Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Cenowo wygląda to tak:

 

pojedynczy pręt wykonany zgodnie z rysunkiem wrzuconym przez @bas.sic - 120 zł

 

dla 5 osób 110 zł sztuka

 

Krzysiek bierze jeszcze przeciwwagę 2kg z malowaniem "własnym". Jedna sztuka -  100 zł

 

5 przeciwwag - 90 zł za sztukę

 

Jeden pręt z przeciwwagą 190 zł

 

5 prętów z przeciwwagami - 180 zł

 

Im więcej tym oczywiście niższa cena.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj miałem 2-3h przerwy w dostawie chmur, na szybko rozstawiłem. Nie wiem jak ten montaż działa, ale działa rewelacyjnie
Ustawienie na biegun z grubsza, guider z chwiejnym wyciągiem (do poprawy), montaż niewypoziomowany, bez żadnego balansu, na pewno można to jeszcze zoptymalizować. Kalibracja też jak potem sprawdziłem tylko 3-5 korków (zapomniałem zmienić ustawienia, Calibration Step na dużo mniejszy muszę dać; z poprzedniego zestawu/lunetki zostało). 

Test przy pełni (Księżyć 95%), przy lekkim cirrusie/coś tam wisiało. Powieszone około 10-11kg, guiding M81 i M82 - 0,3"-0,6" (max!). Guiding NGC 2244, już dosyć nisko, zachodzące, pod najgorszą jakościowo stronę nieba - 0,4"-0,7".  Guiding stabilny, co najważniejsze, bez żadnych wyskoków w górę/dół. Wszystkie klatki (570mm ogniskowa) gwiazdki w punkt. 


Z ciekawości zrobiłem eksperyment i ustawiłem losowy kadr dosłownie 10 stopni nad horyzontem na zachodzie - tuż nad domami, zupełnie absurdalny skrajny test i guiding był w granicach 0,7"-1,0" - dla mnie coś nieprawdopodobnego. Miałem wcześniej dwa EQ6, CEm26, HEQ5 i takie wyniki na EQ6 też były, ale czasami - nigdy tak stabilne - bez żadnych "wyskoków", które rujnują zdjęcie. Do tego oczywiście jak się doda wagę montażu... osobiście jak to tak dalej będzie działać wiem, że mam montaż "docelowy" (na przynajmniej kilka lat). 

Wygląda, że tak jak pisze na stronach ZWO - montaż do skali mniej-więcej ~1,0" - 1,2" (czyli total RMS nie będzie przekraczał 0,5" - 0,6", tak to rozumiem). Po tym krótkim teście jestem na tyle zachwycony, że zamierzam to sprawdzić ? Ostatecznie kupiłem większą soczewkę i wkrótce będę montował 780mm ogniskową (skala 1,22" z moim pikselem; ~12-13kg waga całości co będzie wisiało). 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie AM'owców :)

też nabyłem pare dni temu sztukę. 

Zakochałem się, jest przepiękny. Pięknie wykonany, pięknie chodzi. Czekam tylko na pogodę i pierwsze testy z prowadzenia, na papierze wygląda całkiem obiecująco :)

20221207_225612.thumb.jpg.442a508ae9db9bc398288e7089c3b9db.jpg

 

Aktualnie miałem troche szczęścia bo mój pręt od swsa gti pasuje też idealnie do AM5 :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał:

Cenowo wygląda to tak:

 

pojedynczy pręt wykonany zgodnie z rysunkiem wrzuconym przez @bas.sic - 120 zł

 

dla 5 osób 110 zł sztuka

 

Krzysiek bierze jeszcze przeciwwagę 2kg z malowaniem "własnym". Jedna sztuka -  100 zł

 

5 przeciwwag - 90 zł za sztukę

 

Jeden pręt z przeciwwagą 190 zł

 

5 prętów z przeciwwagami - 180 zł

 

Im więcej tym oczywiście niższa cena.

No to ja się wpisuję na listę. 

Mówiłem że będzie taniej :)

ps. a ten rysunek jest ze strony zwo, wygląda ok, ale ja za niego nie chcę brać odpowiedzialności :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bas.sic napisał:

ps. a ten rysunek jest ze strony zwo, wygląda ok, ale ja za niego nie chcę brać odpowiedzialności :) 

 

Musi ktoś podać mi dane bo nie mam tego montażu a muszę wiedzieć co mam zrobić.

 

Jak się zgłoszą się "brakujące" osoby do powiedzmy środy (muszę zamówić materiał) jest spora szansa, że wyrobie się przed gwiazdką.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kubaman napisał:

Czy ten montaż można posadzić na zwykłym statywie fotograficznym? Ma gwint od spodu?

tak, 3/8" czyli ten większy

ALE......

.....nie robiłbym bym tego, gdyż większość statywów foto ma bardzo małą średnicę talerzyka na styku z głowicą fotograficzną.

Kuba, zobacz jak wygląda mocowanie osprzętu do statywu Inorel - tam jest potężny talerz o średnicy az 85 mm. To daje pewność, że podczas użycia AM5 bez przeciwwagi śruba 3/8 nie ulegnie zerwaniu. Przy obciążeniu nieosiowym ta śruba jest rozciągana potężną siłą!

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam tego montażu pytam z ciekawości. Mój statyw mimo wszystko by to chyba utrzymał GITZO GT3540LS (podparcie ma 72mm średnicy), ale warto pamiętać, dzięki.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

Ja nie mam tego montażu pytam z ciekawości. Mój statyw mimo wszystko by to chyba utrzymał GITZO GT3540LS, ale warto pamiętać, dzięki.

No statyw statywowi nie równy. Ale to Gitzo na spokojnie da radę (przynajmniej z tego co widzę w Internetach, jego odpowiednikiem jest Innorel RT90C chyba).

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś nie miał ochoty płacić 1400 za karbonowego (albo karbostarego) Innorela, fajną, klasyczną, solidną i pewną opcją jest zamocowanie "czerwonego kapturka" na poczciwym statywie geodezyjnym, których na olx jest sporo. Polecam te drewniane, pomarańczowe, z szerokimi nogami, produkowane do teodolitów i tachimetrów Carl Zeiss Jena.

Mój bez problemu dźwiga także 10" SCT na widłach, plus klin paralaktyczny - równo 30 kg!

Do mocowania AM5 trzeba zdobyć dość długą śrubę 3/8" na popularnym portalu aukcyjnym:

taka mniejsza, na klucz imbus:

https://allegro.pl/oferta/a2-sruba-calowa-din-912-3-8-x-25mm-unc-12891045103?snapshot=MjAyMi0xMS0yN1QyMDo0NzozOS4wOTlaO2J1eWVyOzFjNWNlMGZkYzQ4MDk0MDA5YzJjMDAxYjAzMjg4MGI5ODA4YmU3OTE5NzJkOTdiYTBlYjcwZTYxODExMTExYWY%3D

Lub taka z łbem sześciokątnym:

https://allegro.pl/oferta/sruba-calowa-din-931-unc-1-4-x-51-mm-kl-10-9-oc-9220665350

 

FX309399.JPG

FX309400.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak jeszcze informacyjnie, jakby ktoś też miał stary statyw do foto przyrodniczego jak ja. Mój Gitzo ma takie rozwiązanie mocowania i w razie jakby coś to można je nawet przerobić wymieniając śrubę, choć nie widzę potrzeby.

 

IMG_20221211_170340_1_edit_22382343183041.thumb.jpg.1ded181a7b613e794f11d7e7f7deb329.jpgIMG_20221211_170347_edit_22360962892420.thumb.jpg.81c5dd2aaf5529fa9b966e63d05529d7.jpg

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał:

Mój Gitzo ma takie rozwiązanie mocowania i w razie jakby coś to można je nawet przerobić wymieniając śrubę, choć nie widzę potrzeby.

Kuba, coś czuję, że zakup "czerwonego kapturka" przez Ciebie jest tylko kwestią czasu.

Nie walcz już z tym :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.