Skocz do zawartości
  • 0

Który statyw do Star Adventurer


Tomasz Morela

Pytanie

Dzień dobry wszystkim.

Przymierzam się do zakupu statywu pod Sky Watcher Star Adventurer.

Geodezyjne odpadają.

Mam dwie opcje:

Manfrotto art. O55 (udźwig 9 kg, waga 2,5 kg)

Benro Benro Mach3 TMA37AL (udźwig 16 kg, waga 2,36 kg).

Suche liczby sugerują, że lepszym wariantem byłby Benro.

W ostatnim czasie testowałem niemal identyczny statyw Manfrotto, tyle że model art. 144. Fajny stabilny statyw, przy silnym wietrze jedynie gwiazdy były poruszone (ogniskowa 200mm). Z Benro nigdy nie miałem do czynienia i nie wiem jak zakładany przez producenta udźwig ma się do rzeczywistości.

Czy mógłbym prosić o poradę, który statyw wybrać. Cena jednego i drugiego niemal identyczna.

 

image (1).jpeg

1_1658303607.jpg

Edytowane przez Tomasz Morela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W pierwszej kolejności staraj się unikać kupowania statywu z kolumną centralną - są mniej sztywne od tych bez kolumny. Jeśli jednym z kluczowych parametrów jest mała masa własna statywu, to szukaj konstrukcji z włókna węglowego.

Ja ze swojej strony polecam statyw Innorel RT90C. Sam go używałem z SWSA i był OK. Ma on dosyć duży zapas nośności, więc jak kiedyś zechcesz przejść na cięższy montaż, to ten statyw również będzie OK.

 

Niemniej pamiętaj tutaj o jeszcze jednej rzeczy:

lekki statyw - duże drgania.

Także taki statyw po rozłożeniu dobrze jest jeszcze dociążyc jeszcze przed rozpoczęciem astrosesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem ten benro i manfrotto 055 - oba do swsa spokojnie dadzą radę (testowałem). Wieszałem na nich nawet cięższe rzeczy i też nie było problemu.

Także każdy z nich spokojnie a nawet ze sporą rezerwą ogarnie swsa i więcej :)

Dodam, że manfrotto 055 używam do dziś z swsa gti i małym apo, guidingiem i całym osprzętem - sprawuje się super.

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam benro tma47axl, z swsa jest mega solidny. Widziałem tma47al też ludzie używają. Miałem też na moment manfrotto 055, był spoko.

Długo się wahałem między manfrotto, a benro. Ostatecznie znalazłem używkę benro w super stanie i tak już zostało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.