Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc ze stackiem komety.


Ftraw

Pytanie

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc ze stackiem i stwierdzić, czy cokolwiek da się z niego wyciągnąć? Jest to moje pierwsze zdjęcie lustrzanka nocnego nieba, chciałem uchwycić kometę ale nie radzę sobie z obróbką stacka. I zlikwidowaniem czerwonych pikseli. Po krotce o sprzęcie :canon 1100d obiektyw 80mm (budżetowy) prowadzenie z CG 5gt. Wykonałem 25 lightów po 25 sekund przy ISO 1600 ( wiem krótko, ale to była próba montażu i ustawienia na polarną), do tego darki i biasy, ale chyba w zbyt małej ilości. Jeśli mógłby ktoś podrasować tego stacka i objaśnić temat byłbym wdzięczny. Jasna gwiazda to Capella, a kometa jest tą bladą plamka w asteryzmie koźląt, a zdjęcie oczywiście było robione przy łysym. Program zapisał mi w wersji tif.Autosave.tif Pozdrawiam serdecznie.

Autosave.tif

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, Ftraw napisał(a):

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc ze stackiem i stwierdzić, czy cokolwiek da się z niego wyciągnąć?

 

Cześć, obejrzałem stacka. Postawione przez Ciebie pytanie jest dość zasadnicze: czy w ogóle da się z niego coś wyciągnąć. Raczej niewiele ponad to co sam wyciągnąłeś, choć nie wiem jak było to stackowane. Bez wglądu w pojedyncze klatki trudno cokolwiek stwierdzić. Z darkami chyba coś nie tak, bo widoczne są koraliki z hot i cold pikseli. Materiału jest generalnie bardzo mało, nie wiem jakiej  światłosiły używałeś.

Jeżeli chodzi o samą kometę, to w tak szerokim kadrze i przy tak słabym materiale dobrze, że ona w ogóle się ujawniła. Nie pocieszę Cię, ale niczego więcej sensownego nie umiem na temat tego materiału powiedzieć. Nie wiem jakim narzędziem stackowałeś i jakiej metody używałeś. Zakładam, że to DSS. Samo stackowanie materiału "na kometę" wymaga trochę różnych zabiegów, a stackowanie na kometę w DSS nie należy do rozwiązań, które dają zadowalający rezultat. W sumie ode mnie tyle, czyli niestety nic pocieszającego.

Zbieraj dalej, pod lepszym niebem i zrób sobie komplet dobrych klatek kalibracyjnych: darki, flaty i ewentualnie biasy. Życzę udanych materiałów. :)

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję. Myślę, że do komety podejdę jeszcze raz bez łysego nad głową i zacznę się uczyć na obiektach zdecydowanie jaśniejszych typu andzia lub orion, a co do kwestii jak to było stackowane to powiem wprost bez udziwnień i kombinowania w różnych opcjach, bo pierwszy raz obsługuje ten program. Zwykle bawiłem się w avikowanie planet, więc jest to dla mnie nowa furtka, że tak powiem. Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.