Skocz do zawartości

Użyteczność "komunijnego" refraktora w DIY.


Jan Bielicki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Znajoma rodzina ma do oddania refraktor, który stoi i od dawna się kurzy. Wiedzą, że jestem miłośnikiem astronomii i mają świadomość, że oddają coś skromniejszego od mojego sprzętu (Newton 150/1200, achromat 102/500). Na pewno gdyby chcieli rozkręcić się z rodzinnymi obserwacjami Księżyca i planet, to poprosiliby mnie wcześniej o wsparcie. Skoro chcą oddać sprzęt, to znaczy, że w innym razie by go wyrzucili.
Podarunek najpewniej przyjmę, ale zastanawiam się, do czego taka "komunijna" luneta (nie oglądałem tego z bliska, ale stoi na wiotkim montażu azymutalnym, optyka pewnie coś w rodzaju 60/700) może się przydać.
Nasuwają mi się zastosowania:
- dawca plastikowych soczewek;
- dawca statywu z nogami grubości długopisów - pod projekty z Arduino, niekoniecznie astronomiczne;
- dość potężny szukacz;
- darmowy pierwszy guider;
- jakiś dziwny projekt w połączeniu z kamerką internetową;
- bardzo zapasowy teleskop, w którym będę pomstował na dygotliwość montażu, wyciąg na śrubkę i tęczę na krawędzi tarczy Księżyca.

Czy sam sobie odpowiedziałem na pytania, co z nim zrobić? A może są jakieś zastosowania takiej low-endowej optyki dla średnio zaawansowanych druciarzy?
Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jan Bielicki napisał:

optyka pewnie coś w rodzaju 60/700) może się przydać.
Nasuwają mi się zastosowania:

- dość potężny szukacz;

 

Szukacz to nie bardzo - potężny szukacz powinien mieć spory zasięg przy potężnym polu widzenia,

Tutaj pole na niebie będzie malutkie z uwagi na wyciąg 1.25 cala.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

A co te dzieci takiego zawiniły?

Też się zastanawiam, ale być może przekazanie taniego teleskopu dla innych będzie dobrym wyborem, zwłaszcza, jeśli uda się go minimalnie wyregulować. Mam na oku nie dom dziecka akurat, ale harcerzy.

Godzinę temu, stratoglider napisał:

 

Szukacz to nie bardzo - potężny szukacz powinien mieć spory zasięg przy potężnym polu widzenia,

Tutaj pole na niebie będzie malutkie z uwagi na wyciąg 1.25 cala.

Potężny z pewnością swoimi zewnętrznymi gabarytami, a nie poprzez własności optyczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jan Bielicki napisał:

nie oglądałem tego z bliska

Najlepiej najpierw dokładnie obejrzeć sprzęt, popatrzeć przez niego i wtedy się zastanowić nad możliwymi zastosowaniami. Może się okazać, że soczewki jednak nie są plastikowe :)

 

4 godziny temu, Jan Bielicki napisał:

- bardzo zapasowy teleskop, w którym będę pomstował na dygotliwość montażu, wyciąg na śrubkę i tęczę na krawędzi tarczy Księżyca.

Mechanicznie będzie słabo, ale jeśli to coś rodzaju 60/700, to AC może nie będzie aż taka duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.