Skocz do zawartości

HEQ5 Pro nie śledzi gwiazd


abuhene

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od momentu zakupu mojego montażu jesienią 2021 nie było z nim problemu. Moja ,,rutyna" jeśli chodzi o ustawianie na gwiazdę polarną wyglądała następująco:

1) ustawienie punktu zero zgodnie z tym co pokazał Dawid w swoim tutorialu https://www.youtube.com/watch?v=1CpnuuwWaf4&t=478s - tak wiem, że nie jest to punkt zero wyliczony zgodnie z instrukcją SkyWatchera, ale sposób jak najbardziej działał.

2) ustawienie gwiazdy Polarnej w szukaczu montażu w okolicę godziny czwartej (nowa lunetka montażu bez kółka w którym powinna znaleźć się gwiazda).

Ustawiając w ten sposób montaż przez cały rok 2022 uzyskiwałem czasy prowadzenia z zadowalającym efektem opiewające na około 60 do 90 sekund przy ogniskowych powyżej 100 mm. Od jakiegoś czasu zauważyłem jednak, że montaż prowadzi coraz gorzej, a ostatnio praktycznie w ogóle, nie słychać pracy silniczków, przy 5 sekundach na 70 mm ogniskowej już pojawiają się rozmyte gwiazdy...

Uświadomiony odnośnie kierowania się wskazaniami ze SynScana odnośnie do położenia i ustawienia gwiazdy Polarnej zastosowałem się do nich, ale problem występuje nadal. Czy problemem może być rozjustowanie lunetki montażu ? Potrzebna jest mi Wasza rada, bo nie wiem, czy wina leży po mojej stronie, czy jednak montaż nadaje się do wysłania na gwarancję.

 

Pozdrawiam

 

P.S. w poście zamieszczam testowe zdjęcia robione czasem 30 sekund ekspozycji. Wykonałem je próbując ustawić montaż jak najbardziej precyzyjnie na Polarną. Dodam, że ,,najmniej tragiczne" fotografie wykonałem z prowadzeniem ustawionym wedle mojego dotychczasowego systemu. Sądzę, że rzut oka na zdjęcia przez doświadczonych astrofotografów pozwoli dokonać diagnozy problemu.

DSC04693.jpg

DSC04694.jpg

DSC04695.jpg

DSC04692.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz skorzystać z bardziej "cywilizowanego" sposobu ustawiania na biegun? SharpCap, NINA (darmowa) i plugin 3PPP (ThreePointPolarAlignment).

 

Twoją przyczyną może być sporo rzeczy np. polaris krąży wokół rzeczywistego bieguna na promieniu (obecnie) ok 40' - mogłeś poprzednio trafiać, że polaris była w linii poziomej do bieguna i to Ci dawało mały błąd. Zmienił zie rok, polaris jest ciut gdzie indziej wieczorem i już masz inny - większy błąd. Oczywiście alignacja lunetki też może być przyczyną.

 

 

EDIT: Na 99.99% wina jest po Twojej stronie chyba, że montaż się w ogóle nie obraca. To się da sprawdzić w domu - zapuść go na godzinkę i sprawdź czy zmienił się punkt w którym patrzy. Jeśli silniczki obracają głowicę w osi RA i Dec to Twoja wina na 100%.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO po zdjęciach sądząc coś niedobrego dzieje się z montażem :g:. Chyba że wiał wiatr. Gdyby to był problem z ustawieniem to ślady gwiazd byłyby prostymi odcinkami a nie zygzakami. Ja bym rozebrał i zerknął do środka na mechanizmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, M_H napisał(a):

IMHO po zdjęciach sądząc coś niedobrego dzieje się z montażem :g:. Chyba że wiał wiatr. Gdyby to był problem z ustawieniem to ślady gwiazd byłyby prostymi odcinkami a nie zygzakami. Ja bym rozebrał i zerknął do środka na mechanizmy. 

 

Montaż jest na gwarancji więc... 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, M_H napisał(a):

Chyba że wiał wiatr.

 

Przy wietrze nie będziesz miał tak regularnych kresek. Ćwiczyłem to. ;)

@abuhene, jeżeli już po pięciu sekundach masz problem, to oznacza że montaż nie prowadzi, albo prowadzi tak jak chce. Nawet niezbyt dokładne ostawienie na polarną nie powinno być moim zdaniem przyczyną takich problemów, które przedstawiasz na obrazkach. Więc proponuję to samo, co kolega @Wiesiek1952: sprawdź spokojnie w domu, czy montaż prowadzi i jak się zachowuje. Bez teleskopu i lunetki guidującej. Zrób po prostu Goto na cokolwiek i sprawdź, czy montaż normalnie obraca się na osi RA. Od tego bym zaczął.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Zapomnij o tej lunetce jak masz kamerę / aparat.

Rzeczywiście w początkowym etapie nauki montażu nawet jej nie używałem, samo ustawienie punktu zero, połączone z ustawieniem Polarnej w środku pola widzenia aparatu z teleobiektywem dawało mi czasy do około 30 sekund.

12 godzin temu, diver napisał(a):

 

Przy wietrze nie będziesz miał tak regularnych kresek. Ćwiczyłem to. ;)

@abuhene, jeżeli już po pięciu sekundach masz problem, to oznacza że montaż nie prowadzi, albo prowadzi tak jak chce. Nawet niezbyt dokładne ostawienie na polarną nie powinno być moim zdaniem przyczyną takich problemów, które przedstawiasz na obrazkach. Więc proponuję to samo, co kolega @Wiesiek1952: sprawdź spokojnie w domu, czy montaż prowadzi i jak się zachowuje. Bez teleskopu i lunetki guidującej. Zrób po prostu Goto na cokolwiek i sprawdź, czy montaż normalnie obraca się na osi RA. Od tego bym zaczął.

Również podzielam tą optykę, dziękuje za opinie Panowie i niebawem dam znać co wynikło z testów :).

P.S. nie było problemów z wiatrem w momencie wykonywania zdjęć.

Edytowane przez abuhene
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie ponownie,

Postanowiłem, że ustawię w pełni montaż do pracy łącznie z alignacją na gwiazdy (w tym wypadku na dwie). Podczas pierwszego podejścia najpierw zaproponował gwiazdę w Andromedzie, potem w Perseuszu, a więc blisko siebie, za blisko... pierwszy raz wypluł komunikat o błędnym ustawieniu i potrzebie sprawdzenia danych geograficznych. Dane były poprawne, ale była to kwestia Daylight saving ustawionego na YES. Dla jasności, przy wcześniejszych próbach było ono ustawione na NO, jednak nie dokonywałem alignacji i montaż nie prowadził jak trzeba. Tym razem po przełączeniu na NO, zauważyłem, że zaproponował gwiazdy w większym oddaleniu, alignacja się udała, zaś sam montaż zaczął prowadzić :). Pod spodem fotka 30 sekund na ogniskowej 70 mm, czasem jedynie pojawiały się te smugi, jak sądzę, podczas wyrównywania śledzonego obiektu. Dodam, że przeprowadzona alignacja była robiona dosyć szybko i niedokładnie. Dodam jeszcze, że zapisany punkt zero w pilocie totalnie różnił się od tego, jak powinien on wyglądać. Wszelkie uwagi mile widziane.

EDIT: wczoraj powtórzyłem operację i wygląda na to, że musiałem się pomylić, gdyż Daylight saving YES, a więc zgodny ze stanem faktycznym, ponieważ ustawiona strefa czasowa to +1, pozwala na prawidłową konfigurację montażu. W przeciwieństwie do opcji NO.

DSC04722.jpg

Ślady.jpg

Edytowane przez abuhene
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś specem i za bardzo na początku nie wiedziałem jaki dokładnie masz montaż. Nie wiem czy HEQ5 Pro to to samo co HEQ5 GoTo Pro, ale po ostatnim Twoim poście rozumiem, że masz HEQ5 GoTo Pro. Patrząc na Twoje czasy prowadzenia w przedziale 30 do 90 sec to jestem mocno zaskoczony. Ja w roku 2021 zakupiłem ten montaż z teleskopem SW N 200/1000 i dopiero z czasem dowiedziałem się, że jest to za ciężki teleskop na ten montaż. Ale mimo tego na początku nie miałem większych problemów z czasami rzędu 120s. Próbując robić zdjęcia 300s zauważyłem, że połowa zdjęć nie nadaje się. Alignację robiłem zawsze na trzy gwiazdy a potem jeszcze na Wegę aby ustawić ostrość maską Bahtinova. Wcześniej wszystkie dane do ustawienia samego GoTo biorę z apki PolarFiner Pro. A może masz źle wyważony sprzęt? Poniżej wklejam zdjęcia jedno klatkowe wykonane w/w sprzętem plus Canon 200D mod.

Czas 120s ISO-6400

image.thumb.jpeg.1b7a0b6a9ac80bae7e771964ead190a6.jpeg

 

Poniżej ten sam zestaw czas 300s. ISO-100

IMG_5394.thumb.JPG.9ee1662b6f379644053fcfd0f65c61e3.JPG

 

Oczywiście to były czasy gdy dopiero uczyłem się astrofotografii.

 

W tamtym roku poszedłem na poziom wyżej i zacząłem korzystać z PHD Guiding 2. Zakupiłem kamerkę ZWO ASI 224MC Color która docelowo miała mi służyć do fotografowania planet a skończyła jako kamera guidingowa. Trochę mi czasu zajęło zanim to wszystko ogarnąłem ale dużo mi pomógł filmik z YT AstroMiasto. Ale wierz mi było warto. Teraz 95% zdjęć 300s to jak dla mnie żyleta. Pomyśl o tym...

 

Czas 300s, ISO-1600

IMG_6264.thumb.JPG.47113b35bd57aa3f542943707a06c6a8.JPG

Edytowane przez Iluzjonista75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

@Iluzjonista75 Wszystko się zgadza, ja również prowadząc mojego SW 150/750 operowałem czasami rzędu 90-120 sekund, choć w tym górnym zakresie, bez guidingu (którego nabycie i konfiguracja jest moim celem) pojawiały się już gwiazdy lekko wydłużone.  Czasy o których wspominałem w poprzednim poście wynikały z tego, że alignacja była robiona na szybko i jedynie na dwie gwiazdy. Jak wspomnieli wyżej koledzy, ustawianie polarnej i gwiazd odniesienia za pomocą SynScana i lunetki jest mocno kłopotliwe, jeśli się weźmie pod uwagę chociażby Stellarium, nie wspominając o Ninie. Niestety na ten moment nie mam funduszy na zabawę w guiding, jak już to prędzej wyposażę się w lapka i kabel RJ-45 do sterowania montażem za jego pomocą, a wcześniej planuje modyfikacje aparatu oraz rozwiązanie kwestii ostrości mojego Newtona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2023 o 13:41, abuhene napisał(a):

@Iluzjonista75 Wszystko się zgadza, ja również prowadząc mojego SW 150/750 operowałem czasami rzędu 90-120 sekund, choć w tym górnym zakresie, bez guidingu (którego nabycie i konfiguracja jest moim celem) pojawiały się już gwiazdy lekko wydłużone.  Czasy o których wspominałem w poprzednim poście wynikały z tego, że alignacja była robiona na szybko i jedynie na dwie gwiazdy. Jak wspomnieli wyżej koledzy, ustawianie polarnej i gwiazd odniesienia za pomocą SynScana i lunetki jest mocno kłopotliwe, jeśli się weźmie pod uwagę chociażby Stellarium, nie wspominając o Ninie. Niestety na ten moment nie mam funduszy na zabawę w guiding, jak już to prędzej wyposażę się w lapka i kabel RJ-45 do sterowania montażem za jego pomocą, a wcześniej planuje modyfikacje aparatu oraz rozwiązanie kwestii ostrości mojego Newtona :)

 

O ile dobrze wiem to zakup samego laptopa i kabla RJ-45 nie jest rozwiązaniem. Do tego potrzebujesz kamerę do guiding-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup lapka jednak coś daje. Można poprawić dokładność ustawienia na biegun. Jak to pisał @Wiesiek1952. Polecam NINA i 3PPP, może być również SharpCap chyba wer. 2.9 (darmowe ustawienie na biegun). Kabel USB trzeba do aparatu mieć.

 

 

 

Edytowane przez Michał Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.