Skocz do zawartości

Gromada otwarta m37


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, karp_killer napisał:

Teleskop: Sky-Watcher 200/1000 PDS "Trup"
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Guiding: Szukacz GSO 8x50, kamera T7m, Kiano SlimStick 1.0
Sensor: Canon 600D mod
Ekspozycja: 44x3min

 

Kurczę, widzę, że muszę się chyba mocniej przyłożyć do mojego EQ5. Też mam do niego napęd OnStep, ale osiągnięcie czasu 3 minuty przy Twojej skali ok. 0,88 "px wydaje mi się niemożliwe. Mam m.in. Newtona 150/750, puszczałem go na tym moim EQ5, ale dokładność prowadzenia jest najczęściej w granicach 1-1,5-2", więc niestety do mojej skali ok. 1,4"/px o wiele za mało dokładna :( Bywa też od czasu do czasu lepiej, rzędu 0,3-0,4 ", ale jak na razie nie jest to powtarzalne... A Twoja fotka bardzo fajna, taka nieprzekombinowana - gratuluję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotr K. napisał:

 

Kurczę, widzę, że muszę się chyba mocniej przyłożyć do mojego EQ5. Też mam do niego napęd OnStep, ale osiągnięcie czasu 3 minuty przy Twojej skali ok. 0,88 "px wydaje mi się niemożliwe. Mam m.in. Newtona 150/750, puszczałem go na tym moim EQ5, ale dokładność prowadzenia jest najczęściej w granicach 1-1,5-2", więc niestety do mojej skali ok. 1,4"/px o wiele za mało dokładna :( Bywa też od czasu do czasu lepiej, rzędu 0,3-0,4 ", ale jak na razie nie jest to powtarzalne... A Twoja fotka bardzo fajna, taka nieprzekombinowana - gratuluję :)

Dzięki.
Nie było dobrze z prowadzeniem przy 200/1000. Trochę wiatru i szalał. Błąd przynajmniej 1,5'' i więcej, ale po zestakowaniu nie wyszło najgorzej. Teraz próbowałbym raczej minutowe. 
Przy 150/750 mam prowadzenie zwykle .6-1.2'' i to wydaje mi się sweet spot dla EQ5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, diver napisał:

 

Mniejsza z tym. :)

 

Obrazek prosi się o kalibrację kolorów i rozjaśnienie gwiazdek. Co byś powiedział?...

 

m37--2022-12-20---01.thumb.jpg.68c35308483ac9669857fa7a771328f8.jpg

 

Dzięki, że chciało Ci się dłubać przy moim zdjęciu. Uwaga słuszna, ale mam wrażenie, że nieco przestrzeliłeś :)
Robiłem fotometryczną kalibrację, ale rzeczywiście coś lekko nie zagrało. Wydaje mi się, że z powodu chmur jaśniejsze gwiazdy dostały czerwonego halo. W Twojej wersji po wyrównaniu histogramu gwiazdy, które powinny być białe wpadły lekko w błękit. Zrobiłem swoją korektę. Co myślisz? 

 

image.thumb.jpeg.612320a7f5b35a44c788c21eb720f880.jpeg

 

A co do rozjaśniania gwiazd - gdyby tylko materiału było więcej... 

Edytowane przez karp_killer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, karp_killer napisał:

Uwaga słuszna, ale mam wrażenie, że nieco przestrzeliłeś :)

 

Hmm, w tej gromadzie występuje kilka(naście) czerwonych olbrzymów, ale jej główna zawartość to raczej gwiazdy typu B9.  Poza gromadą w kadrze występują również gwiazdy typu widmowego B, więc należy im się trochę ilustracyjnej niebieskości. ;)

Więc czy przesadziłem? Może tyci. :)

 

6 godzin temu, karp_killer napisał:

A co do rozjaśniania gwiazd - gdyby tylko materiału było więcej... 

 

Hmm, gwiazdy akurat nawet na krótkich klatkach wypalają się pierwszorzędnie. Więc z ich luminancją na obrazku z reguły nie ma problemu. Wystarczy odpowiednie histo. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, diver napisał:

 

Hmm, w tej gromadzie występuje kilka(naście) czerwonych olbrzymów, ale jej główna zawartość to raczej gwiazdy typu B9.  Poza gromadą w kadrze występują również gwiazdy typu widmowego B, więc należy im się trochę ilustracyjnej niebieskości. ;)

Więc czy przesadziłem? Może tyci. :)

 

 

Hmm, gwiazdy akurat nawet na krótkich klatkach wypalają się pierwszorzędnie. Więc z ich luminancją na obrazku z reguły nie ma problemu. Wystarczy odpowiednie histo. ;)

 

Jak mawiają za stawem: knock yourself out. Surowy stack:
https://we.tl/t-yZhFP7umyU

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, karp_killer napisał:

Jak mawiają za stawem: knock yourself out. Surowy stack:

 

Dzięki za stacka. :) Tak na szybko.

Materiał nie jest zły. Najwięcej problemów z gradientami i artefaktami, które w pewnym stopniu udało mi się wyeliminować.

Crop 4520x3390, resize 2000x1500.

 

M37_4520_3390_BXT_2000_1500.thumb.jpg.235653a1e8846aa640c60eb09b21a86e.jpg

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

 

Dzięki za stacka. :) Tak na szybko.

Materiał nie jest zły. Najwięcej problemów z gradientami i artefaktami, które w pewnym stopniu udało mi się wyeliminować.

Crop 4520x3390, resize 2000x1500.

 

M37_4520_3390_BXT_2000_1500.thumb.jpg.235653a1e8846aa640c60eb09b21a86e.jpg

 

Dzięki! Myślę, że największa różnica to nasze podejście do białych/błękitnych gwiazd. Gradienty od chmur i księżyca (tak przypuszczam). Zly jestem na siebie, że nie obróciłem aparatu, aby mieć ładna żółtą gwiazdę w rogu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, karp_killer napisał:

Myślę, że największa różnica to nasze podejście do białych/błękitnych gwiazd.

 

Hmm, a ja myślę że to nie kwestia podejścia, tylko spektrometrycznej prawdy. Na początku obróbki OSC rozłożyłem na kanały RGB i ponownie złożyłem w AHO-AIP w PIX. Nic nie kombinowałem, żeby mieć więcej niebieskiego. Te gwiazdy po prostu tak świecą. ;)

 

39 minut temu, karp_killer napisał:

Zly jestem na siebie, że nie obróciłem aparatu, aby mieć ładna żółtą gwiazdę w rogu. 

 

Akurat dla mnie nie jest to najważniejsze. Generalnie obrazek i tak masz odbity w lustrze względem "słusznej" mapy nieba.

 

M37_CDS.png.8dd524d313c2085e2da9d4c54354c1c6.png

 

Choć może i fajnie byłoby czasem wybrać inny (obrócony) kadr. Taki, jak sobie wymyślimy. Tym bardziej, że ta "ładna żółta gwiazda" to dość ciekawy zmienny czerwony olbrzym V440 Aur. :)

 

Wciągnął mnie Twój wątek, bo tę gromadę dwa lata temu popełniłem przez swojego Newtona: https://astropolis.pl/topic/76223-m37-salt-and-pepper/#comment-872991

 

Zrobiłem tam solidnego kropa, więc u mnie w kadrze V440 Aur nie ma.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, diver napisał:

 

Hmm, a ja myślę że to nie kwestia podejścia, tylko spektrometrycznej prawdy. Na początku obróbki OSC rozłożyłem na kanały RGB i ponownie złożyłem w AHO-AIP w PIX. Nic nie kombinowałem, żeby mieć więcej niebieskiego. Te gwiazdy po prostu tak świecą. ;)

 

 

Akurat dla mnie nie jest to najważniejsze. Generalnie obrazek i tak masz odbity w lustrze względem "słusznej" mapy nieba.

 

M37_CDS.png.8dd524d313c2085e2da9d4c54354c1c6.png

 

Choć może i fajnie byłoby czasem wybrać inny (obrócony) kadr. Taki, jak sobie wymyślimy. Tym bardziej, że ta "ładna żółta gwiazda" to dość ciekawy zmienny czerwony olbrzym V440 Aur. :)

 

Wciągnął mnie Twój wątek, bo tę gromadę dwa lata temu popełniłem przez swojego Newtona: https://astropolis.pl/topic/76223-m37-salt-and-pepper/#comment-872991

 

Zrobiłem tam solidnego kropa, więc u mnie w kadrze V440 Aur nie ma.

 

Nawet na tej jedynie słusznej mapie nieba te gwiazdy są białe :) Pozwolę sobie jednak uznać, że takie być powinny i fotometria mnie nie oszukała. 

 

Na Twój wątek zdążyłem trafić wczesniej robiąc wstępne rozeznanie :) Twoje prace są prawdziwą skarbnicą w kwestii niedocenianych gromad. 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skysafari znalazłem jeszcze: 

 

The hottest main sequence star in M 37 is of spectral type B9 V; the majority of its bright members are main sequence type A stars of about absolute magnitude -1

 

Czyli białe z możliwym niewielkim skrętem w błękit. Co by dawało pole manewru mieszczące oba nasze podejścia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, karp_killer napisał:

Nawet na tej jedynie słusznej mapie nieba te gwiazdy są białe :) Pozwolę sobie jednak uznać, że takie być powinny i fotometria mnie nie oszukała. 

 

Eee, nie kieruj się absolutnie kolorystyką gwiazdek ani czegokolwiek co widać na tej "jedynie słusznej mapie" ;) Na tej mapie kolory na pewno nie są skalibrowane w sposób oddający ich spektrum.

 

20 godzin temu, karp_killer napisał:

Twoje prace są prawdziwą skarbnicą w kwestii niedocenianych gromad. 

 

Bardzo dziękuję.

 

6 godzin temu, karp_killer napisał:

The hottest main sequence star in M 37 is of spectral type B9 V; the majority of its bright members are main sequence type A stars of about absolute magnitude -1

 

Czyli białe z możliwym niewielkim skrętem w błękit. Co by dawało pole manewru mieszczące oba nasze podejścia :)

 

Niech będzie. :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.