Skocz do zawartości
  • 0

Guiding do SCT 9,25 ale...


marro

Pytanie

Witajcie 

Budowałem sobie zestaw do astrofoto i miało być SCT z reduktorem ogniskowej więc guiding był zaplanowany tak: OAG plus ASI 178. 

W tak zwanym międzyczasie "wpadł" mi w ręce Hyperstar i zrobiłem z tego SCT 9,25 z Hyperstarem i doczepiona do tego kamerką ASI 2600. Do guidingu mam ASI 178 MM i zastanawiam się jaką lunetkę do tego kupić. Czy to w ogóle ma znaczenie czy wziąć pierwszą lepszą z jakiegoś sklepu i nie ma co rozkminiać czy jednak biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z dość długą ogniskową trzeba się do guidingu przyłożyć?

Na tą chwilę fotografuję wyłącznie lustrzanką na fastronach i IOptronach więc zastrzegam, że pytanie może zawierać "pewną dozę" niewiedzy ale cóż... pilnie będę się uczył. 

Będę wdzięczny za rzeczowe wskazówki. 

 

zestawSCT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zamiast szukacz możesz założyć np. Guider zwo 30/120mm z Asi 178. Wystarczy. Raczej na tube nie bralbym nic cieżkiego.

Inne rozwiązanie (lepsze) to przymocować Guider  od spodu na szynie Vixen/Losmandy.

 

Hyperstar V3 czy V4 ?

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, TUR napisał:

Zamiast szukacz możesz założyć np. Guider zwo 30/120mm z Asi 178. Wystarczy. Raczej na tube nie bralbym nic cieżkiego.

Podepnę się pod temat bo mam podobną ogniskową telepa (600mm/480mm) i podobny dylemat.

Mam wątpliwości, czy przy rozdzielczości telepa z kamerą 1.60"/pix i 1.30"/pix, guiderek 30F4 o rozdzielczości 4.98" będzie guidował poprawnie ? Dotychczas używałem guidera 3.30"/pix i było OK.

Chciałbym go zmienić na 30/120mm z ASI290, co wychodzi j.w.

Z góry dziękuję za odp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja już wcześniej kupiłem 30F4 z myślą o mini setupie 200mm, tylko staram się upewnić, że poprzednia lunetka 50/182 nie będzie mi już potrzebna do większego refraktora 90/600.

Spotkałem się ze starszymi postami, że rozdzielczość lunetki i jej kamery nie powinna w teorii być mniejsza niż 1/2 rozdzielczości setupu głównego dlatego chciałem zasięgnąć opinii jakie są realne doświadczenia Kolegów. Z chęcią pozbędę się teraz jednej z posiadanych lunetek. Dziękuję za odpowiedź :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.