Skocz do zawartości

Deep Impact


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Inżynierowie z NASA wykryli błędy w konstrukcji kamery, która miała przekazać obrazy o najwyższej rozdzielczości. W trakcie ostatniej konferencji prasowej naukowcy stwierdzili, że większość niedociągnięć może zostać usunięta przez skomplikowaną obróbkę cyfrową. W związku z tym wydłuży się czas oczekiwania na zdjęcia... zobaczymy jak to będzie...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat "ucichł" jakby już było po sprawie. Pewnie wszystko przez to, że główna bohaterka jest praktycznie niewidoczna. Ale kto wie może za kilka dni.

 

To jak obstawiacie? Jakiej wielkości będzie krater uderzeniowy i do jakiej wartości wzrośnie jasność komety? (o ile wzrośnie)

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie dokładnie jaką średnice będzie miał ten karter. Ogłoszono nawet konkurs na najdokładniejsze oszacowanie jego średnicy!

 

Wiem, że nikt nie wie. I wiem o konkursie.

 

Chodzi mi o to, aby przedstawić swoje propozycje.

 

Kto "obstawi" najtrafniej wygrywa wycieczkę na kometę Halleya. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impaktor pomyslnie odlączył się od sondy. Teraz leci w kierunku komety, jutro o 7:52 uderzenie !

Dziś po 20:00 na NASA TV mają być nowe zdjęcia komety z impaktora.

 

o 13:00 zacznie się cykl programów o Deep Impact, być może tam będzie coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nasa.gov/55644main_NASATV_Windows.asx

55644main_NASATV_Windows.asx (video/x-ms-asf-Objekt)

 

Czy bedzie mozna tu na zywo ogladnac zderzenie?

 

Jako film nie, ale zdjęcia napewno się jakieś pojawią. Właśnie pierwsze zdjęcia powinny być wlaśnie na NASA TV, potem dopiero w internecie jako zdjęcia.

 

Jutro po 8:51, 44 min po zderzeniu sonda zacznie robić zdjęcia świerzo powstającego krateru. Od 5:30 będzie na NASA TV transmisja, praktycznie cały dzień poświęcony będzie temu wydarzeniu.

 

 

Bardzo ciekawy jestem wyglądu jądra komety 9P/Tempel 1. Czy faktycznie jest taka podłużna (szacuje się jej rozmiary na 14x5x5 km) czy też bardziej kulista jak 81P/Wild 2 ? Ciekawe będzie porównanie tych obu komet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ubaw. Na sąsiednim forum w identycznym wątku o Misji do komety Tempel, jeden człowiek opowiada jak słyszał na POLSACIE wypowiedź "niejakiego" pana Fangora. Biedaczysko chyba nie wie że to jego rozmówca z forum, występujący pod nickiem HERMES. :szczerbaty: Sorry panie Romku za "zdemaskowanie". Czasem myślę sobie czy nie lepiej występować pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ubaw. Na sąsiednim forum w identycznym wątku o Misji do komety Tempel, jeden człowiek opowiada jak słyszał na POLSACIE wypowiedź "niejakiego" pana Fangora. Biedaczysko chyba nie wie że to jego rozmówca z forum, występujący pod nickiem HERMES.  :szczerbaty: Sorry panie Romku za "zdemaskowanie". Czasem myślę sobie czy nie lepiej występować pod własnym imieniem i nazwiskiem.

 

Ten człowiek :D , to biedaczysko :D , to stały członek także tego forum. :Salut:

 

Dlatego ja, aby nie było nieporozumień występuję stale "pod swoimi danymi" :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem to czego szukałem ! Dla tych co nie mogą samodzielnie obserwować komety, zwłaszcza podczas uderzenia, jest to cudeńko :)

 

 

CSU Remote Telescope

 

 

- Launch Deep Impact Camera

- Deep Impact Camera Archive

- Video Archive

 

 

Zdjęcia robione są teleskopem 12" Meade LX200 z Australii (Bathurst, 200 km na zachód od Sydney)

Czas tam obowiązujący to AEST, aby zamienić go na nasz trzeba odjąć 8 godzin. Zdjęcia aktualizowane są co 60 sekund, animacje są w formacie WMV

Symbol AM = przed południem (godz 0-12) symbol PM = po południu (godz 12-24)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Limaxie rewelacja :helo:

hmm, jeszcze trochę, to może rzeczywiście po co sobie teleskop kupować, jak można mieć taki zdalny i jeszcze z zupełnie niezłej półki :D

ciekawe może nam kiedyś dadzą popatrzeć hubblem ?:D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zobaczyłem na NASA TV przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Kometa jest podłużna ma sporo kraterów, widać też było jeden bardzo duży.

Pokazywane były zdjęcia ze zbliżającego się Impaktora, bliżej .... bliżej ..... aż w końcu uderzenie, zdjęcia były już tylko przekazywane z sondy. Było widać błysk i jasną smugę od uderzenia. Niesamowite !

 

Uderzenie troszkę się opóźniło (ok 7:57) Oglądać można było oczywiście na NASA TV ale też i w TV na EuroNews

 

 

http://www.nasa.gov/mission_pages/deepimpact/main/index.html

http://deepimpact.umd.edu/gallery/images.html

NASA TV

 

Teraz czekamy na publikację w internecie. Za chwilę zacznie się obserwacja z tego teleskopu o którym napisałem wyżej, jęśli pogoda na to pozwoli. Narazie jest tam cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.