Skocz do zawartości

Ocena kolimacji newtona


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Masz super ustawioną pozycję lustra wtórnego względem wyciągu i lusta głównego.

Też chwalę sobie ten kolimator do tych ustawień.

Natomiast finalne KĄTY obu luster deliktnie jeszcze koryguję na laser, który zapewnia większą precyzję ustawienia KĄTÓW. Przy tych korekcjach kręcę też kolimatorem w wyciągu, lekko dociskając jeko kołnierz do czoła wyciągu, żeby sprawdzić kolimację samego kolimatora.

Jak kolimator koncentryczny pokazuje taki książkowy orbraz jak u Ciebie i jednocześnie laser wraca skąd wychodzi, to kolimacja powinna być wzorowa.

Ostateczną odpowiedź da Ci test gwiazdowy.

 

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mój laser kręci jakieś 3mm kółka i o tą samą różnicę pokazuje mi względem ustawienia kolimatorem optycznym. Niestety po czytaniu informacji nt. kolimacji kolimatora, odechciało mi się z niego korzystać, stąd zakup tego kolimatora. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten problem z kółkami w kolimatorze laserowym GSO, skolimowałem go, nie jest to takie złe wcale, nie koniecznie trzeba mieć tokarkę. Jeśli byś chciał kolimator laserowy bez kolimowania to Baader Mark III czytałem, że  oryginalnie jest zawsze skolimowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Midnight9999 napisał:

Też miałem ten problem z kółkami w kolimatorze laserowym GSO, skolimowałem go, nie jest to takie złe wcale, nie koniecznie trzeba mieć tokarkę. Jeśli byś chciał kolimator laserowy bez kolimowania to Baader Mark III czytałem, że  oryginalnie jest zawsze skolimowany. 

Mam właśnie Baader Mark III i chyba nie do końca zawsze jest skolimowany. :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ersoy napisał:

Właśnie mój laser kręci jakieś 3mm kółka i o tą samą różnicę pokazuje mi względem ustawienia kolimatorem optycznym. Niestety po czytaniu informacji nt. kolimacji kolimatora, odechciało mi się z niego korzystać, stąd zakup tego kolimatora. :)

 

Jak nie chcesz kolimować lasera, to wystarczy że będziesz kolimował teleskop na środek tych kółek, które kreśli plamka przy kręceniu laserem. Ja dla pewności zawsze i tak kręcę laserem, więc nie potrzebuję idealnej kolimacji lasera, którą przy dłuższych ogniskowych rzeczywiście trudno jest ustawić.

Sam kolimator koncentryczny jest wg mnie za mało dokłady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mareg napisał:

 

Jak nie chcesz kolimować lasera, to wystarczy że będziesz kolimował teleskop na środek tych kółek, które kreśli plamka przy kręceniu laserem. Ja dla pewności zawsze i tak kręcę laserem, więc nie potrzebuję idealnej kolimacji lasera, którą przy dłuższych ogniskowych rzeczywiście trudno jest ustawić.

Sam kolimator koncentryczny jest wg mnie za mało dokłady.

 

Czyli jednak 2" koncentryk nie do końca dokładny. Akurat wkurzała mnie kolimacja kolimatorem cheshire, a teraz jak po koncentryku wkładam go, potwierdza ustawienie koncentryka jako prawidłowe. 

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, to mnie zaskoczyłeś. Przewinęło mi się kilka przez ręce i zawsze były ok, czytałem też, że właśnie w przypadku tej firmy jest ok. No nic, całe życie człowiek się uczy :) Sprawdzałeś ten kolimator poza wyciągiem? Może być też sytuacja, że jest to wina redukcji 1.25-2" oraz tego jak ciasno jest w wyciągu. Ostatnio temat przerabiałem ze znajomym. Sam kolimator był rozkolimowanny ale oprócz tego przejściówka w wyciągu miała bardzo duże luzy, które też nie były bez wpływu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Midnight9999 napisał:

O proszę, to mnie zaskoczyłeś. Przewinęło mi się kilka przez ręce i zawsze były ok, czytałem też, że właśnie w przypadku tej firmy jest ok. No nic, całe życie człowiek się uczy :) Sprawdzałeś ten kolimator poza wyciągiem? Może być też sytuacja, że jest to wina redukcji 1.25-2" oraz tego jak ciasno jest w wyciągu. Ostatnio temat przerabiałem ze znajomym. Sam kolimator był rozkolimowanny ale oprócz tego przejściówka w wyciągu miała bardzo duże luzy, które też nie były bez wpływu. 

Tych redukcji nie badałem, w sumie nawet nie wiem jak w inny sposób sprawdzić jego kolimację. Akurat do wizuala myślę tyle wystarczy. Jak pisał poprzednik, sprawdzę przy okazji na gwiazdach, by potwierdzić prawidłowość ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.