Skocz do zawartości

Przesunięcie koloru między centrum, a krawędzią ramki.


JKbooo

Rekomendowane odpowiedzi

Od paru miesięcy obserwuję color shift na gwiazdkach. W centrum mam same ciepłe gwiazdy, a ku krawędziom są coraz chłodniejsze. Niestety problem występuje już na surowych klatkach, więc nie jest to błąd w obróbce. Ktoś ma jakiś pomysł? Czy może być za to odpowiedzialna zła kolimacja, np. błędna głębokość lustra wtórnego?

Sprzęt:
Tuba: GSO 8" f/4 z focuserem Moonlite 2"
Korektor: TS GPU

Body: Nikon D750 mod
Filtr: brak

...i reszta chyba bez znaczenia.

Przykłady:

Stack po Linear Fit na kanały R i B względem G, rozciągnięty i po saturacji na jasności, aby podkreślić problem:
1401244388_nonABEpreparedJPG.thumb.jpg.41bdadab8f80cbfd2ec9ab21bc278ecd.jpg

Pojedyncza klatka po procesach jak wyżej:
1598878970_singleframeJPG.thumb.jpg.b9988f8945e847865ad025a8c3336cfa.jpg

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za blisko matrycę do korektora (wszystkie narożniki lecą). 

Popraw i zobacz, czy ten problem też zniknie. 

Przy DSLR najprościej zrobić to tymi podkładkami:

https://allegro.pl/oferta/podkladka-dystansowa-din-988-48x60x0-5-cz-10szt-1080913739

 

Edit:

Poprawka, zobaczyłem samego suba. Kolimacja jest do roboty, coś jest krzywo. 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pełna klatka. Uważam, że i tak nie jest tak źle. Lewa strona zdecydowanie gorzej wygląda niż prawa, ale krawędzie imo nie są takie tragiczne. W tym momencie najbardziej mnie bolą te nierówne kolory.

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie czy kolory nie są wynikiem problemów z kolimacją.

Bo u mnie (choć pełnej klatki nie mam, miałem APS-C, teraz 4/3") i dla każdego filtru RGB mam ostrość w tym samym miejscu. 

 

Czy obrócenie korektora coś zmienia? Może był walnięty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Tylko pytanie czy kolory nie są wynikiem problemów z kolimacją.

Bo u mnie (choć pełnej klatki nie mam, miałem APS-C, teraz 4/3") i dla każdego filtru RGB mam ostrość w tym samym miejscu. 

 

Czy obrócenie korektora coś zmienia? Może był walnięty? 

 

Obrócić korektora względem matrycy nie mam jak, bo to T2 na bagnet nikona. Obrócenie względem tuby nic nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Patryk Sokol napisał:

A kształt gwiazdek po obrocie się nie zmienia? 

Tzn wciąż lewy-górny róg ma tak wyciągnięte gwiazdki? 

 

Jak wrócę do domu to przyjrzę się innym zdjęciom przy innej rotacji, ale z lewym górnym rogiem zawsze mam największe jaja. Jak sprawdzam kolimację przed foceniem to wiem, że lewa góra wypadnie najgorzej, a rotacje stosuję różne. Nie wiem czemu wcześniej mi się lampka nie zaświeciła w tej kwestii...

 

Nie zmienia to faktu, że kolimacja jest daleka od ideału. Przyznam, że nie mogę zrozumieć ustawiania głębokości lustra wtórnego i kolimowania pod offset teleskopu. W tym momencie głębokość jest ustawiona na oko, a krzyżyk cheshire'a jest wpakowany w środek znacznika lustra głównego. Teraz skończyłem zbierać dane do Veila i będzie kolejne podejście do kolimacji.

 

Kolejną kwestią jest nierówne prowadzenie w osi RA. Średnią łapię na poziomie 0,65", ale często trafiają się peaki. Po ponad 2 latach od zakupu mój EQ6-R powoli domaga się jakiegoś serwisu, ale póki co ciężko z funduszami, więc się wstrzymuję. W każdym razie prowadzenie mogło mieć nieco negatywny wpływ na kształt gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna mi się to bardzo nie podobać...

Postanowiłem poprawić głębokość lustra wtórnego. Zacząłem od wyjęcia pierścienia na zaciski lustra głównego z myślą, że może ono powoduje jakieś problemy z racji, że to DIY i to niezbyt staranny. Włożyłem ponownie lustro co oczywiście zmusiło mnie do kolimacji LG. Następnie wziąłem się za poprawkę tej głębokości zgodnie z poradnikiem @Patryk Sokol. Rozkręciłem maksymalnie największą śrubę i zacisnąłem mniejsze śrubki próbując "skolimować" LW. W ten sposób wreszcie zrozumiałem o co chodzi bo błędna głębokość była wreszcie widoczna. Następnie korygowałem głębokość podglądając LW po kolimacjach mniejszymi śrubkami zgodnie z poradnikiem. Po poprawkach wszystko na moje oko wyglądało wzorowo, więc zadowolony wystawiłem tubę na czystą nockę, sprawdzając jeszcze raz kolimację po ustawieniu na montażu. Niestety gwiazdki dalej były skoszone tak jak wcześniej, a narzędzie aberration inspector w NINA pokazało mi coś takiego:

FWHM.jpg.21abec1ce9ff6befbb1f74418cb72c55.jpg

Eccentricity.jpg.319c053ee921b96830dd5bccadec1d72.jpg

...więc jest tragicznie, a ja dalej nie wiem co źle robię. Jutro może znowu usiądę do kolimacji robiąc znowu wszystko od samego początku poradnika.

Przykładowa klatka z tamtej nocy:
1797701068_800mmdone.thumb.jpg.202a7508d9c4968180581e34f7bcca89.jpg

 

Następnie postanowiłem zbadać kwestie koloru. W tym celu dzisiejszej nocy rozstawiłem SWSA z Nikonem D750 i Samyangiem 135mm i zrobiłem parę klatek pola gwiazd. Tutaj klatka po rozciągnięciu i zbalansowaniu:
330184522_135mmdone.thumb.jpg.ab566f2bcf915028832d541ca33e011e.jpg

 

Jak widać problem dalej istnieje, tyle że jest mniej widoczny i to mnie najbardziej przeraża. Lustrzanka jest po modzie i może coś zostało skopane? Może to nadmiar IR z racji braku filtra i soczewek po drodze? Tylko w takim razie dlaczego w centrum jest bardziej czerwono, a po bokach niebiesko? Następnie zamieniłem zmodowanego D750 na stockowego D610 i powtórzyłem test i oto wynik:
2041470305_135mmd610done.thumb.jpg.babbc24de4c682437b0c54c96a984a88.jpg

 

Tutaj problem ewidentnie nie występuje lub jest znacznie mniejszy. Nie mam pojęcia co o tym myśleć. Kolejnej czystej nocy spróbuję sfocić gwiazdki D750 z filtrem UV/IR cut.

 

Zdecydowanie nie jestem kasiasty, a wszelkie inne sprzęty wołają o upgrade, więc wydatki na astrofoto idą na bok na dłuższy czas, a tu takie coś wyskakuje.

 

Nie wiem, może ktoś mądry coś poradzi.

Edit. Dobra nie wiem czy to nie jakieś zwidy, ale po przyjrzeniu się obu zdjęciom obok i po kompresji mam wrażenie, że na D750 czerwień wychodzi po okręgu w centrum, a na D610 po zewnętrznym okręgu.

D750:
1481202788_135mmdonecircle.thumb.jpg.55df66a78b721072ae0c26e94ba14475.jpg

 

D610:

16723078_135mmd610donecircle.thumb.jpg.eaea859924acf17faf622ec83f1e256a.jpg

Może to by wyjaśniało, czemu na moim zdjęciu plejad tym D610 gwiazdki przy krawędziach mi leciały tak bardzo w czerwień: 

M45 Pleiades


Nie jest to jakaś właściwość matrycy, która powinna się kalibrować? Przy plejadach zastosowałem darki, a teraz ich nie stosuję, ale tam też rogi niby lecą. Flaty kalibruję tylko biasem, który wrzucam jako bias przy kalibracji. Nie powinienem kalibrować biasem, ale jako dark?

Edit 2: Nope, wrzucenie biasów jako darków nie wpłynęło w żaden sposób na korekcję kolorów.

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dodam tylko, że stosowanie Samyanga 135 mm do weryfikacji na podstawie kolorów gwiazd czy nie ma jakiegoś tiltu na matrycy może być mocno niepewne. Mój egzemplarz daje bardziej różowe z jednej strony, a bardziej żółte z drugiej, niezależnie od tego jaki aparat podepnę. Ogarnąłem to jakoś, ale kopałem się z tym przez kilka sezonów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.