Skocz do zawartości

Obserwatorium - tripod czy obelisk?


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

takiego zbrojarza to powinni przegnać na cztery wiatry

no fakt mógł jeszcze kokardkę zawiązać

 

w tych linkach co podałeś robią bajerandzkie pier top plate, ale chyba w życiu nie widzieli jak się fundamenty robi, to po prostu żenujące

 

A wystarczyło dorobić z pręta gładkiego fi= 6mm strzemiona i połapać zwykłym drutem wiązałkowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą mam zaszczyt przedstawić trzy konstrukcje słupów wraz z ich wykonaniem pod montaż instrumentu obserwacyjnego. Wykonawstwo oparte na znanej w świecie budowlańców metodzie inżyniera Franki.

 

Zestawienie trzech idei konstrukcyjnych:

 

7500a3ac30aa2879.jpg

 

Proces technologiczny - Konstrukcja A:

80e53d8475e5e4bd.jpg

Proces technologiczny - Konstrukcja B:

9a6ed503dee04648.jpg

Proces technologiczny - Konstrukcja C :

451755e54c713340.jpg

 

Rura (gilza) około 0,8-1m konieczna w gruntach niespoistych (piaski,żwiry,pospółki itp.), ale przydatna równiez podczas samego betonowania z jednoczesnym ubijaniem(zagęszczaniem) bo będą tzw. raki i nieskonsolidujemy przylegającego do fundamentu gruntu. Największą wadą takiej technologi jest wydobycie urobku, ale jest to do zrobienia, normalnie używa się wiertnic a do ubijania kafarów (nie mam na myśli nazywanych w ten potoczny sposób ludzi :D ). Stosując beton z wytwórni np. B25/30 możemy sobie dla przypadku A i B zbrojenie odpuścić, oczywiście na własne ryzyko. W przypadku C zbrojenie jest konieczne, z tym że nie przesadzamy z ilością i średnicami. Wymiary dostosowujemy do warunków miejscowych i własnych upodobań pamiętając, że w budownictwie jak z resztą w życiu najważniejsze są proporcje. Kiedy już sobie to wszystko wykonamy pamietajmy o pielęgnacji betonu poprzez polewanie wodą, okrycie folią . Ewentualnym odbiorcom życzę powodzenia.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Mnie najbardziej podoba się rozwiąznie z marką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale wiesz my amatorzy, raczej nie budujemy fundamentów pod Kecka czy VLT :rolleyes:

no i pale Franki, to też raczej fundamenty pośrednie, w gruntach słabych.. a jeszcze ten kafar,

a ile kosztuje maszynogodzina takiej machiny?

a można by prosić o jakieś tańsze rozwiązania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale wiesz my amatorzy, raczej nie budujemy fundamentów pod Kecka czy VLT :rolleyes:

no i pale Franki, to też raczej fundamenty pośrednie, w gruntach słabych.. a jeszcze ten kafar,

a ile kosztuje maszynogodzina takiej machiny?

a można by prosić o jakieś tańsze rozwiązania? :)

 

Chodziło mi o idee ... Zaprezentowałem przykładowy wymiar 30 x 120 cm ale może to też być równie dobrze 40x100 cm na takim czymś to nawet ćwierć Kecka nie ustoi.

Napisałem że normalnie używa się wierytnic lub kafarów. W warunkach domowych robimy miniaturę kopiemy więc szpadlem lub jakąś sprytną łopatką a do zagęszcenia betonu używamy ubijaka w postaci jakiejś kantówki lub drąga o odpowiedniej długości. Bardzo ważna w takiej metodzie jest konsystencja betonu.

Chodzi o to że robinie dużego wykopu tylko po to żeby wyszalować słup i stopę jest wg mnie stratą czasu i energii. Stopa, którą chcielibyśmy wprowadzić tak naprawdę wg mnie jest nie potrzebna, nie zabepieczy nas przed osiadaniem,delikatnymi przemieszczeniami które zawsze będą.

To naprawdę bardzo tanie,szybkie i skuteczne rozwiązanie. Problemem może być tylko wydobycie gruntu z małej przestrzeni i stosunkowo dużej ponad metrowej głębokości ALE JEST TO DO ZROBIENIA.

W przypadku suchych gruntów niespoistych w połączeniu z kimś niedoświadczonym mogą pojawić się problemy ale wtedy najwyżej wykop jamisty się nie uda :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

w końcu najlepsze statywy są wciąż drewniane :rolleyes:

ale ze słupem telefonicznym jest taki problem, że nie powinno się go użytkować wewnątrz pomieszczeń (obserwatorium) ponieważ impregnowało się je ksylamitem (ściślej - kreozotem), a to środek wysoce rakotwórczy i podczas nagrzewania (np. w słoneczne dni) ciągle może wydzielać szkodliwe związki (nawet jeśli ma 20 czy więcej lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ze słupem telefonicznym jest taki problem, że nie powinno się go użytkować wewnątrz pomieszczeń (obserwatorium) ponieważ impregnowało się je ksylamitem (ściślej - kreozotem), a to środek wysoce rakotwórczy i podczas nagrzewania (np. w słoneczne dni) ciągle może wydzielać szkodliwe związki

...które, w dodatku, no, powiem wprost: śmierdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu najlepsze statywy są wciąż drewniane :rolleyes:

ale ze słupem telefonicznym jest taki problem, że nie powinno się go użytkować wewnątrz pomieszczeń (obserwatorium) ponieważ impregnowało się je ksylamitem (ściślej - kreozotem), a to środek wysoce rakotwórczy i podczas nagrzewania (np. w słoneczne dni) ciągle może wydzielać szkodliwe związki (nawet jeśli ma 20 czy więcej lat)

 

Słup stałby na zewnątrz, na razie nie planuję budowy obserwatorium a jedynie chciałbym wyeliminować statyw jako element przenośny i zamiast niego mieć na stałe umieszczony taki pier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup stałby na zewnątrz, na razie nie planuję budowy obserwatorium a jedynie chciałbym wyeliminować statyw jako element przenośny i zamiast niego mieć na stałe umieszczony taki pier.

 

No i ja własnie tak sobie zrobiłem.... już nawet dawno tak zrobiłem za pomocą pierwszego mini-piera stalowego ( którego, nie ukrywam, chciałbym sprzedać, o czym dałem znać w odpowiednim wątku )... teraz wymieniłem go na "normalny" pier stalowy ( też własnej roboty ) dostosowany do EM200. Wygoda jest zasadniczo lepsza, stabilność pewnie też, ale przede wszyskim oba są water-resistance i montaż mam zawsze wstępnie ustawiony na polarną i wypoziomowany.

 

W gruncie rzeczy mógłbym rozwinąć produkcje takich pierów... :P

Jak pomaluje aktualny pier na "gotowo" to dam fotkę.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, z racji tego, że ostatnimi czasy mocno zastanawiam się nad przeróbką pewnego budynku na takie skromne obserwatorium, zacząłem liczyć koszty owej modyfikacji. Oprócz zrobienia jeżdżącego dachu muszę wybetonować sobie pier wysokości około 3m, ponieważ nie czuję się kompetentny w dziedzinie budownictwa proszę o opinię i radę co do konstrukcji. Dorzucam taki skromny na szybko zrobiony rysunek. O ile dobrze policzyłem to wyszło mi, że będę potrzebował na ten pier i fundament jakieś 1,5m3 betonu.

Pier+fundament.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podłączę się do wątku z pytaniem czym zalać słup? Betonem zwykłym (piasek, cement, woda) czy dodatkowo dodać kruszywo?

Słup to stalowa rura fi 110mm wysokość 1600mm przyspawana do stalowej płyty o wymiarach 350x350mm, całość przykręcona do podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.