Skocz do zawartości

Obserwatorium - tripod czy obelisk?


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Wpływ pociągów na siłę drgań ma też:

- rodzaj pociągu - ciężki towarowy siłą rzeczy wywołuje większe (widzę że piszesz o węglarkach - taki pociąg potrafi ważyć 2400 ton + lokomotywa)

- jakość podtorza (czyli jak to co znajduje się pod samym torem) - jeśli jest dobrze wykonana to tym lepiej.

 

Sprawdzić to najlepiej stawiając po prostu szklankę z wodą w miejscu gdzie ma być słup i obserwować ;)

 

Spaść z podłoznoej cegły nie spadnie, ale płaska powierzchnia wody to to nie będzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaść z podłoznoej cegły nie spadnie, ale płaska powierzchnia wody to to nie będzie.

 

Pozdrawiam.

 

No właśnie chodzi o to jak długo nie będzie płaska ;)

 

Podsypanie słupa piaskiem może zniwelować drgania w znacznym stopniu. Może też pomóc obsypanie go po bokach żeby zniwelować drgania poprzeczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philips na litość boską, skończ może najpierw tę szkółkę, nabierz jeszcze jakiegoś doświadczenia i dopiero wtedy projektuj ludziom fundamenty pod cokolwiek nawet na mega szybko ;)

już mi się po prostu niechce prostowac każdego szalonego pomysłu, który urodzi Ci się w Twojej równie szalonej głowie

zapamiętaj tylko, bo kiedyś być może zostaniesz architektem, projektant zmaga się tylko z ołówkiem i kartką i własną wyobraźnią, talentem, wiedzą, natomiast ludzie, którzy potem wytwory Twojej wyobraźni będą realizować, ten problem postaci kartki i ołówka, urasta im do góry betonu i stali

i to nie jest już kreska, którą gumka można wymazać, linijka przenieś w inne miejsce, Beton jest realny, stal jest prawdziwa. Więc zlituj się nad Hansem i miej po prostu więcej odpowiedzialności za to co komu rysujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philips na litość boską, skończ może najpierw tę szkółkę, nabierz jeszcze jakiegoś doświadczenia i dopiero wtedy projektuj ludziom fundamenty pod cokolwiek nawet na mega szybko ;)

już mi się po prostu niechce prostowac każdego szalonego pomysłu, który urodzi Ci się w Twojej równie szalonej głowie

zapamiętaj tylko, bo kiedyś być może zostaniesz architektem, projektant zmaga się tylko z ołówkiem i kartką i własną wyobraźnią, talentem, wiedzą, natomiast ludzie, którzy potem wytwory Twojej wyobraźni będą realizować, ten problem postaci kartki i ołówka, urasta im do góry betonu i stali

i to nie jest już kreska, którą gumka można wymazać, linijka przenieś w inne miejsce, Beton jest realny, stal jest prawdziwa. Więc zlituj się nad Hansem i miej po prostu więcej odpowiedzialności za to co komu rysujesz.

 

nie chce mi się rozpoczynać "dyskusji"...

 

"szkółkę" skonczyłem już..... i ponieważ jest to nie byle jaka "szkółka", więc bardzo Cię proszę chociaż o szacunek do niej, jeśli nie masz go dla mnie....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ mam i do Ciebie i do szkółki, ona też mi jest bardzo bliska, ale już bardziej w sensie odległego sentymentu, a po prostu się zabulgotałem jak narysowałeś coś takiego dla Hansa

bo zrobiłeś nic innego, tylko przezbrojony krawężnik wbity w ziemię, praktycznie niemożliwy do prawidłowego zabetonowania i o ile robisz i pokazujesz coś dla siebie, w zasadzie nic mi do tego, no po za chęcią pomocy, wprowadzania jakiś poprawek, ulepszeń itp, ale skoro już rysujesz coś dla kogoś innego, to naprawdę proszę miej na uwadze to co przeczytałeś wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj, czekaj.... a co to jest słup wbity w ziemie jak nie "przezbrojony kraweźnik"... bo ja już nie wiem o co chodzi...

 

i chciałbym cie ostrzec przed staniem się " wielkim kontsruktorem malego słupa"... jak mi zaczniesz tu liczyć jakieś siły i momenty to zaczne się śmiać... więc błagam, nie rób tego....

 

to ma być kawał betoniska-obeliska.... standardowe wymiary prętów, standardowe przekroje, standardowe ułożenie prętów, wykładają to na drugim roku..... a rysunki można sobie przerysować z pierwszej lepszej książki typu "konstrukcje żelbetowe" dostępnej w niemal każdej księgarni ( sypnąć tytułami ? )

 

do betoniska-obeliska nie trzeba być architektem a już broń boże konstruktorem.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze Filipie, zostawmy te wszystkie książki, obliczenia, wykresy i inne bzdury,

zajmijmy się Twoim rysunkiem, tak na prosty rozum i logikę:

 

1. dlaczego wykop ma 150 cm głebokości?

2. dlaczego warstwa (jak sądzę) piasku pod tym "fundamentem" ma 30cm?

3. dlaczego stopa ma wymiary 50cm (już bez znaczenia czy to walec o takiej średnicy czy prostopadłościan o takim boku) ?

4. dlaczego to co wystaje nad gruntem ma kształt stożka/(ostrosłupa)

5. dlaczego jest takie zbrojenie - średnica prętów, rozstaw, (już bez chrzanienia o wskaźniku zbrojenia, czy jakimkolwiek liczeniu jego przekroju)

 

oczywiście odwowiedzieć możesz na milion sposobów, ale załóżmy, że chcemy najmniejszym kosztem wykonać obelisk pod głowice montażu teleskopu, jednocześnie mieć zapewnienie trwałości, solidności i bez drgań, to ma stać jak skała, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze Filipie, zostawmy te wszystkie książki, obliczenia, wykresy i inne bzdury,

zajmijmy się Twoim rysunkiem, tak na prosty rozum i logikę:

 

1. dlaczego wykop ma 150 cm głebokości?

2. dlaczego warstwa (jak sądzę) piasku pod tym "fundamentem" ma 30cm?

3. dlaczego stopa ma wymiary 50cm (już bez znaczenia czy to walec o takiej średnicy czy prostopadłościan o takim boku) ?

4. dlaczego to co wystaje nad gruntem ma kształt stożka/(ostrosłupa)

5. dlaczego jest takie zbrojenie - średnica prętów, rozstaw, (już bez chrzanienia o wskaźniku zbrojenia, czy jakimkolwiek liczeniu jego przekroju)

 

oczywiście odwowiedzieć możesz na milion sposobów, ale załóżmy, że chcemy najmniejszym kosztem wykonać obelisk pod głowice montażu teleskopu, jednocześnie mieć zapewnienie trwałości, solidności i bez drgań, to ma stać jak skała, prawda?

 

AD 1 i 2 - Dla Warszawy głębokość posadowienia wynosi 100cm, a ponieważ ma to być słup który ma nie "wypłynąć" to dajemy go na wszelki wypadek na 120cm. Piasku dałem 5cm ze wszystkich stron słupa ( patrz Twoja wskazówka ). Te 30cm to tak sobie wymyśliłem, że Hans tam nawali piachu z cementem co by jednak lekko ustabilizować grunt.... a czemu aż 30?.... bo tak mi sie narysowało...nie wnikam, dla mnie moze wogóle tam niczego nie stabilozować.

 

AD 3 i 4 - w sumie słup mógłby by być i prosty o wymiarach 30x30cm.... zrobiłem coś na kształt tego co ma Tiamat - patrz Solaris 2

Pamiętaj jednak... ze to wersja super mega szybka.... nie myslałem nad tym dłużej niż jakieś 2min... nawet nie zajrzałem do PDFa z Solarisem Tiamata - zrobiłem to z pamięci.

 

AD5 - średnica prętów, jak pisałem, jest chyba najbardziej standardowa ze wszystkich standardowych średnic jakie tylko mogą być.... wcale nie przesadzona w skali "normalnego budynku"... ponieważ ma to byc słup pod "bardzo ciężki montaż" więc dajemy wszystko mocno przewymiarowane - odsyłam do Tiamata i jego zdania na ten temat. Można by się pokusić o fi 12mm i fi 4mm - ja za to chyba się zaraz pokusze o policzenie ceny tego ustrojstwa.

Co do rozstawów, to przy "końcach" słupów powinny być ze dwie opaski fi 5mm ( nie pamietam jak to się nazywa - niech będzie opaska ) co 5cm, potem z jedna 10cm i potem kolejne co 15-20cm, 3cm otuliny od zewnatrz... ale to czy to bedzie kilka cm w tą czy tamtą i tak pewnie skonczy się na tym, ile i gdzie i za jaką cene da sie kupić prętu i nie będzie to miało chyba zasadniczej różnicy dla konstrukcji ( to nie wierzowiec tylko betonisko-obelisko, generalnie im więcej stali tym więcej do opowiadania kolegom jaki to ma się fajny słup pod montaż )

 

Moja wizja jest taka... Hans kładzie kilka kołków na ziemi, na kołkach układa sobie trumienkę z desek, do niej wkłada wyspawane wcześniej zbrojenie, wlewa beton, czeka kilka dni, kopie dół w między czasie. Jak słup zastygnie to wrzuca słup na kołkach go tocząc do dołu, zasypuje piachem i sadzi trawkę....

Odlewanie w poziomie i wrzucanie słupa do dołu jest moze troche dziwne, ale chyba jednak łatwiejsze niz odlewanie w pionie ( ja bym się tak nie chrzanił ).

Pewnie zaraz ze 100 osób mnie tu zjedzie zą "wizję", cóz... każdy ma swoją.... Mnie na architekturze uczyli, że jak czegoś nie wiem, to mam to zrobić tak jakbym to sam miał zrobić.... każdy niech sobie kopie dół sam. Jak ktoś ma lepszy projekt zbrojenia, poduszek, kształtu itp to włala - sam chętnie czegoś się nauczę....na architekturze nie uczą wylewać słupów, a już w szczególności obelisków, uczą za to myślenia...( a ja nie pomyślałem, że jednak to zły pomysł wsadzać na forum rysunek zrobiony w 15 min bo zaraz ktoś "mądry" przyczepi się do pierwszej lepszej kreski )

 

Zresztą coś czuje, że i tak to się skonczy na tym, że Hans pójdzie na złom, kupi kilka kawałków żelastwa, pospawa je na miejscu, wpbije młotem w glębe, obrzuci cementem z wodą aby nie rdzewiało i pomaluje w kwiatki... całe myślenie o średnicach, rozstawach, ilości stali w przekroju itp nie mają sesnu ( wyjdzie najtaniej ).....

 

no nie wiem.....zresztą róbta co chceta....spawarkę mogę pożyczyć... ba... mogę nawet sam pospawać ( się przynajmniej kurna naucze spawać w końcu ).....

 

PS... ja na swojej działce mam takie wielkie kamienie monolityczne granitowe, jeden wazy chyba ze 3 tony ( koparka jak je podnosiła to ją przeważało ) - mają wymiary jakies 70x70x200cm ( serio !, pewnie z skandywnawii przybyły )... chciałem w to wbić śruby i gotowy postument.... czekam do wiosny z tym planem....byłby "prawdziwy obelisk"...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja wersja słupa niestety miałaby tendencje do szybkiego osiadania w gruncie ,a ponadto byłaby niestabilna w pionie .

Zasadą przy projektowaniu stóp fundamentowych ( pomijam grunty nienośne -konstrukcje palowe)

jest poszerzenie o min 30 cm spodniej warstwy takiej konstrukcji oraz zastosowanie chudego betonu zamiast podsypki piaskowej.

Piasek i tak występuje powszechnie na Mazowszu.

 

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/f...e,7195_2770.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając hipotetycznie, że słup ma wymiary 30x30cm.... i stawiacie na nim poloneza z piachem w bagażniku.... i polonez ten wazy powiedzmy 1,5 tony..... nacisk na jeden centymetr słupa od góry wynosi 1.6kg... a 1.6kg to jest tyle, jak wciskacie sobie palcem wskazującym na stół....

 

zakładając, że stawiacie na nim Paramounta z RC 20"... będzie to ważyć powiedzmy 200kg ( to chyba raczej RC 40" )... naciska macie 200g/1cm2..... a Hans chce na tym stawiać EQ6 z refraktorkiem.... se sami policzcie ile to jest nacisku....

 

a widzieliście kiedy kamien na polu.... taki wysoki i podłużny.... np w górach.... i ile on wedlug was zapadł się przez ostatnie 50 lat ?....sorki... ile "osiadł" ? .....

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na mega super szybko :

- Objetość 0,5m3 ( trochę przesadziłem wczesniej )

obelisk.jpg

- waga jakieś 900-1000kg

Jako praktyk a nie teoretyk słupa powiem tak - to nie zapora na Wiśle, nie zbrójcie niepotrzebnie. Wymieszać najpraktyczniej (bo nawet bez prądu) można w taczce, to jest parę taczek. Posadowiłem słup na 150 cm, dołem ma 70x70, góra 40x40 (kiedyś 30x30, ale fotki z przeróbki poniżej). Osypany piaskiem - zresztą ogród to też piaski VI kl). Druty 8mm, 4 szt. były prawie nie do pokonania. Przy ogniskowej 4m chodzenie po podłodze, która nie dotyka słupa rusza obrazem. Przy 10m ogniskowej, wystarczy że ktoś idzie ciężko wokół obserwatorium - widzę te ruchy (i słyszę sapanie :szczerbaty: ).

Mocowanie montażu zróbcie przez jakąś alumniniową lub stalową płytę PRZYKRĘCONĄ z góry 4 - 6 kołkami fi 10. W płycie nagwintowane otwory trzymające montaż. Telekopy co parę lat kupujemy nowe i słup może wymagać przeróbek.

 

Pozdrawiam

 

PS. Słup betonowy latem długo trzyma temperaturę. Może słup metalowy dokręcany do fundamentu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na mega super szybko :

- Objetość 0,5m3 ( trochę przesadziłem wczesniej )

obelisk.jpg

- waga jakieś 900-1000kg

Jako praktyk a nie teoretyk słupa powiem tak - to nie zapora na Wiśle, nie zbrójcie niepotrzebnie. Wymieszać najpraktyczniej (bo nawet bez prądu) można w taczce, to jest parę taczek. Posadowiłem słup na 150 cm, dołem ma 70x70, góra 40x40 (kiedyś 30x30, ale fotki z przeróbki poniżej). Osypany piaskiem - zresztą ogród to też piaski VI kl). Druty 8mm, 4 szt. były prawie nie do pokonania podczas przeróbki. Przy ogniskowej 4m chodzenie po podłodze, która nie dotyka słupa rusza obrazem. Przy 10m ogniskowej, wystarczy że ktoś idzie ciężko wokół obserwatorium - widzę te ruchy (i słyszę sapanie :szczerbaty: ).

Mocowanie montażu zróbcie przez jakąś alumniniową lub stalową płytę PRZYKRĘCONĄ z góry 4 - 6 kołkami fi 10. W płycie nagwintowane otwory trzymające montaż. Teleskopy co parę lat kupujemy nowe i trzeba liczyć się z tym, że słup może wymagać przeróbek.

 

Pozdrawiam

 

PS. Słup betonowy latem długo trzyma temperaturę. Może ażurowy słup metalowy dokręcany do fundamentu? Bo statyw zawsze się przesunie.

IMG_4960mn.jpg

IMG_4962mn.jpg

IMG_4965mn.jpg

IMG_4969mn.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie jest to w górach.

Po drugie ile waży 1m3 betonu , nic? zsumuj sobie obciążenia i dobierz przekrój do wytrzymałości ... gruntu

Po trzecie:

miliony użytkowników nie może się mylić :)

 

AD1. nie kumam.. co nie jest w górach ?

AD2. 1m3 waży 1800-2600kg.... pół metra powiedzmy 1100kg.... http://pl.wikipedia.org/wiki/Beton

AD3. Pewnie ze sie nie myli, oni budują domy ( bo przytaczasz tu fundament od domu ) a nie pod słupek jakiś.... inaczej... ile ostatnio zapadł się słupek pod Twoim płotem - bo to raczej ten rząd wielkości "budowli"....

 

Zrobiłem mały eksperyment.... potrzebne do niego mi było:

1. jabłko

2. nóz

3. woda mineralna, 1,5L

 

- z jabłka robisz kostkę o wymiarach 1x1x1cm

- stawiasz na jabłku wodę mineralną - korkiem do dołu....

 

Na jabłko działa siła z jaką słup o wymiarach 30x30cm wraz z polonezem będzie działał na piasek pod tym słupem.......Wiesz ile to jabłko się spłaszczyło pod działaniem tej wody......nic......zrób sobie sam taki eksperyment..... a potem pomyśl co na tym jabłku byś postawił aby było podobnie jak przy montażu z telepem zamiast poloneza.....

 

dalej myślisz, że słup będzie osiadał czy wykazywał "niestabilność " ? słup wkopany na 1,2m ? wiesz jakim czołgiem musiałbyś wjechać na ten słup aby on wogole drgnał ( prędzej by się złamał szczerze mówiąc )...tu bardziej chodzi o drgania od ziemii.... wracam do problemów elastomerów.... zreszta ja może już wogole do niczego nie będe wracał....

 

chłopaki.... ja wierze w waszą wyobraźnie.... kurna....nie załamujcie mnie, ja przez was spać nie mogę.... :Beer:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1. nie kumam.. co nie jest w górach ?

AD2. 1m3 waży 1800-2600kg.... pół metra powiedzmy 1100kg.... http://pl.wikipedia.org/wiki/Beton

AD3. Pewnie ze sie nie myli, oni budują domy ( bo przytaczasz tu fundament od domu ) a nie pod słupek jakiś.... inaczej... ile ostatnio zapadł się słupek pod Twoim płotem - bo to raczej ten rząd wielkości "budowli"....

 

Zrobiłem mały eksperyment.... potrzebne do niego mi było:

1. jabłko

2. nóz

3. woda mineralna, 1,5L

 

- z jabłka robisz kostkę o wymiarach 1x1x1cm

- stawiasz na jabłku wodę mineralną - korkiem do dołu....

 

Na jabłko działa siła z jaką słup o wymiarach 30x30cm wraz z polonezem będzie działał na piasek pod tym słupem.......Wiesz ile to jabłko się spłaszczyło pod działaniem tej wody......nic......zrób sobie sam taki eksperyment..... a potem pomyśl co na tym jabłku byś postawił aby było podobnie jak przy montażu z telepem zamiast poloneza.....

 

dalej myślisz, że słup będzie osiadał czy wykazywał "niestabilność " ? słup wkopany na 1,2m ? wiesz jakim czołgiem musiałbyś wjechać na ten słup aby on wogole drgnał ( prędzej by się złamał szczerze mówiąc )...tu bardziej chodzi o drgania od ziemii.... wracam do problemów elastomerów.... zreszta ja może już wogole do niczego nie będe wracał....

 

chłopaki.... ja wierze w waszą wyobraźnie.... kurna....nie załamujcie mnie, ja przez was spać nie mogę.... :Beer:

Ad ad1 ,Pisałes kwieciście coś o głazach.

 

Po drugie zrób tak eksperyment ,wykonaj wg własnego projektu postument ustaw na nim teleskop z montażem , ustaw z dokładnością do 1" oś polarną a po roku nam powiedz o ile sekung masz błąd.

Bo widzę że nic do Ciebie nie dociera.

Fundamenty nie ważne pod co rządzą się tymi samymi prawami.

Ładujesz kupę beton ,stal jak dla mostów a geometria jest nieprzemyślana i ... kasa w błoto.

 

ps.

jak znasz jakiegoś "praktykującego" konstruktora to przedstaw mu problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja wersja słupa niestety miałaby tendencje do szybkiego osiadania w gruncie ,a ponadto byłaby niestabilna w pionie .

Zasadą przy projektowaniu stóp fundamentowych ( pomijam grunty nienośne -konstrukcje palowe)

jest poszerzenie o min 30 cm spodniej warstwy takiej konstrukcji oraz zastosowanie chudego betonu zamiast podsypki piaskowej

 

Ech, przesadzacie chyba.

Owszem, ława fundamentowa szersza od szerokości ściany o 30 centymetrów występuje w moim domu, dźwigając TRZY KONDYGNACJE, z płytami żerańskimi w stropach!

 

Słupki do płotów betonuje się poniżej głębokości zamarzania gruntu, ale u płotu główny problem to przemieszczenia poziome, które owocują przechylaniem słupka i krzywieniem płotu, bądź problemami z funkcjonowaniem furtki/bramy, a nie OSIADANIE w gruncie.

Konstrukcja monolityczna BARDZO CIĘŻKA może osiadać pod własnym ciężarem, więc przewymiarowanie ma swoją cenę!

 

A może należy właśnie coś w rodzaju konstrukcji palowej zastosować? Ze względu na łatwość wykonania - ja bym na dnie wykopu fundamentowego wykręcił jeszcze świdrem do ziemi (ręcznym!) z 70 cm głębiej i wsadził tam kawał solidnego dwuteownika albo szyny (oczywiście długości takiej, by do wierzchołka słupa sięgała), trochę dospawał zbrojeniówki, na kształt lekkozbieżnej piramidki, dla poprawy sztywności, i zalewał to wszystko w pionie, w miejscu posadowienia. Na wierzchu bym przyspawał jakąś płytę stalową ze śrubami montażowymi, do których bym przykręcał węzeł pośedni: kołnierz - uchwyt do montażu. Ten kołnierz podlegałby POZIOMOWANIU za pomocą regulacji śubami montażowymi. Być może - między kołnierz węzła pośredniego a płytę bazową slupa należałoby podłożyć - powiedzmy - 1cm gumy albo miękkiego PCV dla dodatkowej amortyzacji drgań a równocześnie ułatwiając sobie małą korektę pionu montażu.

Tak bym robił, bez tych wszystkich obliczeń i rysunków technicznych w trzech rzutach. No i na pewno nie przeprowadzałbym badań geologicznych w celu ustalenia wytrzymałości gruntu.

 

Gdyby dziura pod fundament zakończyła się w PIASKU, idea świdra by nie wypaliła. Myślę kategoriami gruntu GLINIASTEGO, na jakim posadowiony jest mój dom.

 

Jak tak dalej pójdzie, to wkrótce powstanie tu prościutki projekt "Zrób To Sam - made in Adam Słodowy", przypominający konstrukcję mostu Bailey'a.

 

Chyba Autor wątku śmieje się w kułak, czytając te tu inżyniersko-amatorskie dysputy!

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe plus betonowy cokół to wg mnie złoty standard a inne rozwiązanie po utopieniu pracy i $$$ mogą okazac sie niewypałem. U siebie zrobiłem betonowy zwężajacy się słup o wysokości 180 cm wpisany w kwadrat o boku u dołu 50 cm a u góry 30 cm. Wszystko jest bardzo bogato zbrojone przeszywającymi długimi prętami oraz wiązaniami poprzecznymi. U góry na kilka cm wychodzą 3 pręty o średnicy 16mm. Zapomniałem dodać, że słub w ziemi ma dodatkowe 150 cm też oczywiście w kwadracie o boku 50 cm. Do trzech śrób mocowany jest toczony w aluminium łącznik pomiędzy nimi a montażem.

Pozdrawiam

PS Panom, którzy robili słup tłumaczyłem, że ma byc zrobiony tak stabilnie, żeby bez problemu dało się na nim postawić Poloneza. Nie próbowałem:)

 

Kurna.... a najlepsze jest to... ze ja narysowałem słup Tiamata.....istniejącey słup..... który na dodatek teraz powielił on do dwóch sztuk.....może niech Tiamat wypowie się o ile przestawił, osiadł czy coś podobnego zrobił któryś z jegó słupów....

 

Pozdrawiam wszystkich niepraktykujących konstruktorów....:Beer:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

takiego zbrojarza to powinni przegnać na cztery wiatry

Small_Pier_5.jpg

no fakt mógł jeszcze kokardkę zawiązać

 

w tych linkach co podałeś robią bajerandzkie pier top plate, ale chyba w życiu nie widzieli jak się fundamenty robi, to po prostu żenujące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ciężko mi powiedzieć, czy cokoliwek słup sie ruszył. Kilka miesiecy po postawieniu go musiałem korygowac ustawienie na polarną, ale nie jestem pewien, czy jest to wynikiem słupa, który siadł czy zluzowanych śrub montażu słuzących do ustawiania na polarną.

Pozdrawiam

Tiamat

PS Faktycznie, zbrojenie żenada.

PS II Dziś mnie czeka skrócenie pięciu wystających ze słupa gwintowanych prętów. Mają 6 cm nad słupem a mają mieć 4 cm.

Jak coś zepsuję to.. nowy słup :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nie znacie ;) To jest słup ekologiczny. Jak będzie trzeba go zlikwidować to wystarczy uwiązać do auta i pociągnąć. Zostanie tylko mała dziurka w ziemi, którą wystarczy przysypać i tyle. Oni po prostu dbają o kolejną ekipę, która to będzie szybko demontowała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.