Skocz do zawartości

Kometa Machholz nowa fotka .


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie testowałem nowy refraktor i kometę którą już żegnamy uznałem za dobry obiekt do tych celów . Okazało się że pomimo księżyca i białej nocy z tak słabej już komety (według SOK 11,2 mag) udało się nawet wycisnąć warkocz . Astrograf Pentax 100 SDUF ma F-4 więc jest bardzo jasny , za jasny na taką noc i pojedyncze klatki miały całkowicie niemal zaświecony środek . Po obróbce jednak coś widać B)

 

kommega1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że ktoś z Polski to zrobi, nawet miałem do tego nawoływać, hehe. Pieknie !

 

O samym warkoczu (dlaczego znów się ujawnił) pisałem tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...g95480#msg95480

 

Panowie do dzieła ! Kometa znów ma ładny warkocz, widać to na zdjęciach już od prawie miesiąca, a 25 czerwca warkocz będzie najlepiej widoczny.

 

Piotrze, te zdjęcie jest z tej nocy, czyli z 23/24 czerwca ? Napisz datę i godzinę jeśli pamiętasz.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa i jeszcze jedno. Nie pozwól przejść tej fotcce nie zauważoną. Ślij ją w w świat.

 

comet-images@yahoogroups.com (groups.yahoo.com/group/Comet-Images)

comet@aerith.net (aerith.net)

comet@radar-sci.jpl.nasa.gov (encke.jpl.nasa.gov)

 

No i na swojej stronie chętnie bym ją umieścił, jeśli się zgodzisz.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie, jak zawsze na stronach IAU/MPC

 

http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides...s/2004Q2_1.html

 

Mapki są np. tu

http://www.shopplaza.nl/astro/comets/comets.htm tyle, że dla Machholza kończy się 26 czerwca 2005.

 

 

 

 

Dla zobrazowania tego co wcześniej pisałem o przecięciu płaszczyzny orbity komety, przez Ziemię zamieszczam 3 grafiki (stan na dzień dzisiejszy) :D

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy post bo to ważne.

 

Piotrze, potrafisz wskazać kierunek ku Słońcu (nie sugeruj się kierunkiem warkocza tylko gwiazdami) ? Czy ktoś mógłby taki kierunek zaznaczyć na Piotra zdjęciu ?

 

 

Chyba sam znalazlem :unsure:

 

Czy ta jasna gwiazda, w którą strzela warkocz to TYC 2534 304 1 +5.19 mag ?

 

W takim razie pozostaje mi wrzucić tu grafikę ze Starry Night

 

komgwiazda7xq.png

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie jest z ostatniej nocy . Pierwsza klatka 23,30 a ostatnia ok 1 po północy . Czasy to 15x130 sek dla L i 3x10x130 sek dla RGB . Łącznie ok 1,5 godz .

 

Jasna gwiazdka to zgodnie jak pisał Limax 14 Canum Venaticorum czyli TYC 2534 304 1. Jasność gwiazdki ok 5,18 mag .

 

Starry Night pokazuje kierunek warkocza dokładnie odwrotny niż na zdjęciu ale nie wiem czy można bazować na animacji programu .

 

Kometa jest dość łatwa do odnalezienia , od Cor Caroli w lewo do gwiazdki 14 CVn i powinna być na zdjęciu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek warkocza jest nietypowy bo kometa jest bardzo pyłowa. Ten warkocz widoczny na Twoim zdjęciu jest właściwie anty-warkoczem. Skierowany jest dokładnie w Słońce. Próbowałem się dopatrzyć właściwego warkocza gazowego, obrabiając drastycznie zdjęcie ale nie doszukałem się żadnego śladu po nim. Jedynie środek robił się jaśniejszy (taki owal, dziwne). Możliwe, że ten drugi warkocz jest ale go nie zarejestrowałeś z powodu blasku Księżyca i jasnych nocy.

 

Teraz Księżyc powinien pozwolić na kolejne zdjęcia komety. Czy uda uchwycić się dwa warkocze, nie wiem. Trzeba spróbować.

 

 

PS

Tak przy okazji, gdyby ta kometa miała orbitę przecinającą orbitę ziemską, mielibyśmy deszcz meteorów jakiego ludzkość nie widziała :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.