Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 2300


Zama

Pytanie

Witam.

Od razu zaznaczam że jestem zielony w tym temacie, coś tam poczytałem, ale wolę zaczerpnąć opinii ekspertów. Wiem już na pewno że potrzebuję mapy nieba i znalazłem dwa teleskopy

 

-Teleskop SKY-WATCHER (Synta) BK1021EQ3-2

Powiększenie: x15 - 204

Średnica obiektywu [mm]: 102

Ogniskowa [mm]: 1000

 

Teleskop LEVENHUK 130S Skyline PLUS

Rodzaj: Teleskop Newtona

Kolor: Czarny

Przeznaczenie: Do obserwacji

Powiększenie: x260

Średnica obiektywu [mm]: 130

Ogniskowa [mm]: 900. 

 

Obserwacje będą na balkonie, czy któryś z tych będzie się nadawał, czy polecacie coś innego budżet to  2200. Mogę ciut naciągnąć jeśli jest coś co będzie znacznie lepsze 

 

 

IMG_20220815_175408.jpg

IMG_20220815_175405.jpg

IMG_20220815_175401.jpg

Edytowane przez Zama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
34 minuty temu, kaerpegie napisał:

Polecić mogę syntę 10" na dobsonie, uzywana spokojnie sie w budżecie znajdzie, a kitowce na start zle nie będą

 

Problemem mogą być tylko gabaryty

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-dobsona-n-200-1200-skyliner-classic-dob/p,4440?utm_medium=cpc&utm_term=4440&utm_campaign=2208&utm_source=froogle&gclid=EAIaIQobChMIs-bjnqzJ-QIVAEWRBR38nQlKEAQYAyABEgLJXfD_BwE&utm_content=

 

Dzięki za odpowiedź, czy chodzi o ten teleskop?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Zama napisał:

To jest 8", tez da super obrazy, mozesz też zrobić tak jak kolega wyzej napisał, kupić 8" (uzywane ~1200/1400 kosztują) i za reszte kupić sredniej klasy okulary (np ESy albo Hyperiony) 

 

Większe teleskopy mają pole do popisu pod ciemnym niebem, takze na balkonowych 8 a 12 cali by duzej roznicy nie zrobilo

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Achromat 102/1000 odradzam dla początkującego, szczególnie na EQ3-2.

To niby teleskop planetarny, ale i tak z dużą aberracją chromatyczną, do tego za długi i za ciężki na ten montaż. Piszę, jako użytkownik kurzącego się egzemplarza.

Co polecić to nie wiem, bo nie napisałeś co chcesz obserwować i skąd.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jaką szerokość ma Twój balkon? Mój jest wąski (ok. 85cm) i przy montażu EQ3-2 muszę często się sporo nagimnastykować by wycelować krótką tubą N150/750, w trybie AZ jest już trochę łatwiej. Czy na pewno będziesz prowadził obserwacje zawsze i tylko z balkonu?

Polecam przeczytać Teleskop na balkon

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, tomchm napisał:

A jakiej jakości niebo masz na swojej miejscówce?

Tzn. tak jak pisałem jestem zielony za dzieciaka jaral mnie kosmos. Teraz mogę sobie pozwolić zająć się tym na razie amatorsko i  w końcu zająć się czymś sensownym, a nie marnować energię na głupoty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Ajot napisał:

Achromat 102/1000 odradzam dla początkującego, szczególnie na EQ3-2.

To niby teleskop planetarny, ale i tak z dużą aberracją chromatyczną, do tego za długi i za ciężki na ten montaż. Piszę, jako użytkownik kurzącego się egzemplarza.

Co polecić to nie wiem, bo nie napisałeś co chcesz obserwować i skąd.

Pisałem, niestety większość z balkonu, ale jak będzie okazja to i gdzieś wypad w plener. Obserwować chce po trochu wszystko. Pierwsze w kolejności oczywiście będą planety o których czytałem z encyklopedii jako totalny smarkacz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Zama napisał:

Tzn. tak jak pisałem jestem zielony za dzieciaka jaral mnie kosmos. Teraz mogę sobie pozwolić zająć się tym na razie amatorsko i  w końcu zająć się czymś sensownym, a nie marnować energię na głupoty 

To sprawdź wpierw, jakie masz niebo u siebie i jak wygląda sprawa z zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Jak chcesz oglądać DS-y, to one lubią ciemne niebo - bardziej ciemne niebo aniżeli duże lustra ;) Wówczas konieczne mogą być wyjazdy pod ciemne niebo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Zama napisał:

Raczej wątpię. Jeszcze jedno pytanie czy astygmatyzm jakoś przeszkadza w obserwowaniu?

zależy jaką masz wadę, może przeszkadzać jeśli bez okularów bardzo źle widzisz

Wracając do planet - może być problem z nimi z tego balkonu bo będziesz je widzieć w zasadzie tuż przed ich zachodem, o jako-takich godzinach to będzie październik-listopad w tym roku.

 

Z tą lokalizacją z lightpollutionmap chodzi żebyś podał przybliżone koordynaty GPS, bo też zależy w jakiej odległości i z której strony masz jakieś ośrodki miejskie i inne silnie zaświetlone rejony.

 

1 minutę temu, Zama napisał:

Z tego co czytam to najlepiej nie jest jak 9 jest najgorsza ?

ja obserwuję z bortle 9 i cudów nie ma, ale DSy da się na kamerach złapać, nawet te ciemniejsze. Wizualnie natomiast jest to bardzo trudne :) Z bortle 6 da się więcej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, lkosz napisał:

zależy jaką masz wadę, może przeszkadzać jeśli bez okularów bardzo źle widzisz

Wracając do planet - może być problem z nimi z tego balkonu bo będziesz je widzieć w zasadzie tuż przed ich zachodem, o jako-takich godzinach to będzie październik-listopad w tym roku.

 

Z tą lokalizacją z lightpollutionmap chodzi żebyś podał przybliżone koordynaty GPS, bo też zależy w jakiej odległości i z której strony masz jakieś ośrodki miejskie i inne silnie zaświetlone rejony.

 

ja obserwuję z bortle 9 i cudów nie ma, ale DSy da się na kamerach złapać, nawet te ciemniejsze. Wizualnie natomiast jest to bardzo trudne :) Z bortle 6 da się więcej

Podniosłem mnie na duchu :D 52.74668, 15.23507 

wada -2,25 jedno oko

Drugie -2,5

 

Edytowane przez Zama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Zama napisał:

Podniosłem mnie na duchu :D

no lepiej znać wady przed zakupem niż się niemiło rozczarować po wydaniu 3000zł. Co do tej lokalizacji... mieszkasz w mieście, w to bortle 6 to wątpię. Będziesz mieć bortle 7-9 raczej. Podsumowując - jasnych mgławic wizualnie możesz nie złapać, gromady kuliste jako-tako, planety, Księżyc i Słońce przed zachodem... do tego miasto pogarszające seeing. Zostają jeszcze pomniejsze obiekty typu gwiazdy podwójne. No będzie trudno panie...

 

Ze wspomaganiem przez kamerę masz szansę dużo widzieć, niebo masz 2-4x mniej jasne od mojego, ale to już nie ten budżet. A myślałeś może o rozpoczęciu od lornetki za 1000zł np. leżąc na leżaku na tej trawie pod balkonem?

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, lkosz napisał:

no lepiej znać wady przed zakupem niż się niemiło rozczarować po wydaniu 3000zł. Co do tej lokalizacji... mieszkasz w mieście, w to bortle 6 to wątpię. Będziesz mieć bortle 7-9 raczej. Podsumowując - jasnych mgławic wizualnie możesz nie złapać, gromady kuliste jako-tako, planety, Księżyc i Słońce przed zachodem... do tego miasto pogarszające seeing. Zostają jeszcze pomniejsze obiekty typu gwiazdy podwójne. No będzie trudno panie...

 

Ze wspomaganiem przez kamerę masz szansę dużo widzieć, niebo masz 2x mniej jasne od mojego, ale to już nie ten budżet. A myślałeś może o rozpoczęciu od lornetki za 1000zł np. leżąc na leżaku na tej trawie pod balkonem?

Niestety pod balkonem kamienica, jest zrobiony praking z kostki brukowej. Na osiedlu nie mieszkam kamienice i domki są jedynie wzdłuż ulicy. Od strony balkonu są działki mała rzeczka i te parę budynków co widać oświetlonych na zdj. Mówisz łatwo nie będzie i żeś dał mi tym do myślenia i muszę się z tym przespać. 

Ps. A co dał bym radę zaobserwować przez taką lornetkę.

Edytowane przez Zama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to ta rzeczka i działki brzmią jak coś na leżak...

 

Przejrzyj to: https://picios.pl/wimmer/

z użyciem aplikacji SkEye przejrzysz jakie masz obiekty w zasięgu, pomocne będą też Sky Safari lub Stellarium jako mapy

do tego księżyce Galileuszowe, niektóre gwiazdy podwójne i jasne planetoidy, ale to już chwilka szukania, którego trzeba się nauczyć. Lornetką można też prowadzić obserwacje naukowe np. gwiazd zmiennych, ale to już inna bajka :)

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.