Skocz do zawartości

Dylemat!!!


gała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Jestem bardzo bardzo poczatkujacym astroamatorem,dlatego stad moje pytanie:

jaka lornetke kupic czy delta optic taiga 10x50wa czy od razu kronos 20x60??

Dodam ze jest to moja pierwsza lornetka i chce jej uzywac nie tylko do obserwacji nieba.

Wielkie dzieki za odpowiedz ....

ps.przeczytalem juz chyba wszystkie posty o podobnej tematyce ale dalej nie jestem pewien co kupic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej chyba na początek, jakbyś jakimś cudem trafił jeszcze na "lidlowego meade'a" 10x50, za 88zł, o której zaletach i wadach poczytasz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7984

a chyba jest szansa na jej remake na polskim rynku, bo: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8625

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecam leciutką lornetkę o dużym polu widzenia . 7x50 , 7x35, 10x35 Zeissa B) lub ostatecznie 20x60 . Ja mam oprócz tego 16x70 ale w bardzo lekkiej obudowie . 20x60 np: rosyjski Kronos wymaga krzepy w rękach lub statywu . 25x100 to już wyłącznie solidny statyw (najlepiej przerobiony geodezyjny) .

 

Meade z Lidla kupujcie tylko po dobrym sprawdzeniu . Miałem na ostatnim zlocie takiego Lidla w ręku i za cholerę nie dał się zogniskować , właściwie kubeł lub do naprawy.Nikt w markecie nie ma pojęcia jak naprawić lornetkę więc trzeba by wysłać ją do fachowca ale to już koszt ok 200 zł . Dobre są lornetki rosyjskie ale nowe , na targu sprzedawcy o nie nie dbają i często obniżają ceny żeby wypchnąć złom który im spadł wiele razy .

 

Polecam zakup lornetki u polskich dealerów którzy naprawdę gwarantują jakość wyrobu i dobrze zapakowaną przesyłkę . Zobaczcie oferty Delta Optics ,Foto Clasicc czy Astrokraka . Zawsze po drugiej stronie słuchawki ktoś odpowie, doradzi czy przyjmie reklamacje więc czasem drożej jest lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał zdecydowanie na 10x50. 35-tki i 40-tki sa po prostu za małe. Z kolei 7X50 ma troche jak na mój gust za dużą źrenice wyjściową. Polem widzenia rekompensuje to w niewielkim stopniu lub wcale, gdyz bez trudu mozna dostać nawet przeciętnej jakosci 10x50 z polem rzędu 6.5-7.0* przy obserwacji z reki 7x da nieco stabilniejszy obraz niz 10x, ale to już naprawde małe powiekszenia i będa problemy z rozpoznaniem niektórych obiektów o małych rozmiarach kątowych, np. gromad kulistych -poczatkujący nie zawsze odróżni je od gwiazd. W sumie, 10x50 jest wg. mnie bardziej uniwersalna, a rozmiary i waga te same. Trzeba wybrać model o możliwie dobrej optyce [to juz kwestia ograniczeń budżetowych] i dużym polu widzenia. To potem procentuje podczas obserwacji. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym się przychylał ku 10x50mm, aczkolwiek z miasta może być to nieco za mała apertura. Z centrum Wrocławia wolę obserwować lornetką 20x60mm. Ale bez statywu to już nie jest proste.

 

Jakoś do tego meada z lidla nie mam przekonania.

 

Mam też lornetkę 7x50 zeissa ale wadą jest jednak małe powiększenie. Wbrew pozorom jest róźnica między 10x50 a 7x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Jestem bardzo bardzo poczatkujacym astroamatorem,dlatego stad moje pytanie:

jaka lornetke kupic czy delta optic taiga 10x50wa czy od razu kronos 20x60??

Dodam ze jest to moja pierwsza lornetka i chce jej uzywac nie tylko do obserwacji nieba.

Wielkie dzieki za odpowiedz ....

ps.przeczytalem juz chyba wszystkie posty o podobnej tematyce ale dalej nie jestem pewien co kupic..

 

Witaj Gała!

 

Wybierz 10x50.

 

Argumenty za:

1. można obserwować z ręki - nie wymaga statywu (chociaż statyw znacznie polepsza komfort obserwacji)

2. 10x50 ma ok. 50% mniejszy ciężar niż BPC20x60 - zatem jest bardziej "mobilna"

3. jak dojdziesz do wniosku, że Twoja miłość do astronomii jest przelotna, a na dodatek towarzystwo na forum beznadziejne, to stracisz mniej kasy :szczerbaty:

 

Jeśli myślisz o BPC20x60, a nie chcesz na razie kupować teleskopu to pomyśl o dołożeniu kasy i zakupie zamiast BPC20x60 małej lunetki z aperturą około 70 mm (koniecznie z wymiennymi okularami 1,25") - np. ZRT lub Skylux-a.

 

Cyraneczka nie ptak, dziewczyna nie ludzie, lunetka nie lornetka. :blink:

 

Lunetką taką osiągniesz dobrej jakości powiększenia przynajmniej rzędu 60-70x, a to nie to samo, co 20x w lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.