Skocz do zawartości

Recenzja teleskopu Sky-Watcher Heritage Virtuoso 90/1250


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, JSC napisał(a):

Niekoniecznie szarpalbym sie na 127mm jesli waga odgrywa dużą role.

Gdy zobaczyłem na filmie różnice wielkości to utwierdziłem się w przekonaniu, że wybór "dziewięćdziesiątki" był optymalny.

Lotnisko to nie Komenda Główna i nie chciałbym wzbudzać sensacji z urządzeniem pokroju granatnika. :)))

Tym bardziej, ze służby lotniskowe są pozbawione jakiegokolwiek poczucia humoru.

Tuba w plecaku foto, który mogę zabrać na pokład z bagażem podręcznym nie wzbudzi niepotrzebnych sensacji.

 

9 godzin temu, Pikolaczek napisał(a):

Z mojego doświadczenia wiszące nóżki nie są wielkim problemem, ale nie wiem czy Sherpa wytrzyma obciążenie...

Miałem kiedyś ten statyw i radzi sobie dobrze z mniejszym raczej obciążeniem...

 

Pewnie nie są problemem, ale szkoda pozbawiać się przydatnej funkcjonalności szybkiego wypoziomowania. Stąd zresztą pomysł statywu geodezyjnego, bo jak do tej pory nie znam lepszego sposobu na szybkie precyzyjne wypoziomowanie jak spodarka geodezyjna. Nawet gdzieś zalega mi w szufladzie przejściówka z 5/8" (gwint geodezyjny) na 3/8". Oczywiście statyw geodezyjny to zaprzeczenie mobilności w wydaniu samolotowym, ale zazwyczaj w pokojach hotelowych na tarasach spotykam ciężkie stoliki, które można wykorzystać.

Czy Velbon wytrzyma? To jest dobre pytanie. Kocham ten statyw za poręczność i wygodę, ale faktycznie przechodzimy do trochę innej kategorii wagowej i przydałoby się coś z z zabezpieczeniem przed rozjechaniem się nóg, chociaż przyznam że nie miałem sytuacji żeby się Sherpa rozjechał.

 

Na razie chłonę uwagi osób które maja z tym sprzętem doświadczenia. Ogarnę w pierwszej kolejności pewne ustawienie, a następnie sterowanie

8 godzin temu, LibMar napisał(a):

Dzisiaj znowu chcę wrócić do Virtuoso, ale bardziej jako zastąpienie głowicy do statywu niż zabawa w długie ogniskowe

Pytanie: Czy były jakies problemy z ustawianiem ostrości w lustrzance połączonej adapterem T2 z teleskopem? Czy sam pierścień T2 załatwia sprawę tym bardziej że są różnej grubości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, JurekN napisał(a):

Pytanie: Czy były jakies problemy z ustawianiem ostrości w lustrzance połączonej adapterem T2 z teleskopem? Czy sam pierścień T2 załatwia sprawę tym bardziej że są różnej grubości?

Nie kojarzę, że miałem z tym jakikolwiek problem. Zapewne inna grubość pierścienia da ostrzenie w innym punkcie w wyciągu, ale MAK powinien dać radę w każdym z tych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2024 o 22:38, Pikolaczek napisał(a):

Być może statyw geodezyjny sprawdzi się w tej sytuacji lepiej.

Na przykład taki.

- Regulowana wysokość

- Wysuwana kolumna co zawsze sobie ceniłem

- Gumowe osłony na nogi (niewiele modeli to ma)

- Łańcuszki zapobiegające rozjechaniu się nóg

- Waga 5,6 kg (wiem, na plecy, ani do samolotu tego nie wezmę, ale do bagażnika samochodu już tak)

- bardzo pewne blokowanie nóg

- przez 40 lat pracy w budownictwie nie słyszalem o przypadku przewrócenia statywu z niwelatorem czy teodolitem przez wiatr

Tylko gwint 5/8"  i trzeba przemyśleć mocowanie.

Pewnie odezwą się głosy "Eeee, lepiej kupić porządny montaż" tylko że porządny montaż nie kosztuje jak taki statyw 400 zł :)

To oczywiście jeden z przykładów, wybór jest dosyć szeroki.

statyw.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pikolaczek napisał(a):


Naprawdę 400zł?

Wyglada na bardzo solidny sprzęt…

 

W

Tak, ten egzemplarz kosztuje dokładnie 390,- zł plus ewentualna wysyłka.

ATP30-2A - GEOIDA

Już po napisaniu poprzedniej wiadomości znalazłem statyw LEICA CTP 104 (oryginał) za 336 zł.

Nie ma co prawda regulowanej kolumny, ale sposób mocowania 5/8" wygląda jak na fotce.

Mam już pare przemyśleń odnośnie mocowania sprzętu zarówno w jednym jak i w drugim przypadku.

 

Statyw Leica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez 40 lat zainteresowania fotografią miałem kilka statywów z wysuwaną kolumną centralną w tym "markowe" i kurcze żaden z nich nie był stabilny tak jak wersja bez kolumny. W tej chwili mam Manfrotto i prawie zawsze używam z kolumną wsuniętą jak nie całkowicie to prawie...

Tu jest lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, JurekN napisał(a):

Już po napisaniu poprzedniej wiadomości znalazłem statyw LEICA CTP 104 (oryginał) za 336 zł.

Nie ma co prawda regulowanej kolumny, ale sposób mocowania 5/8" wygląda jak na fotce.

 

Statyw Leica.jpg

 

Mam tego typu statyw geodezyjny (drewniany), z mocowaniem na dużą śrubę - wymieniłem śrubę i zamocowałem na nim klin paralaktyczny a na nim resztę sprzętu. To jest najstabilniejsze 200zł jakie miałem ;) Jakby jeszcze dorobić śrubę naprężającą całość do płyty między nogami to byłby beton :) Może kiedyś się pokuszę, na razie na moje małe setupy nie ma konieczności...

 

AP1GczNvhT-eduy98P_ACr9hluw4VQ3QpXq2pw-croX-f7RbkJf6TtP8WShwJC3YJ4kQQTTFT7Q3I9hOz4NMyMOldAVE3V8neoNiwO3a15gCzLlKNtcsRb3zTnYSMaQQOTOxa-MJU-lc1i-9LX7k1rcMSAvJDUaH7C89gnAsybMAhNR7RqOB_7nMRr-UJhtii4inDHPu91aNnlGyG_w9zgSuSQF4K8sh6EwffOy53nNlDFP8g7ICICgU24fiILwBFtjB5cN_pW7y9ZoPmCr-32whZLYi8OBonmYdvV1lZivvbUtowocK895gigSMiSSSdBd6G5DnSvKo5Rr4van7SoY2acIC8zXyLGA8QCWxvmTvTdClXElUw9GiSJT4rjBFZtXZNebj5-kdDzrXgTLqLkrfWL9nUJT_wBALK0D9s-jdFcqNry-0DM7WO5--Q4B9MpnVYEd3DiG--_KY7CeCTsdYhibYmCVHZ4f_kvMvKynO6i_t22MueIjRNYbcJFx2ykRcnfi4jazjJeRSfbW2uH-4mDoVx4-M2i31Fy76Kyyvmh8ifmU99hIvWAV0HI5ry4Nk3yCLFw27ufkkw7_beK5frJjCJL45mV5M7gHfqvPP7TYcZv6J0khfaHhxJPDu-OjsNXTjwc3ubaBiWIr64ga5oGR4O-8T_tJSPNMzl7HG9PaffwbrdWTW-Gs8ZU0YDPovsuZqRkGB4YzmJFFV69q4Js4ojZ3gN0ic_1aClqhZCLQNiheezaypLupfH1RkmB_PLqMrsn97g_khcYcYQTdzff69KPP-HXGcgI_XKybkCwT8QW8KMp8BRItiSI7wpebpA-0ahZYuh_WQPBbPzlxHp-Ph9K5xZ1qShRKgoaxugIBLoJjwg6bL7W-zVpYGVezZq7qp693-xX1NJ7Nk1p6vJeFqOA=w601-h801-s-no?authuser=0

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ja przez 40 lat zainteresowania fotografią miałem kilka statywów z wysuwaną kolumną centralną w tym "markowe" i kurcze żaden z nich nie był stabilny tak jak wersja bez kolumny. W tej chwili mam Manfrotto i prawie zawsze używam z kolumną wsuniętą jak nie całkowicie to prawie...

Tu jest lepiej?

Statywy geodezyjne, czasami nazywane budowlanymi, ale nie takie kupowane w Castoramie są niesamowicie mocne.

I wymagana jest od nich stabilność. Stąd mocowanie na 5/8" i stosunkowo duży ciężar. W ich przypadku nie podaje się nośności, ale 10-15 kg to żaden problem.

Niektóre z modeli z wysuwanymi kolumnami można wyciągnąć do 4-5 metrów wysokości p[rzy zachowaniu stabilności. Takie wysokie stosuje się do montażu laserów obrotowych np. Rugby na placach budów gdzie prowadzone są rozległe roboty ziemne i jeden laser przypada często na kilka, kilkanascie maszyn. Do tego poruszający się sprzęt powoduje często drgania gruntu, a laser ma być stabilny. Biorac pod uwagę, że np. Laser Rugby kosztuje ok 7-8 tys zł, a tachimetr ponad 70 tys. to żaden poważny sprzedawca nie zaryzykuje sprzedania statywu, który będzie sie uginał lub przewróci go byle podmuch wiatru.

Leica CTP104, to podstawowy i najtańszy model statywu, ale to nie oznacza chłamu. Najdroższy ze statywów geodezyjnych to chyba Trimble za ok 2800 zł, ale czy dużo lepszy?

Oczywiście najlepsze są stare statywy drewniane, ale ich ciężar gatunkowy spowodował że ludzie chętniej korzystają z aluminiowych. Wbrew pozorom ma to znaczenie gdy trzeba go wziąć na plecy i poganiać po kilku hektarach budowy z niwelatorem :).

 

A jeżeli chodzi o pytanie Pikolaczka że tylko 400 zł to mam swoją teorię.

Ze sprzętem Photo jest jak ze sprzętem żeglarskim czy innym hobbystycznym. Zawsze znajdą się ludzie którzy zapłacą każdą cenę.

 

Dlatego owszem, przeleciałem przez wszystkie statywy w sklepach astro, ale w rozsądnych cenach tylko Innorel RT90 wzbudził moje zaufanie. Problem w tym, że nie lubię robić zakupów na Ali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Jakby jeszcze dorobić śrubę naprężającą całość

Ale ze zdjęcia wygląda jakbyś miał coś dorobione żeby nogi się nie rozjechały.

Zresztą jak się wbije nogi w ziemię to nie wiem co by mogło to ruszyć.

 

Mała prośba. Gdy zdejmiesz sprzet zrób fotkę śruby.

Wymiana śruby to najprostsze rozwiązanie, o którym nie pomyślalem. :)

Edytowane przez JurekN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśłałem w pierwszej chwili, że chodzi Ci o pająka.

Wymyśliłem że wykorzystam, dostępne zapasowe klamry i małe ściągacze.

Z napinaczem płyty więcej zachodu bo trzeba by trzpień spawać do głowicy, a to w końcu amelinium jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2024 o 07:56, JurekN napisał(a):

.... tylko że porządny montaż nie kosztuje jak taki statyw 400 zł :)

 

 

No dobra, skłamałem. Nie 400,- zł a 479,70 zł (z przesyłką). Ta czarna głowica na górze jest podobno zdejmowana, więc jest potencjał do dostosowania.

 

Edit: 16 marca 2024 roku

 

Muszę przyznać, że miałem swoje oczekiwania, ale jestem pozytywnie zaskoczony. Na czymś takim Virtuoso, a pewnie coś większego może stać spokojnie.

IMG_9296.JPG

Edytowane przez JurekN
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.