Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsze zdjęcia, pierwsza głowica śledząca, garść pytań


Kiriki

Pytanie

Cześć,

 

jestem po wykonaniu kilku pierwszych zdjęć nocnego nieba, i pojawia się u mnie kilka pytań na które nie do końca potrafię znaleźć odpowiedź.

Oprócz tego zrobiłem sobie głowice śledzącą ruch gwiazd, więc doszło kilka kolejnych.

 

1. Przede wszystkim mieszkam w rejonie gdzie zanieczyszczenie świetlne jest na poziomie 6 w skali Bortle'a, więc nie za dobrze, ale też nie tragicznie.

Ludzie piszą o dosyć długim czasie naświetlania nawet w takich warunkach, ale po zrobieniu zdjęcia 120s z iso 400 na obiektywie 28/f4, miałem wrażenie że już jest mocno prześwietlone niebo.

Co sądzicie o tych ustawieniach? W załączniku wrzucam zdjęcie testowe jakby ktoś chciał zobaczyć.

120s_test.thumb.jpg.1caa460c690dd6f1e5d8a688a51640a3.jpg

2. Ilość zdjęć a czas naświetlania. Kiedy robiłem zdjęcie bez trackera, byłem ograniczony do 10s naświetlania, więc żeby uzyskać czas całkowity 10min musiałem zrobić 60 zdjęć.

Po zamontowaniu głowicy equatorialnej mogę zwiększyć czas do 120s, więc przy całkowitym czasie 30min potrzebuje tylko 15 zdjęć. 

Wiem że przy długim czasie naświetlania słabsze sygnały przebiją się przez poziom szumu, ale dalej w czasie stackowania zdjęć i usuwaniu/uśrednianiu szumu duża ilość zdjęć powinna być lepsza niż mniejsza (nawey z dłuższym czasem naświetlania).

Czy jest jakaś zasada odnośnie ilości wykonywanych zdjęć w stosunku do czasu naświetlania? Czy jednak jeżeli bym mógł, to jedno 30min zdjęcie zawsze będzie lepsze niż 15 zdjęć po 2min?

 

3. Czy jeżeli zamontuje lunetkę teleskopową nie w osi obrotu głowicy, tylko 10 cm obok, wpłynie to zauważalnie na jakość "osiowania" głowicy? W sensie, ustawiam się w stosunku do dosyć odległego obiektu, więc 10cm nie wydaje się być dużą różnicą w stosunku do Ziemii czy gwiazdy polarnej.

 

4. W załączniku zamieszczam też dwa zdjęcia źródłowe które udało mi się zrobić, jakby ktoś miał chwilę żeby przyjżeć im się krytycznym okiem to byłbym wdzięczny. Poniżej to co ja z nich wyciągnąłem.

28mm_f4_80s_30min_iso400.thumb.jpeg.fe2a8b17c58295bc95cb5e9695e4334d.jpeg

200mm_f8_25s_10min_iso1600.thumb.jpeg.432adda132e44f69a116100684e9760a.jpeg

Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)

28mm_f4_80s_30min_iso400.TIF 200mm_f8_25s_10min_iso1600.TIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dwa tygodnie wakacji, wyszły mi dwa zdjęcia na których coś widać. W międzyczasie oczywiście prawie wszystko co mogło pójść źle, poszło źle :)

 

1. Poniżej Północno Amerykańska mgławica zrobiona na słowacji pod niebem 4 w skali Bortle'a. Muszę przyznać że różnica w zanieczyszczeniu świetlnym jest niesamowita :)

Canon 1300D, obiektyw 210mm, przykmnięty do f5.6 jeśli dobrze pamiętam. Około godziny naświetlania, ISO 800, pojedyncza klatka 100s:

NAN_drunk.thumb.jpeg.ba748ccfaab13cf043562defa416084d.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo zależało mi na wyciągnięciu czerwonego koloru mgławicy, i dopiero później doczytałem że przy niezmodyfikowanej lustrzance jest to dosyć trudne :) W efekcie czego całość wyszła baaaaardzo czerwona :) Trochę żałuje że nie udało mi się dłużej naświetlać, ale kilka rzeczy mi w tym przeszkodziło ?

 

2. To był właściwie test, kupiłem sobie tani (w sensie bardzo, za 70 zł), stary telekowerter na mocowanie M42. Przy zwykłych zdjęciach sprawdza się świetnie i nie mam żadnych zastrzeżeń, więc musiałem sprawdzić jak sprawdzi się w astro. Na cel poszło galaktyka spiralna M101.

Canon 1300FD, obiektyw 210mm, f4 z telekonwerterem x2, cztery godziny naświetlania, klatka 60s, ISO 1600:

Messeier101_2.thumb.jpeg.8280b2282340e65f9ef9a98f0f787062.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

Mówiąc krótko, nie warto tracić czasu. Zasięg jest niesamowity a z utratą dwóch f stopów jeszcze jakoś bym sobie poradził.

Niestety patrząc na wartswy RGB w SiriL, wyglądało na to że tylko zielony był ostry, a czerwony i niebieski (chyba przez aberracje chromatyczną) były tragiczne, praktycznie nie do użytku. 

 

Chciałem zrobić jeszcze zdjęcie andromedy dla porównania, ale niestety była dokładnie nad lampą uliczną którą miałem dosłownie kilka metrów od siebie ?

 

Co sądzicie o zdjęciach? Zbyt agresywna obróbka? Generalnie ciągle mam wrażenie że przesuwam suwakami na ślepo aż w końcu uzyskam coś co mi się podoba :)

Edytowane przez Kiriki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

3.5h naświetlania, Canon 1300D, ISO 800, obiektyw 200mm, f5.6.

Wydaje mi się że przy 4h naświetlania, powinienem obniżyć ISO do 400,

może uzyskałbym wtedy więcej szczegółów w galaktyce.

Ale do tego zjdlęcia już nie mam żadnych zastrzeżeń, jak na razie moje ulubione :)

 

Andromeda4_finished.thumb.png.0c63da0c22a61f39c8d100e9e8563320.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.