Skocz do zawartości

Dżdżownice, Baby i Chichotki - czyli trochę o katalogu Melotte :)


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał:

Ciekawa inicjatywa aczkolwiek pewnie nie jest to nowość dla forumowiczów :) Katalog Melotte jest dość popularny.

Przeoczyłaś coś, co aktualnie jest dobrze  widoczne: Melotte 15

Zdjęcie użytkownika @gryf188

2020618786_melotte15.thumb.jpg.855770d13566713b6768507d19bb122a.jpg

Dziękuje, faktycznie, zapomniałam chociaż miałam na liście :) Dzięki za czujność! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Obiektów z katalogu Mel, jest znacznie więcej do obserwacji na jesienno-zimowym niebie i nie tylko Mel 15 została przeoczona. Na  przykład w Stellarium masz do dyspozycji ok. 30 różnych katalogów dla DSO, a to nie są wszystkie! Milena włącz sobie w Stellarium (F4->DSO->select none-> i zaznacz tylko Mel), a zobaczysz w wizualizacji tylko same obiekty z katalogu Mel (w opisie, po zaznaczeniu obiektu będziesz miała podane również w jakich jeszcze katalogach dany obiekt występuje).

     No i wybacz, ale pisanie w stylu:

 

Cytat

Mam nadzieję, że zachęciłąm Was do spojrzenia w niebo! :astronom: A wy, znacie jaszcze jakieś gromady z tego katalogu? Macie jakieś doświadczenia?

 

...do np. takich dziadków jak ja, "stojących nad grobem" ;) (a mniemam, że takich tu sporo :) , choć może nie wszyscy już nad tym przysłowiowym grobem stoją :D ), którzy od "prehistorycznych" czasów łamią sobie karki, spozierając na nocne niebo (niektórzy zawodowo), wypadło trochę, że tak powiem po młodzieżowemu: cienko, nie uważasz? :icon_rolleyes: :D Rozumiem Twoją pasję i chęć dzielenia się poznanymi nowinkami (za to zawsze ode mnie "rączka"), ale chyba warto byłoby troooszkę powściągnąć temperament, żeby się nie wypalić i zostawić sobie w tym hobby nieco sił i ochoty na potem.

     Tak jak zauważył @Gość na chwilę, rozpoczęty przez Ciebie wątek, to nie nowina dla forumowiczów, bo każdy może sobie to sprawdzić, chociażby w Stellarium (jw.).

     Nooo i broń Boże, w żaden sposób, nie chcę gasić Twojego zapału i pasji do hobby, ale zachęcam żebyś skoncentrowała się szczególnie na:

 

- własnych materiałach (rysunek/foto/video itp. itd. co tylko potrafisz i jeszcze opanujesz) z utrwalania różnych obiektów nieba,

- własnych opisach i wnioskach z nich wynikających.

 

     Nikt nie oczekuje, że codziennie musisz coś tu wklepać. Powściągliwość, to cenny dar, szczególnie w astro hobby, gdzie złośliwa pogoda daje ostro w kość, szczególnie ostatnimi czasy. Dobrze zaczęłaś, ale spokojnie pisać możesz rzadziej, byle z głową, nikt się o to nie obrazi ;) . Dobrze, że podajesz źródła do wykorzystanych w swoich postach materiałów obcych, tak trzymać. Niestety, są na forum użytkownicy (po studiach również), którzy tego nie robią!

 

No i bez urazy, uszy do góry! ;):)

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za komentarz! :) Faktycznie przemyślę to, i bardziej skupię się na moich obserwacjach/wnioskach ;) Już w kolejce czeka mój opis nieba, z jednych z poprzednich sesji ;) Ostatnio zakupiłam też pierwszy porządny statyw, i na pewno pojawi się jeszcze więcej moich prac, w różnych wątkach! ;) 

3 minuty temu, suchyy napisał:

Obiektów z katalogu Mel, jest znacznie więcej do obserwacji na jesienno-zimowym niebie i nie tylko Mel 15 została przeoczona. Na  przykład w Stellarium masz do dyspozycji ok. 30 różnych katalogów dla DSO, a to nie są wszystkie! Milena włącz sobie w Stellarium (F4->DSO->select none-> i zaznacz tylko Mel), a zobaczysz w wizualizacji tylko same obiekty z katalogu Mel (w opisie, po zaznaczeniu obiektu będziesz miała podane również w jakich jeszcze katalogach dany obiekt występuje).

Dziękuje bardzo, zaraz wypróbuję :) Ale ty masz dużo ciekawych rzeczy w Stellarium, o których nie wiedziałam... Chyba trzeba więcej podłubać :D 

7 minut temu, suchyy napisał:

Nooo i broń Boże, w żaden sposób, nie chcę gasić Twojego zapału i pasji do hobby

absolutnie mnie nie zniechęciłeś, wręcz zmotywowałeś do dalszego działania :) 

 

Miłego, 

Milena :) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, suchyy napisał:

No i wybacz, ale pisanie w stylu:

...do np. takich dziadków jak ja, "stojących nad grobem" ;) (a mniemam, że takich tu sporo :) , choć może nie wszyscy już nad tym przysłowiowym grobem stoją :D ), którzy od "prehistorycznych" czasów łamią sobie karki, spozierając na nocne niebo (niektórzy zawodowo), wypadło trochę, że tak powiem po młodzieżowemu: cienko, nie uważasz? :icon_rolleyes: :D Rozumiem Twoją pasję i chęć dzielenia się poznanymi nowinkami (za to zawsze ode mnie "rączka"), ale chyba warto byłoby troooszkę powściągnąć temperament, żeby się nie wypalić i zostawić sobie w tym hobby nieco sił i ochoty na potem.

     Tak jak zauważył @Gość na chwilę, rozpoczęty przez Ciebie wątek, to nie nowina dla forumowiczów, bo każdy może sobie to sprawdzić, chociażby w Stellarium (jw.).

 

Po prostu wyjątkowo starałem się być delikatny :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.