Skocz do zawartości

Dziennik obserwacyjny Astro_Mila


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Zakładam własny wątek z mojego pierwszego dziennika obserwacyjnego (nie wiem, jak to inaczej nazwać) - w sieci. Na bieżąco będę tutaj opisywać obiekty jakie zaobserwowałam, przez jaki instrument itd. Wątek ma głównie na celu zobaczyć własny progres z czasem, no i może pozostali wyciągną z tego jakieś wnioski :) Także zachęcam do przeczytania - poniżej lista obiektów DS i planet jakie zaobserwowałam w trakcie mojej 2 letniej pasji ;) 

Wszystkie obiekty poniżej zostały zaobserwowane przez mój refraktor 300/70 i okulary 20&25 mm, czasami przez 10mm ;) 

DS: 

Mel 111, Mel88, Mel186, Mel20, Mel25, Mel22 i inne, które mają oznaczenie w pozostałych katalogach - https://in-the-sky.org/data/catalogue.php?cat=Melotte&const=1&obj1Type=0&sort=0&view=0

 

Obecnie jedynie IC 4665, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Wężownika, w pobliżu gwiazdy Celebrai, ale jest dużo obiektów z tego katalogu, zapisany w innych opisach - https://pl.wikipedia.org/wiki/IC_4665

 

Tak jak wyżej, obecnie 1 obiekt NGC 6633 gromada otwarta w pobliżu w.w gromady 

 

M45, M44, M34, M42 - tutaj faktycznie mało, lecz wkrótce się poprawię ?

 

Planety:

  • Merkury - zaobserwowany paro krotnie, po zachodach Słońca 
  • Wenus - oczywiście! Nawet kiedyś zrobiłam (BARDZO NIEUDANE) zdjęcie jej fazy
  • Mars - ostatnio się spełniło, bez detali, lecz przyznam że fajna ta czerwona kulka :) 
  • Jowisz - baaardzo dużo razy, zwłaszcza w tym sezonie + 4 księżyce 
  • Saturn - w tym roku zauważony pierścień ;) 
  • Uran - Nawet sfotografowany 

W liście brakuje Neptuna, którego być może gdzieś zaobserwowałam, lecz nie pamiętam. Za niedługo poprawię ;) Nie ma też Plutona (jeśli uznajecie) bo nie jest osiągalny przez mój teleskop. Dzięki za radę @as1;)

 

Asteryzmy (trochę tego będzie)

  • Koźlęta 
  • Fałszywe Koźlęta 
  • Kwadrat Pegaza
  • Pas Oriona
  • Samolot 
  • Wózek
  • Kij hokejowy
  • Trójkąt Letni
  • Trójkąt Zimowy
  • Warkocz Alkoine
  • Pies Davisa 
  • Potrójna Podwójna 
  • Wielki Wóz 
  • Wieszak 

Tak prezentują się asteryzmy. Oglądam je zazwyczaj gołym okiem/małą lornetką (6x powiększenie) ^_^

 

To takie podsumowanie ode mnie (wkrótce wrzucę jakieś fotki) 

Czystego nieba, 

Milena :) 

IMG_20221022_082348.jpg.46b5b9359a0b6e72ec67e689d2fddf45.jpg

IMG_20221030_171442.thumb.jpg.8e813c7614e6d9a1e4cb470b944115be.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

(i Plutona - jak uznajecie :Loveit:),

Wizualnie Pluton jest po za zasięgiem Twojego teleskopu. Jasność to 13,7 mag ( podczas opozycji ) przez dłuższy czas około 15 mag. Jak kupisz sobie 12 calowego Newtona to jak najbardziej - można próbować . Orbita Plutona wygląda w ten sposób że kiedy Pluton zbliżasz się maksymalnie  Słońca jest nawet bliżej naszej gwiazdy niż Neptun.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.