Skocz do zawartości

Olimpiada astronomiczna


Elunia

Rekomendowane odpowiedzi

Dla wszystkich zainteresowanych podaję stronę planetarium śląskiego z pierwszą serią zadań.

Ja, niestety nie posiadam pociągu do fizyki, a olimpiada astronomiczna różni się tym od fizycznej, że wszystko dzieje się poza Ziemią <_< . Ale sobie poczytam, chyba się nie rozchoruję :unsure: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banalne zadania!! Trochę szkoda że nie poszedłem do technikum, bo mógłbym w tym roku jeszcze raz wystartować. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszlo..

To sa zadanka na 2-3 godzinki czasu :D (o ile wpadnie się zaraz na pomysł rozwiązania).

 

M.K.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu z poprzednimi latami - te zadania mozna zrobic praktycznie bez namyslu.... Oby zadania drugiej serii (ktora moze sie w koncu stac egzaminem wstepnym na studia) byly rowniez prostsze... Jedno jest pewne - te wakacje spedze na porzadnym przygotowaniu sie do dalszych czesci olimpiady :)

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu z poprzednimi latami - te zadania mozna zrobic praktycznie bez namyslu.... Oby zadania drugiej serii (ktora moze sie w koncu stac egzaminem wstepnym na studia) byly rowniez prostsze... Jedno jest pewne - te wakacje spedze na porzadnym przygotowaniu sie do dalszych czesci olimpiady :)

 

Nie sądzę żeby się to zmieniło :blink:

Olimpiada jest tak pogrupowana:

I Etap: I Seria i II Seria

II Etap: półfinał - okręgówka (nie zwalnia on ani z matury z fizyki ani nie jest przepustklą na studia)

III Etap: zawody finałowe-centralne: sam udział nie wystarcza! trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów by zostać laureatem lub finalistą (tytuły te zwalniają cię z postępowania kwalifikacyjnego na studia, nie zwalniają cię jednak z matury! jak to ustaliła CKE)

 

Rozwiąż porządnie obie serie i zadanko obserwacyjne. Potem przygotuj się matematycznie i ucz się wszystkiego.. Dobra znajomośc matmy jest wskazana.

 

M.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

No to powróćmy do tego zapomnianego tematu.:)

Zakwalifikowani do drugiej serii już tydzień widnieją na stronie OA. A wśród nich i moje nazwisko. B)

 

A wam jak poszło? Mam tu na myśli oczywiście Radka i Damiana, bo chyba tylko oni pisali, że biorą udział. Ja sam się nawet nie przyznałem, bo o tym, że jest coś takiego jak OA przypomniałem sobie dość późno, bo na przełomie września i października. (Dobrze, że nie tak jak w tamtym roku; zadania znalazłem dwa dni przed terminem.W sumie też mogłem spróbować, bo wszystkie się praktycznie od ręki rozwiązywało, ale... dałem spokój. Dobrze, że teraz tego nie przegapiłem. :rolleyes: )

 

Jak się dostaliście, to powiedzcie, z którego okręgu jesteście. Jak ktosik jedzie do Katowic, to się spotkamy 16 stycznia. :rolleyes:

 

Aha i jeszcze jedno. Czy doszły już do was te powiadomienia, które mieli wysyłać z Chorzowa? Bo ja już się zaczynam martwić, czy nie zasypało tego pociągu (lub innego środka transportu) z listami gdzieś na podkarpaciu. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banalne zadania!! Trochę szkoda że nie poszedłem do technikum, bo mógłbym w tym roku jeszcze raz wystartować. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszlo..

To sa zadanka na 2-3 godzinki czasu :D (o ile wpadnie się zaraz na pomysł rozwiązania).

 

M.K.

 

zgadza sie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się dostaliście, to powiedzcie, z którego okręgu jesteście. Jak ktosik jedzie do Katowic, to się spotkamy 16 stycznia.

 

no to do zobaczenia 16-go w katowicach

 

kurcze nie wime kiedy sie zdąże do tego przygotować <_<

znowu się pewnie okaże że 2 etap będzie moim ostatnim :huh:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja też bym chciał cos osiągnąć w swym marnym życiu :szczerbaty:

A wygranie takiej olimpiady jest "fajną" sprawą :D

Ale jakoś nigdzie nie moge znaleść wymagań!

Wiej tylko że one są takie same jak wymagania programowych z fizyki na ocene celującą ale ich też nie mogłem znalść w internecie :/

I czy moglibyście mi polecic jakąś fachową literature żeby się porządnie wyuczyć na olimpiade?

Przeczytałem podręcznik do fizyki (1-3 kl. liceum) już dawno :szczerbaty:

A jest jakiś zbiór zadań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proponują sami organizatorzy:

 

1. H. Chrupała, M.T. Szczepański 25 lat olimpiad astronomicznych; - naprawdę gone polecenia, daje poglad czego można się spodziewać.

2. Zadania olimpiad astronomicznych XXVI - XXXV (w dwóch częściach);

3. H. Chrupała, J. Kreiner, M.T. Szczepański Zadania z astronomii z rozwiązaniami; - to na sam początek.

4. J. Kreiner Astronomia z astrofizyką;

5. D.H. Levy NIEBO - Poradnik użytkownika;

6. J. Mietelski Astronomia w geografii;

7. E. Rybka Astronomia ogólna; - najlepsze polskie kompendium wiedzy astronomicznej, w prawdzie podręcznik akademicki ale jeśli zrozumiesz w nim wszystko do jesteś w finale ;)

8. Słownik szkolny - Astronomia - praca zbiorowa;

9. Encyklopedia szkolna -fizyka z astronomią - praca zbiorowa;

10. atlas nieba; obrotowa mapa nieba;

11. czasopisma: Delta, Fizyka w Szkole, Świat Nauki, Urania - Postępy Astronomii, Wiedza i Życie.

 

ja niestety już nie mogę startować 2 razy dostałem się do II etapu i na tym koniec ale zawsze dużo się przy okazji nauczyłem i o to chyba chodzi.

 

życze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby prubować :D a może sie udać :banan: a jak się nie uda to przecież nic nie straciłeś, a nawet zyskałeś... nietylko doświadczenie, umiejętności, ale też poznałeś swoje możliwości...

Tak podeszłem do olimpiady z fizyki i ku zaskoczeniu moich rodziców, nauczycieli, kolegów, którzy byli przekonani że jestem po prostu nic nie umiem myśleć, byłem w finale :szczerbaty: . Ja po prostu często nie umiem wyrazić swoich myśli...

Dzięki za spis książek :helo: teraz mam co czytać w wakacje ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze polecam:

* Tablice Fizyczno - Astronomiczne, Wydawnictwo Adamantan, (moje wydanie: W-wa 2002) //warto je nabyc, bo mnie teraz sie na studiach politechnicznych nawet przydają :)

* P.G.Kulikowski - Poradnik miłośnika astronomii

 

 

Co do zadań obserwacyjnych, to nie trzeba aż tak sie starać za bardzo :) Znałam przypadki wysłania wyników "obserwacji plam Słońca" sporządzone na kolanie w autobusie, bez najmnijszych podstaw obserwacji.

Aha, w każdym etapie punkty są liczone od początku.

Próbujcie, próbujcie. Naprawde jest bardzo fajna sprawa:) Sporo się człowiek uczy, a w dodatku jest to olimpiada bardzo kameralna, sympatyczna i jest okazją do spotaknia znajomych z obozów, zlotów astronomicznych :)

Powodzenia

 

P.S. jeszcze troche przeydatnych materiałów (wykłady, listy zadań) mozna znaleźć na stronach wydziałów/instytutów astronomii uniwersytetów, np. tu (Uniwersytet Wrocławski):

http://www.astro.uni.wroc.pl/studia/listy.html

Podstawy Astronomii

Edytowane przez spaiza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Banalne zadania!! Trochę szkoda że nie poszedłem do technikum, bo mógłbym w tym roku jeszcze raz wystartować. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszlo..

To sa zadanka na 2-3 godzinki czasu :D (o ile wpadnie się zaraz na pomysł rozwiązania).

 

M.K.

 

no cóż... dla mnie trudne :Boink:

jak widać nie wszyscy są obeznani w tych tematach tak jak wiekszość z Was :)

 

pozdrawiam

cosmica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.