Skocz do zawartości

Szukam patentu na umieszczenie filtrów w lornetce


Amatorex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam nadzieję że w dobrej kategorii to zamieszczam. Stałem sie szczesliwym posiadaczem lornetki WO 10x50 ED. Niestety lornetka nie ma gwintów na filtry i chciałem zapytać czy ktoś mógłby sie podzielić jakims fajnym patentem na umieszczenie filtrów w lornetce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał czas to dokładnie to sprawdzę, tylko w jakim celu producent by robił coś takiego. Jeśli to rzeczywiście nie są gwinty to pozostaje wyciąć z pianki adaptery na filtry 2". Kupujesz 2x ultrablock oriona i masz filtry do lornetki za podobną kwotę jak sama lornetka, mówię oczywiście o używce :original:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że lepiej od strony obiektywów, miałem te same odczucia jeśli chodzi o umieszczenie filtrów od strony okularów w do extreme co kolega Paweł, tu masz trochę informacji o tym https://astropolis.pl/topic/85222-szepty-kosmosu-vol-33-„10x50-z-filtrami-i-planety-w-25x100”-relacja-z-obserwacji/#comment-973891

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozkminiłem w ten sposób, kupuje dwa takie adaptery : 
https://a.aliexpress.com/_mL5cPF8 48-77mm (napisałem z zapytaniem czy w środku jest gwint 48mm i czekam na odpowiedź, ale domyslam sie że tak). Wierce 3 dziurki na śrubki (które będą trzymały adapter na obiektywie) na ściankach adaptera i wkręcam śrubki. Wkręcam filtr 2" w środek adapteru, nakładam na lornetke, dociskam śrubami i gotowe. Chyba spoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 28.07.2022 o 15:28, Amatorex napisał:

Ja rozkminiłem w ten sposób, kupuje dwa takie adaptery : 
https://a.aliexpress.com/_mL5cPF8 48-77mm (napisałem z zapytaniem czy w środku jest gwint 48mm i czekam na odpowiedź, ale domyslam sie że tak). Wierce 3 dziurki na śrubki (które będą trzymały adapter na obiektywie) na ściankach adaptera i wkręcam śrubki. Wkręcam filtr 2" w środek adapteru, nakładam na lornetke, dociskam śrubami i gotowe. Chyba spoko?

Jaki efekt? Udało się to zamontować na lornetkę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyszły do mnie zamówione rzeczy, niestety źle dobrałem rozmiary i nie obejdzie sie bez drobnych modyfikacji. Adapterem na filtr słoneczy nie będę miał dużo problemów bo wystarczy tą szerszą nakładke zeszlifoeać od środka żeby weszło na obiektyw lornetki. Jesli chodzi o filtry mgławicowe to będę musiał mocny klejem skleić te wąskie pierścienie z tymi szerszymi (źle dobrałem gwinty i dlatego trzeba skleić) i też te szersze zeszlifować. Ogólnie z filtrami mgławicowymi dałoby rady uzywać bez żadnej zabawy jedynie w tych wąskich pierścieniach dziurki by trzeba było wywiercić na śrubki mocujące, ale jak dla mnie za wąskie są i wole je połączyć z tymi szerszymi pierścieniami. Zdjęcia jak to wygląda

IMG_20220822_101717.jpg

IMG_20220822_101457.jpg

IMG_20220822_101432.jpg

IMG_20220822_101307.jpg

IMG_20220822_101250.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem wrzucić to co udało mi sie wymyśleć. Szkoda ze nie zagadałem do osób które mogły mi zrobić potrzebne części, ale dowiedziałem się po czasie. Części kupiłem na aliexpress. Na filtry słoneczne przyjdą jeszcze szkiełka UV ktore da sie wkręcić przed folie, w celu dodatkowej ochrony folii.

IMG_20220828_133943.jpg

IMG_20220828_133825.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.