Skocz do zawartości

Lunetka biegunowa


Dawid K

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś kiedykolwiek miał doczynienia z tą lunetką biegunowa??

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b328da96964a75a

 

Buduję aktualnie "astro-koziołka" i potrzebuję czegoś, co pomogłoby w szybkim ustawieniu północy

 

Z góry dziekuje za opinie :Salut:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

północ, to najszybciej ustawisz kompasem :D

a poważniej już, dokładniej chyba będzie, jak astro-koziołek, będziesz ustawiał na oś świata, metodą dryfu

pozdrowienia

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...hl=metoda+dryfu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda lunetka jest pomocna. Więc musisz się w jaką kolwiek lunetkę wyposażyć.

Mniejsze znaczenie ma to jaka jest to lunetka, bo i tak lunetką ustawiasz biegun z grubsza.

Dokładne ustawienie musisz wykonać metodą dryfu, to podstawa do dobrych fotek.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda lunetka jest pomocna. Więc musisz się w jaką kolwiek lunetkę wyposażyć.

Mniejsze znaczenie ma to jaka jest to lunetka, bo i tak lunetką ustawiasz biegun z grubsza.

Dokładne ustawienie musisz wykonać metodą dryfu, to podstawa do dobrych fotek.

 

@Dawid K niestety @Adamo ma rację, lunetka tylko skraca czas ustawiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesli jest to lunetka biegunwoa, to (tak jak w innych) powinna mieć w środku mapkę okolic bieguna północnego. Wyślę jeszcze do nich pytanie. A jeśli okaże sie to prawdą ,metoda dryfu chyba zbędna  :mellow:

 

Pozdrawiam

 

Ciekawy jestem jakimż to przydomowym sposobem tak na TOP skolimujesz ją z zawiasem kozła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę naswieltał (tak myślę) więcej niż 10-15. Na takich ekspozycjach (nawet jak biegun będzie ustawiony dobrze) sądzę, że dużej różnicy nie bedzie i gwiazdy będę w miarę punktowe :rolleyes: . Jeśli będzie troche inaczej, proszę o powiadomienie mnie, ale myślę, że dobrze napisałem :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesli jest to lunetka biegunwoa, to (tak jak w innych) powinna mieć w środku mapkę okolic bieguna północnego. Wyślę jeszcze do nich pytanie. A jeśli okaże sie to prawdą ,metoda dryfu chyba zbędna  :mellow:

 

Pozdrawiam

 

 

I jak?

 

Masz odpowiedź od DO? Jest mapka w lunetce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jakimż to przydomowym sposobem tak na TOP skolimujesz ją z zawiasem kozła.

Celujemy w jakiś punktowy obiekt, patrzymy przez lunetkę i obracamy płytę ruchomą. Jeśli lunetka jest równoległa do osi to obraz nie zmienia położenia w okularze. Jeśli zmienia to yrzeba wyregulować. I przecież nie musi być zamocowana w zawiasie ani nawet przy zawiasie. Byle była do niego równoległa. Tak chyba można? Tylko czy to daje możliwość takiego TOP skolimowania układu przy małym powiększeniu jakie oferuje lunekta biegunowa :huh:

Muszę przyznać, że jestem w trakcie przebudowy kozła i też nie wiem co z tą lunetką, jaką wybrać, jaki system :rolleyes:

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, mapką tego nazwać nie można:

to, mniej więcej widać przez droższy model:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...722e0a8fc0be562

 

polar.jpg

 

ten tańszy, to podobno to samo, lecz bez pieścienia mocującego i napisu celestron,

powiększenie takiej lunetki to ok. 2-3 x

 

pozdrowienia

 

ps. a w szczególności personelowi DO, któremu należą się wyrazy najwyższego uznania za cierpliwość, w związku z naszą dzisiejszą wizytą, poczas której, przez prawie 2 godziny, wybieraliśmy okulary vixena LV - od zoomka, poprzez prawie wszystkie zakresy ogniskowej + kombinacje barlowa - od najtańszego Celestrona, poprzez deluxe Vixena, do apo Baadera,

uch a była to, prawdziwa uczta dla oczu :D

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nareszcie mam swoje fotki z koziołka innego niż większość konstrukcji.

Bardzo ładne i dokładne punkty gwiazd wyszły.

Obiektyw 58mm, expoz. po ok. 3 min.

Kozioł ustawiony zgrubsza wg. kompasu i poziomicy (błąd może nawet do 2 st kąta). I tyle wystarczyło żeby uzyskać bardzo przyzwoite efekty dla 3 min.

 

Fotki o czasach 5 min. są już popsute - niestety. Może to z powodu że prowadzenie mam ręczne i jakies drgania się wkradły. Chociaż gwiazdy są na nich krótkimi kreskami, co by oznaczało że kozioł nie jest także zgrany z osią świata.

 

Dlatego chcę teraz wmontować w podstawę równikową kozła lunetkę biegunową 4x, idealnie prostopadle (jak najdokładniej się da). Napewno efekt będzie odrazu lepszy. Po tej modernizacji posadzę na mego koziołka dokupionego PENTACONA 2.8/135 i popróbuję z czasami ok. 4-6 min na początku i ok. 10-12 min finalnie.

 

Naprawdę wystarczy już 3 minuty żeby robić ciekawe fotki ob. 58 mm :-) :rolleyes::helo::banan::Boink::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.