Skocz do zawartości

[SZUKAM] Przenośny sprzęt do astrofotografii, który wsadzę do samolotu


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nadchodzi chwila przerwy od spektakularnych zjawisk astronomicznych, więc pomyślałem sobie, że będzie to dobra okazja do reorganizacji zestawu astrofotograficznego. Do tej pory używałem HEQ5 Pro na kolumnie, ED80, guidingu oraz innych bajerów, które łącznie tworzyły konstrukcję o wysokości 2 metrów i masie ponad 30 kg. Zamierzam się przeprowadzić do niewielkiej kawalerki i nie wyobrażam sobie mieć takiego monstrum w jednopokojowym mieszkaniu. Ponadto w przyszłości zamierzam wybrać się na całkowite zaćmienie Słońca samolotem, więc zależałoby mi na czymś poręcznym, małym i niewiele ważącym. Spodziewam się, że za mój obecny zestaw otrzymam około 8 000 zł, więc w tym samym budżecie poszukiwałbym:

1. Aparatu fotograficznego z szybką migawką (do całkowitego zaćmienia Słońca), ale też aby sprawdzał się w zwykłym astrofoto (poddam go modyfikacji).
2. Montażu z wbudowanym zasilaniem.
3. Statywu, który to wszystko utrzyma.
4. Obiektywu lub obiektywów o ogniskowej od 100 do 300 milimetrów (mogą być stałki).
5. Innych niezbędnych gadżetów, o których pewnie się od was zaraz dowiem.

Nie ma problemu, jeśli budżet zostanie lekko przekroczony. Myślę, że będę w stanie dołożyć do zestawu 1-2 tys. zł z własnej kieszeni. Chciałbym tylko mieć coś, czym będę mógł uprawiać astrofotografię w trochę szerszych kadrach, ujmując przy tym np. IFNy lub inne ciekawostki, które kryją się w kosmosie. 

PS. Proponujcie tylko i wyłącznie nowe urządzenia, które można kupić w Polsce.

Edytowane przez slvmtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • slvmtz zmienił(a) tytuł na [SZUKAM] Przenośny sprzęt do astrofotografii, który wsadzę do samolotu

Ja wsadzałem CEM26P odpowiednio zabezpieczony rolką folii bąbelkowej do samolotu, duży bagaż rejestrowany. Teleskop TS 76EDPH do bagażu podręcznego (tego do 10kg - mała walizka). Reszta - kamera, koło itd. - do małego podręcznego, plecak. Tyle z moich doświadczeń :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na całkowite zaćmienia (Turcja 2006, Chiny 2009, Australia 2012) brałem "zwykły" karbonowy statyw foto, zwykłą, wtedy nieprzerobioną lustrzankę i obiektyw lustrzany na M42, kiedyś 500/5.6 Rubinar, obecnie MTO 1000 + filtry. 300 mm na zaćmienie to jednak trochę mała ogniskowa a zabieranie obiektywu 600tki mija się z celem zarówno wagowym i cenowym.

W sumie jeśli miałbym polecić dobry obiektyw z Af to Canon 400/5.6 + tele 1.4 byłoby optymalne i lekkie.

Co do montażu specjalnie na wyjazdy kupiłem kiedyś astrotracka, teraz zapewne brałbym jakiegoś mobilnego SW star adventurera.

Czasami migawki się nie zajmuj, nie ma to znaczenia, wystarczy 1/2000 do większości zastosowań.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.