Skocz do zawartości

Deep Impact


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie trochę martwi marna jakość zdjęć, podobnie jak w przypadku niedawnego lądowania na Tytanie. Trudno mi to zrozumieć - czy nie są w stanie na sondach za setki mln $ zainstalować porządnych detektorów obrazu, dających obraz chociaż tak dobry jak z najprostszego głupola cyfrowego, który mogę kupić w sklepie za rogiem??? Porównajcie to co nam ostatnio serwują ze zdjęciami z Voyagerów. A przecież technika przez ostatnie 30 lat jakby poszła trochę do przodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Wczoraj w TVP2 na Panoramie słyszałem wypowiedź gościa co nawijał o informacjach.

Była wzmianka o Tempel 1. MNa koniec dodał: ' Komety zawsze siały grozę i nieszczęścia... Może nie powinnismy doprowadzić do celu niniejszej misji' Jakoś tak to powiedział.

Jak zwykle 'głupoty'. :ha:

 

M.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to naprawdę jest mieszanina lodu, CO, CO² i  pyłu?

pozdrowienia

To raczej twarda skorupa pokrywająca to, co wymieniłeś. Zaraz po uderzeniu ludzie w JPL zaczęli się zastanawiać jak mogło dojść aż do tak wielkiego wyrzutu, większego od wszystkiego co podejrzewali. Przypomnieli sobie, że jeden młody naukowiec postulował wcześniej możliwość zalegania pod skorupą gazów o wysokim ciśnieniu, które nie mogą za bardzo znaleźć ujścia. Być może impaktor przebił skorupę i nastąpiło gwałtowne wyrzucenie tych gazów w przestrzeń. To by też oznaczało, że na skutek odrzutu kometa nieco bardziej odchyli swoją orbitę niż tylko na skutek przekazania energii kinetycznej pocisku.

No ale to takie tylko gdybanie, poczekajmy na dokładne analizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale myślę, że na marną jakość zdjęć, nawet tych z bliska, może mieć otoczka gazowo-pyłowa. Jądro jest przecież otoczone przez duże ilości cząstek, które mogą mieć wpływ na pogorszenie "ostrości widzenia" kamery

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, nie rozchodzi się o ilość tylko o jakość :icon_wink:

 

Na jakość trzeba chyba poczekać. Nie znam się na tych sprawach, niech inni się wypowiedzą. Napewno będzie lepiej i w większej rozdzielczości. Jestem tego pewien.

 

Czekamy na zdjęcia krateru jaki powstał, przypomnę, że po zderzeniu sonda miała kilka minut na fotografowanie tworzenia się krateru, potem musiała odwrócić swój wzrok i skryć się przed odłamkami, przez ok 31 min była w stanie nic nierobienia. Przetrwała obróciła się i zaczęła ponownie fotografować kometę. Na te właśnie zdjęcia czekamy bo ich jeszcze nie ma.

 

 

Być może impaktor przebił skorupę i nastąpiło gwałtowne wyrzucenie tych gazów w przestrzeń. To by też oznaczało, że na skutek odrzutu kometa nieco bardziej odchyli swoją orbitę niż tylko na skutek przekazania energii kinetycznej pocisku

 

To się nazywa niegrawitacyjny efekt ruchu i zmiany orbity komety. W internecie oznacza się go jako A1, A2 i A3. Dokładnie nie wiem co oznacza każda z tych trzech liczb, mało jest danych na ten temat.

 

Efekt jest jednak znikomy, praktycznie nie zmierzalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubble wykonał kolejne zdjęcie komety, ciekawe ile ich będzie, narazie są trzy.

http://www.esa.int/SPECIALS/Rosetta/SEMOOY5DIAE_1.html

 

Koma rośnie w oczach, ciekawy jestem co widzą teraz osoby obserwujące kometę. Jakby ktoś miał cynk na jakieś forum zagraniczne z dyskusją w realu byłbym bardzo rad.

 

Seria zdjęć z kosmicznego teleskopu XMM-Newton observatory jest dostępna. Spora animacja i zdjęcie z obrazami poklatkowymi.

http://www.esa.int/SPECIALS/Rosetta/SEMS8Y5DIAE_1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu są linki do amatorskich i profi obserwacji związanych z projektem:

http://deepimpact.umd.edu/stsp/search_action.cfm

http://deepimpact.umd.edu/collab_pub/imagep.shtml

http://deepimpact.umd.edu/amateur/gallery_...ype=CCD,%20CMOS

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć Hubble'a wynika, że chmura rozszerza się z prędkością ok 350m/s. Z czasem ta prędkość będzie maleć (w kierunku słonecznym, tam gdzie jest najjaśniejsza), ale można pokusić się o oszacowanie jaką będzie miała wielkość wieczorem, kiedy można będzie kometę u nas zobaczyć. A więc 14 godzin po zderzeniu średnica wewnętrznej otoczki powinna wynosić ok. 30,000km, co przy obecnej odległości komety 140mln km daje średnicę kątową prawie 1' łuku! Wygląda to bardzo zachęcająco. Oby pogoda dopisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

° w tą, czy w drugą, aby tylko do wieczora, nie zdążyła ostygnąć :D:ha:

bo zdaje się, czy 1" czy 1' i tak będzie zaczątkiem "ciemnej materii"

pozdrowienia

hmm, ale czy taka materia, świeżo "wywalona" w kosmos, świeci światłem odbitym czy własnym? :unsure::rolleyes:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 podstronie podałem link do zdjęć i filmów z teleskopu w Australii

http://black-hole-net.mit.csu.edu.au/teles.../deepimpact.asp

 

 

Jest tam już animacja komety z dnia 4 lipca 2005 od godziny 6:00:05 PM (10:00 naszego czasu 4 VII a więc już po uderzeniu) do godz. 9:59:25 PM (13:59 naszego czasu).

Animacja ruchu komety z teleskopu naziemnego Meade LX200 z Australii

 

 

Przypatrywałem się komecie i mam wrażenie, że jaśnieje i się powiększa Faktycznie DC ma spore, co ułatwi pewnie jej odszukanie na naszym niebie za parę godzin :D

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak głupio spytam, to jakiego powiększenia tak mniej więcej trzeba będzie użyć żeby zobaczyć choćby małą chmurkę?  :D

 

Ponad 70x byłoby wskazane.

 

Pojawiła się nowa ocena jasności komety.

 

9P/Temple 2005 July 04.47 UT: m1=10.3 Dia=2.0' DC=7 ..21cm reflect. (53x) Kearn Jones, Mt. Pleasant (South Australia) [sidgwick method] NELM~ 6.5

 

Comment: I thought the stellar cc appeared to fluctuate in and out of

brightness a fair bit - cant be sure - could of been anything - seeing

ect.

Cheers

Kearn Jones

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 70x byłoby wskazane.

 

Pojawiła się nowa ocena jasności komety.

 

9P/Temple 2005 July 04.47 UT: m1=10.3 Dia=2.0' DC=7 ..21cm reflect. (53x) Kearn Jones, Mt. Pleasant (South Australia) [sidgwick method] NELM~ 6.5

 

Comment: I thought the stellar cc appeared to fluctuate in and out of

brightness a fair bit - cant be sure - could of been anything - seeing

ect.

Cheers

Kearn Jones

 

To już dobrych kilka godzin po zderzeniu, a tylko 10,3 mag. W ciemnych kolorach widzę dzisiejsze obserwacje komety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli porównamy z obserwacjami z poprzednich dni to też nie wygląda to dobrze. :(

 

July 3.09, 10.6, about 2'.5 (D. W. E. Green, Pack Monadnock Mtn., NH, 0.25-m reflector);

2.25, 11.0, 2'.2 (M. Linnolt, Woodside, CA, 0.20-m reflector);

1.97, 10.1, 4' (J. J. Gonzalez, Leon, Spain, 25x100 binoculars);

1.83, 10.5, 9' (T. Scarmato, Calabria, Italy, 0.08-m refractor);

June 30.81, 10.5, 8' (T. Scarmato, Calabria, Italy, 0.08-m refractor);

29.90, 11.0:, -- (A. Amorim, Florianopolis, Brazil, 0.14-m reflector);

29.80, 10.3, 9' (T. Scarmato, Calabria, Italy, 0.08-m refractor);

29.24, 10.9, 2'.0 (M. Linnolt, Woodside, CA, 0.20-m reflector);

28.88, 9.6, 7' (M. Lehky, Hradec Kralove, Czech Republic, 25x100 binoculars);

28.82, 10.1, 9' (T. Scarmato, Calabria, Italy, 0.08-m refractor);

27.88, 9.7, 6' (M. Lehky, Hradec Kralove, Czech Republic, 25x100 binoculars);

26.97, 9.9, 6' (J. J. Gonzalez, Leon, Spain, 25x100 binoculars);

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakby stoi w sprzeczności z prezentowanymi zdjęciami/animacjami, na których kometa wyraźnie zwiększa jasność. Dla mnie jedna obserwacja z jakiejś Australii (gdzie to w ogóle jest?) to za mało, żeby mnie odwieźć od zamiaru wyjazdu za miasto z teleszkopem, co niniejszym czynię :Salut: Jak nie zobaczę to nie uwierzę, że nic się nie zmieniło. Oby tylko te snujące się cirrusy nie popsuły zabawy...

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Witam !

 

Czy ktoś może podać aktualną jasność komety ?

 

Wybraliśmy się Leszkiem do Dębnika koło Krzeszowic (niezłe miejsce do obserwacji). Prześladuke nas pech od samego początku. I on i ja zapomnieliśmy okularów. Musieśmy wracać do domu. Teraz juz mamy okulary, ale chmury zasnuły niebo. A jeszcze godzinę temu było załkiem przyzwoicie ...

 

Poczekamy trochę, może chmury się rozejdą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.