Skocz do zawartości
  • 0

CEM26 i sterowanie komputerem do wizuala


opcio

Pytanie

Cześć,

mam tubę ED102 powieszoną na CEM26, mam też kamerę ASI ZWO 120 mini i lunetkę do gudingu.

Chciałbym połączyć je z laptopem i wykorzystać np. Stellarium do prowadzenia i namierzania obiektów. Chodzi o obserwacje wizualne.

Szukałem, ale nie znalazłem bazowego tutoriala jak to ogarnąć.

Punkt startu:

1. mam na laptopie ASCOM Platform

2. iOptron Commander

3. PHD2

4. N.I.N.A.

5. Stellarium

6. Montaż połączony z laptopem, komputer widzi montaż / kamera połączona z laptopem / w PHD2 kamera jest widoczna

7. Rozstawiam sprzęt, lunetka biegunowa ustawiona na polarną. Standardowo powinienem zrobić "One Star Alignment" lub "Two..." i korzystać z GoTo za pomocą pilota, ale pytanie czy mogę to zrobić inaczej, zaprzęgając kamerę i software laptopa?

 

Czy ktoś hasłowo pomoże co dalej? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No dobrze, sam sobie odpowiem :)

Znalazłem ciekawy wątek na Astromaniaku: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=27682&p=280432&hilit=guiding+wizuala#p280432

I odpowiedź w skrócie jest taka: pomysł bez sensu, ponieważ guiding z kamery będzie zakłócany przy każdym dotknięciu teleskopu podczas obserwacji wizualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po co guiding do obserwacji wizualnych? Myślałem, że chcesz po prostu celować w obiekt za pomocą laptopa bez potrzeby alignacji. 
Do tego trzeba by wykorzystać plate solving. 
Inna sprawa, że ekran laptopa i obserwacje wizualne raczej kiepsko ze sobą współgrają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A pomijając guiding. 

Jak wykorzystać laptopa do sterowania napędem?

Rozstawić sprzęt, ustawić na polarną, zrobić alignment,  podłączyć kable, odpalić software. 

Soft dostanie informacje o położeniu teleskopu od montażu? Namierzanie obiektów w GoTo będzie działać podobnie jak ich wybór z pilota?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, opcio napisał:

A pomijając guiding. 

Jak wykorzystać laptopa do sterowania napędem?

Rozstawić sprzęt, ustawić na polarną, zrobić alignment,  podłączyć kable, odpalić software. 

Soft dostanie informacje o położeniu teleskopu od montażu? Namierzanie obiektów w GoTo będzie działać podobnie jak ich wybór z pilota?

 

 

Po pierwsze musisz bardzo precyzyjnie zgrać pola widzenia teleskopu i lunetki.

Po drugie poczytaj o plate solve, bo to jest droga do trafiania w obiekty. 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.