Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

I to by powodowało różnicę 4 stopni w deklinacji dl Sabika?

Nie wiem, bo nie zastanawiałem się nigdy nawet nad tym jakie to są różnice - ale na pewno nie są one jakieś znikome. W każdym razie to pierwsza rzecz jaką bym sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Nie wiem, bo nie zastanawiałem się nigdy nawet nad tym jakie to są różnice - ale na pewno nie są one jakieś znikome. W każdym razie to pierwsza rzecz jaką bym sprawdził.

OK, współrzędne w epoce "na dzień" ze Stellarium zgadzają się bardzo dobrze z tymi w aplikacji ASI Mount..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, różnice między JNOW a J2000 są, ale nie AŻ tak duże, to są minuty a nie stopnie:

sabik.jpg.812f87c15785e48bb9528c49322ead2f.jpg

 

Te różnice w wyświetlanych współrzędnych wynikają z używania różnych epok, ale Ty masz po prostu problem z tym, że montaż fizycznie nie trafia tam gdzie powinien. Sprawdź te najbardziej podstawowe rzeczy: czy masz lokalizację jak trzeba, czas i strefę czasową, no i przede wszystkim czy faktycznie wyrównanie masz zrobione porządnie. A, i jak używasz montażu w trybie azymutalnym (bo AM5 chyba można?) to czy jest wypoziomowany.

Innych pomysłów nie mam. Ale czekaj - bo Ty to robisz faktycznie na gwiazdach, czy na sucho w dzień i tylko na ekranie się pokazują głupoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam mały problem ze skrzydełkami blokady azymutu.

 

Oryginalnie po zablokowaniu wystają niemal prostopadle do montażu. W recenzji YT znalazłem informację, żeby podnieść je trochę do góry kiedy są odblokowane i wtedy przy kolejnym blokowaniu będą się już chować głębiej.

 

Niestety nie przewidziałem, że prawe skrzydełko chowając się głębiej może zahaczać o pokrętło regulacji azymutu podczas ustawiania bieguna.  Jak na foto. 

 

Czy da się to cofnąć ?

Z góry dzięki za pomoc!

IMG_20231028_082542.jpg

IMG_20231028_071223.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z racji tego że nabyłem / jestem w trakcie nabycia AM5 (przyjedzie w przyszłym tygodniu), mam pytanie o zasadność użycia pręta i przeciwwagi dla mojego zestawu.

Chcę wieszać zestaw z CC 8", który w zależności od kamery waży 8.8 kg lub 9.24 kg. Czy przy takiej wadze pręt i przeciwwaga jest już wskazana (wiem że wg specyfikacji to nie, ale zależy mi na praktycznej opinii).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Andrzej Lach napisał(a):

Z racji tego że nabyłem / jestem w trakcie nabycia AM5 (przyjedzie w przyszłym tygodniu), mam pytanie o zasadność użycia pręta i przeciwwagi dla mojego zestawu.

Chcę wieszać zestaw z CC 8", który w zależności od kamery waży 8.8 kg lub 9.24 kg. Czy przy takiej wadze pręt i przeciwwaga jest już wskazana (wiem że wg specyfikacji to nie, ale zależy mi na praktycznej opinii).

 

 

ze wzgledow praktycznych, (stabilnosc na podlozu, nierowne zapadanie nog na miekkiem gruncie, wydluzenie zywotnosci przekladni) jest to moim zdaniem wskazane. Poza tym tez zalecenia wagowe to dotyczą gołej tuby ktorej wiekszosc masy nie odstaje na wiecej niz 20cm od osi. Im bardziej wydłużasz ramie tym szybciej wskazana jest przeciwwaga. 

Edytowane przez orlen
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, orlen napisał(a):

ze wzgledow praktycznych, (stabilnosc na podlozu, nierowne zapadanie nog na miekkiem gruncie, wydluzenie zywotnosci przekladni) jest to moim zdaniem wskazane. Poza tym tez zalecenia wagowe to dotyczą gołej tuby ktorej wiekszosc masy nie odstaje na wiecej niz 20cm od osi. Im bardziej wydłużasz ramie tym szybciej wskazana jest przeciwwaga. 

Dzięki! Myślisz że wskazane 5kg będzie wystarczające?
Przeglądam ten wątek i widzę C11 z krótkim prętem i przeciwwagą 5kg... wygląda mało stabilnie ale wg autora działa :)

https://www.cloudynights.com/topic/874907-am5-counterweight/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z cyklu "rady wuja Marcina":

Nie wiem, czy wiecie ale wtyczkę zasilającą montaż AM5 można wpiąć również w boczne gniazdko (12V out), bo one są połączone równolegle. Nie ma znaczenia, gdzie zasilamy montaż, i skąd bierzemy 3A dla akcesoriów.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ioptronach, a przynajmniej w gem28 też tak się da, tylko gniazdo "out" omija przycisk on/off, więc montaż odpala się od razu po dostaniu napięcia, wot ciekawostka ;)

Edytowane przez Qbszon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Qbszon napisał(a):

W ioptronach, a przynajmniej w gem28 też tak się da, tylko gniazdo "out" omija przycisk on/off, więc montaż odpala się od razu po dostaniu napięcia, wot ciekawostka ;)

A w AM5 jest jak należy - ON/OFF włącza i wyłącza niezależenie od użytego gniazdka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy mógłby ktoś wstawić screen z zakładki algorytmy z PHD ?

Edit:
To jednak chyba nie ma sensu po przeczytaniu tego wątku a w szczególności :
https://bbs.zwoastro.com/d/15989-getting-the-best-performance-from-my-am5/115

Cytat

No one can do that since it depends on your mount. There is a huge variance between one ZWO mount and another ZWO mount, even from the same manufacturing run. What works well for someone else might give you disastrous guiding.

The general way to derive your own mount's settings are:

(1) First measure the slope (first time derivative) of the mount's Periodic Error. The periodic error itself has units of arc-seconds. So the slope will have units of arc-seconds per second (of time).

If you read through this thread, you will find at least 4 (so many that I stopped counting) different ways (some quite ingenious) to do that.

(2) if the magnitude of the slope is greater that 0.25 arc-sec/second, you might consider using guide exposure times of less than 1 second to try to achieve a guide frame rate (FPS) that is 2 FPS. The key is the FPS, not the exposure time, but FPS is a function of both exposure time and your guide software.

This often precludes being able to use an OAG, since the size of the OAG prism keeps you from getting enough stars to obtain aa reasonably error free centroid. It will also preclude you from using the small toy guide scopes, and you may need to use guide scopes that have apertures of 50mm to 60mm, together with a large guide sensor. You will need more than 6 to 8 guide stars (using multi-star guiding) to get a decent centroid when the seeing is poor (6 guide stars at 1 second exposure is equivalent to 1 guide star at 6 seconds exposure, when all the guide stars have the same brightness).

There is already a known algorithm on how to achieve the same performance as large FPS while using longer exposure time, (also discussed ad nauseum above) as long as you are capable of writing your own guide code.

(3) Knowing the max PE slope (from (1) above), set the Max RA duration to be compatible. I.e., if your guide rate is 0.5x sidereal (i.e., 7.5 arc-sec/sec), then set the max RA duration to perhaps only 2 times the PE slope divided by the guide rate. This number will usually fall into the range of 100 milliseconds to 200 milliseconds. Your max RA duration is set to 2500 ms, which is way out of whack. But you can only know how low you can set it by measuring the slope in step (1). Guiding will also go out of whack sometime during the night when the max RA duration is set too low. There is a sweet spot, that depends on your mount. And the easiest way to determine that sweet spot is to go through step (1) above.

Set the Declination max pulse duration to something about 0.5x to 0.9x of the max RA duration if you have good polar alignment. The declination error should be small enough when you just do that.

(4) set the "aggressiveness percentage" of both RA and declination loops to below 0.5. Your 0.7 (RA) and 0.6 (declination) values can cause guide instability somewhere through the night. Experiment with values starting at 0.25 and only increase it if you find the guiding not keeping up (the guide graph keeps drifting off slowly to +infinity or -infinity), or if dither recovery is too slow.

Be sure to read this entire thread to understand what is happening when the slope of the periodic error of a mount is large (common with strain wave geared mounts). Don't just go poke at some parameter if you don't know what it does.

Chen

 

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tex88 uważaj na ten wątek. Nie znalazłem drugiego wątku w internecie, który byłby takim tasiemcem z 546 odpowiedziami, a konkluzja zawarta mogłaby być w 2-3 zdaniach. Przebiłem się przez to w większości, policzyłem swój "slope" (wieczorem mogę Ci policzyć, ale to bzdura dla mnie), zastosowałem ustawienia jakie tam proponują i jaki wyszły mi z nachylenia krzywej w najgorszym miejscu. Guiding gorszy niż na "default" ustawieniach PHD. Poświęciłem na to kupę czasu by nie dojść w zasadzie do żadnych wniosków. Seeing i warunki danego dnia są kluczowe - to może jedyny. Dlatego ten "slope" uważam, że to trochę bzdura. W teorii ma sens i trzyma się kupy, ale... Jak jest dobry seeing to idzie ładnie w granicach 0,3-0,4. Jak nie - to co bym nie robił skacze do 0,4 - 0,9 i tyle, niezależnie od ustawień... 
Guiding rate testowałem 0,2x, 0,5x, 0,9x i tutaj jedynie jednoznacznie - im niższy, tym lepiej (wówczas odpowiednio większe MAX DEC i MAX RA trzeba dać oczywiście). Po każdej zmianie Guiding rate trzeba na nowo kalibrację robić. 

W ciemno, niezależnie od tego, co tam wyjdzie z wyliczenia tego "slope" - po prostu zrób test i daj guiding Max DEC i RA rate na 250ms. Guiding czas klatki zrób test 0,5, 0,7 sekundy i 1 sekunda. Agressivness ustaw na ~30-40% odpowiednio na RA i DEC i sprawdź. Masz montaż na szczęście lepszy, ten starszy z obiegiem 430 sekund więc to dobrze. 
Aby testy total RMS miały jakikolwiek sens musi być pełny "obieg", czyli w Twoim przypadku właśnie jakieś ~420-430 sekund. Do tego nie może być podmuchów, wiatru, który wprowadza losowość i wtedy do sensownych wniosków nie dojdziesz. 

To oczywiście moje zdanie z moich testów/obserwacji montażu - niekoniecznie muszę mieć rację :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.