisał(a):
 
 

Da się stwierdzić przed zakupem czy będzie potrzebny pier extension czy dopiero empirycznie ?


Będzie potrzebny moim zdaniem na pewno, chyba że masz króciutką tubę typu RedCat czy mały Askar. W przypadku TS 102S, kóry początkowo wisiał, biegiem musiałem dokupić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

Będzie potrzebny moim zdaniem na pewno, chyba że masz króciutką tubę typu RedCat czy mały Askar.

FSQ-85 jeszcze daje radę.

 

27 minut temu, .zombi. napisał(a):

Pogorszeniem prowadzenia ?

Tu raczej powieszenie zestawu zgrubnie niewyważonego.

 

28 minut temu, .zombi. napisał(a):

Fiknięciem zestawu na statywie polowym bez przeciwwag ?

Z moich prób wynika, że okolice 12 kg to granica "fiknięcia".

 

30 minut temu, .zombi. napisał(a):

Fiknięciem zestawu na statywie polowym z przeciwwagami ?

Moim zdaniem dolny "dekiel", w którym osadzone jest gniazdo na pręt przeciwwagi może nie wytrzymać. Ale chyba nikt nie jeszcze nie robił takich przymiarek.

Wydaje mi się również, że bez przedłużki przeciwwaga na za długim pręcie może zahaczać o nogi montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):


Będzie potrzebny moim zdaniem na pewno, chyba że masz króciutką tubę typu RedCat czy mały Askar. W przypadku TS 102S, kóry początkowo wisiał, biegiem musiałem dokupić. 

A do Newtona 8" nie widzę potrzeby. To bardziej zależy od długości, niż wielkości tuby.

Godzinę temu, .zombi. napisał(a):

A odstępstwo od tego zalecenia czym się objawi:

To tak na prawdę kwestia tej odległości, oraz wagi tuby. Czyli mając tubę 13 kg, nie powinna być dalej od środka, niż 20 cm. Przekroczenie tych wartości pewnie w końcu zablokuje napęd, albo go uszkodzi. Ale przy jakim to będzie obciążeniu, ciężko określić. Na pewno lżejsza tuba może być dalej.

No i druga rzecz to fiknięcie. Newton 8" ok 12 kg, którego środek jest dalej niż 20 cm, jest na granicy fiknięcia. Ale z przeciwwagą byłby już luksus.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RC8 na zestawowym statywie w niektórych położeniach fiknie. Na 100% bo już łapałem.

Poza tym uważam że statyw od kompletu jest zbyt miękki od obciążenia nie mało poniżej 10 kg łącznie z ewentualną przeciwwagą.

U mnie to stoi na kolumnie do EQ5/6 i czasami na statywie od EQ6 z pierem - bez piera trudno ogarnąć zaczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.